Cieplejszy klimat to zmora dla alergików. Sprawdź aktualną prognozę pylenia

455
0
Podziel się:
aktualna prognoza pylenia sezon alergiczny prognoza

Liczne badania dowodzą, że obserwowane współcześnie zmiany klimatyczne sprzyjają uciążliwości sezonu alergicznego. Czerwiec jest jednym z tych miesięcy, w którym nasilają się problemy alergików, ze względu m.in. na pylenie traw. Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy stworzył serwis internetowy, w ramach którego dostępna jest aktualna prognoza pylenia na kolejne 4 dni.

Trwa sezon alergiczny w Polsce. Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) ogłosił niedawno uruchomienie dedykowanej strony internetowej, na której znaleźć można prognozowany indeks alergenów, także prognozy pylenia:

  • brzozy,
  • traw,
  • bylic,
  • olszy
  • oraz ambrozji.

Narzędzie, dostępne pod adresem ios.edu.pl/alergeny, pozwala sprawdzić prognozę pylenia na najbliższe 96 godzin, czyli kolejne 4 dni. Dostępne są szczegółowe prognozy dotyczące pięciu gatunków roślin, jak również indeks alergenów przedstawiający ich łączny wpływ na nasze zdrowie.

Poniżej przykładowa prognoza, opierająca się na wspomnianym indeksie:

aktualna prognoza pylenia sezon alergiczny prognoza
Przykładowa prognoza pylenia. Źródło: IOŚ-PIB, ios.edu.pl/alergeny

Szczegóły kalendarz pylenia roślin i grzybów, dotyczący naszego kraju, znaleźć można natomiast na stronach Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Zmiana klimatu i problemy alergików

Coraz liczniejsze badania wskazują na wzrost uciążliwości sezonu alergicznego, wraz ze wzrostem średnich temperatur w Europie i Ameryce Północnej.

W kontekście europejskim ciekawych wniosków dostarczają badania brytyjskich uczonych, które dotyczyło północno-zachodniej części kontynentu. Z ich wyliczeń, opublikowanych w czasopiśmie naukowym „Science Advances”, wynika, że w przyszłości sezon alergiczny będzie rozpoczynać się wcześniej i potrwa dłużej. Stając się tym samym jeszcze poważniejszym problemem dla alergików. W pesymistycznym scenariuszu możliwy jest wzrost intensywności sezonu alergicznego o nawet 60 procent. Podobne wnioski płyną m.in. z badań prowadzonych w Stanach Zjednoczonych.

Zmianę dostrzegają także lekarze w Polsce. Okazuje się równocześnie, że skali problemu mogą sprzyjać ponadto… zanieczyszczenia powietrza. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

_

Zdjęcie: SvetlanaParnikova / Shutterstock.com

Podziel się: