Udostępnij

Cieplejszy klimat to zmora dla alergików. Sprawdź aktualną prognozę pylenia

14.06.2023

Liczne badania dowodzą, że obserwowane współcześnie zmiany klimatyczne sprzyjają uciążliwości sezonu alergicznego. Czerwiec jest jednym z tych miesięcy, w którym nasilają się problemy alergików, ze względu m.in. na pylenie traw. Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy stworzył serwis internetowy, w ramach którego dostępna jest aktualna prognoza pylenia na kolejne 4 dni.

Trwa sezon alergiczny w Polsce. Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) ogłosił niedawno uruchomienie dedykowanej strony internetowej, na której znaleźć można prognozowany indeks alergenów, także prognozy pylenia:

  • brzozy,
  • traw,
  • bylic,
  • olszy
  • oraz ambrozji.

Narzędzie, dostępne pod adresem ios.edu.pl/alergeny, pozwala sprawdzić prognozę pylenia na najbliższe 96 godzin, czyli kolejne 4 dni. Dostępne są szczegółowe prognozy dotyczące pięciu gatunków roślin, jak również indeks alergenów przedstawiający ich łączny wpływ na nasze zdrowie.

Poniżej przykładowa prognoza, opierająca się na wspomnianym indeksie:

aktualna prognoza pylenia sezon alergiczny prognoza
Przykładowa prognoza pylenia. Źródło: IOŚ-PIB, ios.edu.pl/alergeny

Szczegóły kalendarz pylenia roślin i grzybów, dotyczący naszego kraju, znaleźć można natomiast na stronach Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Zmiana klimatu i problemy alergików

Coraz liczniejsze badania wskazują na wzrost uciążliwości sezonu alergicznego, wraz ze wzrostem średnich temperatur w Europie i Ameryce Północnej.

W kontekście europejskim ciekawych wniosków dostarczają badania brytyjskich uczonych, które dotyczyło północno-zachodniej części kontynentu. Z ich wyliczeń, opublikowanych w czasopiśmie naukowym „Science Advances”, wynika, że w przyszłości sezon alergiczny będzie rozpoczynać się wcześniej i potrwa dłużej. Stając się tym samym jeszcze poważniejszym problemem dla alergików. W pesymistycznym scenariuszu możliwy jest wzrost intensywności sezonu alergicznego o nawet 60 procent. Podobne wnioski płyną m.in. z badań prowadzonych w Stanach Zjednoczonych.

Zmianę dostrzegają także lekarze w Polsce. Okazuje się równocześnie, że skali problemu mogą sprzyjać ponadto… zanieczyszczenia powietrza. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

_

Zdjęcie: SvetlanaParnikova / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.