Udostępnij

Szubienica pod kuratorium we Wrocławiu. Młodzież żąda edukacji klimatycznej w szkołach

18.06.2020

W środę pod wrocławskim kuratorium oświaty miała miejsce manifestacja aktywistów i aktywistek Młodzieżowego Strajku Klimatycznego oraz Extinction Rebellion. Jak deklarują MSK i XR, protestowano z powodu braku jakiejkolwiek odpowiedzi ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego na apel o wprowadzenie do programów nauczania edukacji o klimacie. Przed kuratorium we Wrocławiu stanęła więc szubienica.

Kilka tygodni temu Młodzieżowy Strajk Klimatyczny przesłał do Ministerstwa Edukacji Narodowej apel dotyczący wprowadzenia do polskich szkół rzetelnych lekcji na temat zmian klimatu. Była to reakcja na kontrowersyjny materiał edukacyjny, w którym skupiono się przede wszystkim na rzekomych korzyściach, płynących z globalnego ocieplenia. Pod apelem podpisali się przedstawiciele świata nauki i organizacje ekologiczne – łącznie blisko 3 tys. osób.

Jak możemy przeczytać w mediach społecznościowych protestujących, apel do tej pory nie spotkał się z odpowiedzią ze strony ministra edukacji narodowej. Wobec tego zdecydowano się na protest. W środę przed budynkiem wrocławskiego kuratorium stanęła więc szubienica, a w ramach protestu symbolicznie pokazano przyszłość bez rzetelnej nauki i edukacji: młodą osobę przed „zawiśnięciem” ratowały jedynie znajdujące się pod jej stopami książki, m.in. Nauka o Klimacie, której współautorem jest prof. Szymon Malinowski.

Czytaj także: MEN zmieniło treść lekcji o klimacie. Autorzy nie pisali nic o pozytywach globalnego ocieplenia

„Według materiału MEN – zwiększona ilość CO2 powinna skutkować większą odpornością roślin na suszę. Niestety, jak wszyscy widzimy, jest dokładnie odwrotnie. Susza – spotęgowana niemal dziesięciokrotnie przez zmiany klimatu – doprowadziła do ogromnych zniszczeń w największym parku narodowym w Polsce. Edukacja pomaga dziś walczyć z pandemią COVID-19. Rzetelna i ogólnodostępna edukacja klimatyczna pomoże nam przetrwać w świecie targanym skutkami kryzysu klimatycznego. Mamy prawo wiedzieć, co naprawdę czeka nas w przyszłości” – mówi Martyna Leśniak, uczestniczka manifestacji.

Jak relacjonują protestujący, nie udało się jednak spotkać z kuratorem, Romanem Kowalczykiem. „To przykre, że po raz kolejny edukacja klimatyczna i nasze protesty nie stały się priorytetem, a rozgrywką polityczną. Kurator zaprosił nas dopiero na 14 lipca, co zmniejsza realne szanse na wprowadzenie edukacji klimatycznej w nadchodzącym roku szkolnym” – komentuje Szymon Kacprzak, aktywista MSK, który uczestniczył w proteście.

https://www.facebook.com/XRPolska/posts/1610481002442379

„Zastanawia nas, czy rządzącym jest na rękę, aby młodzież była nieświadoma zagrożeń wynikających z kryzysu klimatycznego? Czy ich przyszłość też traktują jedynie jako rozgrywkę polityczną, aby wygrać następne wybory? Czy może boją się, że świadoma młodzież zacznie domagać się ochrony swojego życia i przyszłości? Prawo do wiedzy jest prawem człowieka. Wspólnie walczmy o dostęp do rzetelnej edukacji klimatycznej!” – mówi Błażej Miernikiewicz, aktywista Extinction Rebellion.

Słuchaj także: Spowolnienie wzrostu gospodarczego uratuje klimat? “Wciąż więcej pytań, niż odpowiedzi” [PODCAST]

MSK i XR zapowiadają, że kolejne odsłony protestu odbędą się w najbliższym czasie w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Trójmieście i Bydgoszczy.

_

Źródło i zdjęcie: Extinction Rebellion Wrocław

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.