Udostępnij

Topnienie lodowca na Alasce może wywołać największe tsunami we współczesnej historii

22.10.2020

Grupa naukowców ostrzega służby stanowe Alaski przed ryzykiem tsunami, które powstać może w Zatoce Księcia Williama w wyniku osunięcia się zbocza jednej z gór. Ostrzegają, że kataklizm może być większy niż wszystkie tego typu zdarzenia w czasach współczesnych. Naruszenie stabilności góry spowodowało topnienie lodowca.

Topnienie jednego z lodowców Alaski grozi wywołaniem rekordowej wielkości tsunami – ostrzegają naukowcy z zespołu badawczego Barry Arm Landslide Working Group. Jak wynika z ich obliczeń, wywołany wówczas kataklizm może być większy od 524-metrowej fali z 1958 roku, uważanej za najwyższą w historii współczesności.

Czytaj także: Koronawirus to tylko początek? Topniejące lodowce mogą uwolnić kolejne źródła chorób

Zagrożenie falą tsunami zostało ujawnione na podstawie zdjęć satelitarnych. Wynika z nich, że przez cofanie się lodowca, zbocze jednej z gór ulega destabilizacji. Grozi to katastrofą na niespotykaną dotąd skalę.

Zdaniem naukowców, do osunięcia może dojść na przestrzeni najbliższych 12 miesięcy, a ostatecznie nastąpi to prawdopodobnie w ciągu 20 lat. Co najistotniejsze, do katastrofy może dojść nagle, co zagraża bezpieczeństwu w zatoce i jej otoczeniu.

Czytaj także: Liczba katastrof związanych ze zmianami klimatu dwa razy większa niż w latach 80. i 90.

Choć bliskie otoczenie góry nie jest zamieszkałe, charakterystyczna zatoka jest popularnym kierunkiem dla dużych statków wycieczkowych i mniejszych wypraw krajoznawczych.

W przypadku katastrofy zalane mogłoby zostać położone nad zatoką miasto Whittier: jak podaje blog GlacierHub, wydawany przez Columbia University, fala uderzająca w miasto może mieć wysokość 30 metrów. Na co dzień mieszka tam ok. 200 osób, jednak w sezonie wycieczkowym miasto gościć może nawet kilka tysięcy turystów.

_

Z pełną treścią listu naukowców można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Bildagentur Zoonar GmbH

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.