Udostępnij

Rząd kapituluje, a opozycja gra pod batutą Kaczyńskiego [OPINIA]

08.09.2022

Coraz dziwniej zachowują się władze Małopolski dążąc do rozmontowania uchwały antysmogowej na ostatniej prostej, tuż przed wejściem w życie najważniejszych zapisów. Próbując rozwikłać nietypowe zachowanie lokalnych polityków trzeba popatrzeć na szerszy obrazek.

Najpierw było śmiesznie, potem strasznie, a dziś zaczyna wyglądać to tragicznie. Był już przekaz o węglu na 200 lat, a także o zbieraniu chrustu. Co dalej? Trzeba w tej chwili palić wszystkim, poza oponami czy podobnymi szkodliwymi rzeczami, bo Polska musi być ogrzana – powiedział prezes PiS. Tym samym Jarosław Kaczyński dał swoim politykom zielone światło do trucia Polek i Polaków nadchodzącej zimy. O propozycjach wprost nazywanych „Palenie Śmieci+” alarmujemy na łamach SmogLabu od kilku miesięcy.

Skąd nazwa tego programu? Już tłumaczę. Zarząd województwa małopolskiego (to samo dzieje się także w łódzkim) podejmuje próby demontażu uchwały antysmogowej na 3 miesiące przed jej wejściem w życie. Gołym okiem widać, że jest to działanie pozorowane. Wszak od 1 stycznia 2023 r. miały zniknąć jedynie najbardziej trujące, pozaklasowe kopciuchy. Nazywane, nie bez kozery, śmieciuchami. Można w nich bowiem spokojnie spalić wszystko, co akurat mamy pod ręką. Na ich wymianę było 6 lat. Próby zmiany tego terminu są po prostu oficjalnym przyzwoleniem na spalanie śmieci.

Co więcej palenie węglem w kopciuchach jest najmniej efektywne oraz najdroższe. Więc przecież nie może chodzić o to, aby takie horrendalne drogie i niewydajne palenie umożliwić.

Kapitulacja państwa, opozycja w orkiestrze Kaczyńskiego

Do tej wyliczanki dodajmy 11,5 miliarda złotych, które bez kryterium dochodowego rząd rozdaje na prawo i lewo. Równie dobrze mógłby te pieniądze rozrzucać z samolotu nad okręgami wyborczymi, na których aktualnie rządzącym zależy. Dla porównania w programie Czyste Powietrze w ostatnich latach wydano… nieco ponad 3 miliardy złotych.

O tym, że państwo kompletnie nie jest przygotowane do nadchodzącej zimy świadczy też przedłużenie o 2 lata zawieszenia norm jakości dla paliw stałych. Polska Grupa Górnicza właśnie zapowiedziała sprzedaż miału węglowego. Jeszcze niedawno było to zakazane. Nie możemy liczyć też na energię z wiatru, bo rząd zablokował ten sektor w 2016 r. Gdyby nie to, Polska potrzebowałaby 12 mln ton węgla mniej.

Lista energetycznych grzechów sprawujących aktualnie władzę jest dużo dłuższa. Ale trzeba też uczciwie dodać, że opozycja w zasadzie oddaje to przedzimowe starcie walkowerem. Co więcej, zamiast szukać logicznych rozwiązań z ekonomicznymi podstawami, politycy opozycji właśnie zapisali się do orkiestry pod batutą prezesa Kaczyńskiego. Na poziomie Senatu zaproponowali bowiem dopłatę 3 tys. dla… wszystkich. Taka zabawa może kosztować budżet państwa 40 mld złotych. Mam dla opozycji lepszą propozycję, która będzie jeszcze bardziej wytaplana w populistycznym sosie. Spróbujcie państwo zlikwidować płacenie podatków w ogóle. Dlaczego zabierać obywatelom pieniądze, a potem oddawać je pomięte przez trzecią parę rąk?

„Popłoch i panika w Urzędzie Marszałkowskim”

Wrócę jeszcze do kapitulacji na poziomie uchwał antysmogowych. Sytuacja weszła w fazę tragiczną, zarówno dla mieszkańców, jak i samych polityków. Tych pierwszych czekają kolejki do lekarzy, a w dłuższej perspektywie wizyty w kostnicach. Chore, kaszlące dzieci nie robią pewnie na rządzących wrażenia. Część z nich co prawda stoi w szpagacie i nerwowo rozgląda się na swoich kolegów, nie wiedząc, jak interpretować słowa prezesa. Bo przecież równie dobrze można położyć akcent na drugą część zdania Jarosława Kaczyńskiego i nie pozwolić na spalanie szkodliwych substancji.

Jednak zarząd województwa idzie jak walec. Z kronikarskiego obowiązku odnotuję w tym miejscu osoby, które zapisują się mazistą substancją smogowego szlamu na kartach małopolskiej historii. Są to: Witold Kozłowski, Łukasz Smółka, Józef Gawron, Marta Malec-Lech oraz Iwona Gibas. Chcąc wydłużać kluczowe terminy likwidacji śmieciuchów ogłosili oni konsultacje. Ich wynik jest tajemnicą strzeżoną niemal tak dobrze, jak sam prezes partii. Rzeczniczka od 2 dni nie odpowiada na nasze pytania, a na stronach województwa pojawiają się tajemnicze wrzutki. To może świadczyć o tym, że Małopolanie masowo nie zgodzili się na trucie tej zimy.

I tak – mieszkańcy, którzy sprzeciwili się grzebaniu w uchwale zostali zbiorczo nazwani… aktywistami antysmogowymi. To chyba bardziej komplement niż zarzut, choć pewnie nie o to zarządowi chodziło. Wcześniej marszałek województwa nazwał ogłoszone przez siebie konsultacje… sondą internetową. Która absolutnie nie będzie kluczowa, ani rozstrzygająca.

– Wiadomo, „prawdziwi mieszkańcy” idą ramię w ramię z Zarządem województwa, reszta to podejrzany element wywrotowy (…) Ależ popłoch i panika musiała zapanować w Urzędzie Marszałkowskim po konsultacjach, skoro chwytają się tak prymitywnych zagrywek. Ewidentnie nie takiego wyniku się spodziewali – napisał pan Robert, komentując jeden z naszych artykułów. Trudno się z nim nie zgodzić.

Zdjęcie: Shutterstock/Collab Media

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.