Udostępnij

Unia nie radzi sobie z ubóstwem energetycznym. Polska w połowie rankingu

20.02.2019

Raport ekspertów z instytutu Open Exp nie pozostawia złudzeń: Większość krajów Unii Europejskiej ma kłopot z ubóstwem energetycznych. Sytuacja najgorzej wygląda w Bułgarii, natomiast Polska znalazła się w połowie przygotowanego rankingu państw UE. 

Z ubóstwem energetycznym mamy do czynienia wówczas, gdy w gospodarstwie domowym, by zapewnić komfort energetyczny (tj. 21 stopni Celsjusza w pomieszczeniach, w których przebywają domownicy, oraz 18 st. w korytarzach), na ogrzewanie wydaje się znaczącą część dochodów – przy równoczesnym niskim poziomie zarobków.

W Polsce problem ten dotyka ponad 4,5 miliona osób, które mieszkają w 1,3 mln. gospodarstw domowych. Problem pojawia się nie tylko w przypadku osób w złej sytuacji ekonomicznej, ale także wśród zamieszkujących budynki o niskim standardzie technicznym, często ogrzewanych z użyciem nieefektywnych źródeł ciepła – tj. przestarzałych kotłów, pieców i kominków.

Ranking państw UE

Instytut Open Exp przyjrzał się zjawisku ubóstwa energetycznego w państwach członkowskich UE. Poszczególne kraje zostały ocenione pod względem 4 kluczowych czynników: wilgotności i nieszczelności w domach, kosztów energii w gospodarstwach domowych, niezdolności do utrzymywania ciepła zimą, a także chłodu latem.

Jak wynika z przygotowanego raportu, znaczący kłopot z ubóstwem energetycznym ma 17 państw Unii, w których problem dotyka więcej niż jedną trzecią gospodarstw domowych o niskich dochodach. Wśród nich znalazła się Polska.

Na czele rankingu państw najlepiej radzących sobie z problemem znalazły się kraje skandynawskie – Szwecja, Finlandia i Dania. Tam ubóstwo energetyczne dotyka od kilku do kilkunastu procent gospodarstw domowych o niskich dochodach. Na samym dole natomiast znalazła się Bułgaria, gdzie w świetle przyjętych w badaniu kryteriów jedynie 0,7 proc. najbiedniejszych domostw nie jest dotkniętych problemem.

Polska znalazła się na pozycji 14. – według raportu ubóstwo energetyczne dotyka 39 proc. gospodarstw domowych o niskich dochodach.

Zagrożenie dla zdrowia

„Aby rodziny o niskich dochodach nie padły ofiarą wahań cen energii i stagnacji płac, rządy muszą zapewnić, aby budynki zajmowane przez rodziny o niskich dochodach były budynkami produkującymi energię. Innymi słowy, budynki muszą produkować więcej energii niż jej zużywają, aby obniżyć rachunki za energię dla rodzin o niskich dochodach do zera” – powiedziała Yamina Sahep z Open Exp, która prowadziła badania.

„Przewlekłe narażenie na zimno, wilgoć i pleśń zagraża zdrowiu psychicznemu i fizycznemu ludzi – Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że niewystarczające warunki mieszkaniowe są związane ze 100 000 przedwczesnych zgonów rocznie w Europie.

Kraje UE muszą połączyć strategie w zakresie przystępnej cenowo energii odnawialnej, efektywności energetycznej, dostępu do mieszkań i zrównoważonego podejścia do środowiska” – skomentowała wyniki badań Vijoleta Gordeljevic – koordynatorka do spraw zdrowia i zmian klimatu w Health and Environment Alliance (HEAL).

 

Ze szczegółami opublikowanego raportu można zapoznać się tutaj.

Źródła: European Climate Foundation, Right to Energy Coalition

Zdjęcie: Shutterstock/Krzysztof Winnik

 

Czytaj też: Biedniejsi są bardziej narażeni na smog

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.