Udostępnij

Unijna agencja przewiduje spadek produkcji rolnej, a gdzieniegdzie jej porzucenie. Nadchodzą skutki kryzysu klimatycznego

04.09.2019

W środę opublikowany został najnowszy raport Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), który dotyczy adaptacji europejskiego rolnictwa do zmian klimatycznych. Wnioski nie są optymistyczne: prognozuje się spadek produkcji rolnej oraz hodowlanej, w niektórych częściach Europy nawet porzucenie tego rodzaju działalności. Według agencji priorytetem dla rolnictwa UE powinno stać się dostosowanie sektora do zmian klimatycznych, szczególnie ekstremalnych zjawisk, takich jak susze, fale upałów i powodzie.

Jak wskazują autorzy raportu „Climate change adaptation in the agricultural sector in Europe” (Adaptacja do zmian klimatu w sektorze rolnictwa w Europie), już dziś do czynienia mamy ze stratami spowodowanymi przez związane ze zmianą klimatu zjawiska, takie jak m.in. długotrwałe susze. [O lipcowo-sierpniowym stanie tzw. suszy rolniczej, obejmującym wszystkie województwa, informowaliśmy przed miesiącem m.in. tutaj. Stan ten występuje nadal, choć jedynie na terenie 6 zachodnich województw.]

Raport skupia się jednak na prognozach tego, co w najbliższych latach może wydarzyć się w sektorze rolnictwa. Choć w północnej części kontynentu niewykluczona jest poprawa warunków dla rolnictwa, południe Europy ucierpi ze względu na wzrost średnich temperatur. Przewiduje się, że w związku z rosnącymi stratami w rolnictwie, możemy mieć do czynienia ze znacznym spadkiem wartości gruntów rolnych (nawet o 80 proc. do 2100 roku), co skutkować może ich porzuceniem przez wielu rolników.

Na południu prognozuje się znaczący spadek wielkości plonów w przypadku upraw nienawadnianych, takich jak m.in. pszenica, kukurydza i burak cukrowy – nawet o 50 proc. do 2050 roku.

Słuchaj: Czy susza pozbawi rolników pracy? “Syn zastanawia się nad przejęciem gospodarstwa. Odradzam” [PODCAST]

Czas na adaptację…

Autorzy raportu podkreślają, że choć większość państw wspólnoty posiada strategie adaptacji do zmian klimatu, jednak działania te muszą zostać wzmocnione.

Wskazuje się, że potrzeba nie tylko środków finansowych umożliwiających zmiany, ale również odpowiedniej wiedzy (know-how), rozwoju innowacji w zakresie działań adaptacyjnych oraz zwiększenia świadomości, by podnosić skuteczność wykorzystywania już dostępnych rozwiązań.

..ale i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych

Równocześnie autorzy raportu wskazują, że rolnictwo musi się dostosować nie tylko po to, by przetrwać, ale także, by nie pogłębiać problemu zmian klimatycznych. Rolnictwo w Unii Europejskiej odpowiada dziś za 10 proc. emisji gazów cieplarnianych, przede wszystkim ze względu na produkcję mięsa.

Raport sugeruje, że emisje te mogą zostać ograniczone z jednej strony przez zmianę diety na zawierającą mniejszą ilość mięsa, z drugiej natomiast poprzez ograniczenie marnowania żywności.

Zobacz także: “To, co jemy i w jaki sposób to jest produkowane, to pole bitwy”. Komentarze do raportu specjalnego IPCC

 

Z pełnym raportem EEA (w j. angielskim) można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/bibiphoto

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.