Udostępnij

W Kalifornii zanotowano 54,4°C. To prawdopodobnie najwyższa temperatura na świecie

18.08.2020

Kalifornijskie stacje meteorologiczne zanotowały 54,4°C w słynnej Dolinie Śmierci. Choć miejsce to znane jest z ekstremalnych warunków pogodowych, to zapis może okazać się rekordem temperaturowym nie tylko dla USA, ale i całego świata. Dokładność zapisu musi jeszcze potwierdzić Światowa Organizacja Meteorologiczna, jednak naukowcy już mówią o związkach temperatury ze zmianami klimatu.

W niedzielę (16.08) w kalifornijskiej Dolinie Śmierci odnotowana została temperatura 54,4°C, co oznaczać może rekord nie tylko dla słynnego miejsca, ale także całej planety. Najpierw jednak odczyt musi zostać potwierdzony przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO).

Choć za najwyższą temperaturę w historii pomiarów uważa się często rekord z 1913 roku (odnotowany także w Dolinie Śmierci), współczesne analizy wskazują, że najprawdopodobniej był to błąd pomiarowy. Ówczesny wynik 56,7°C eksperci uważają również za mało prawdopodobny w tamtych warunkach. Podobnie jest z drugim miejscem na liście najwyższych odczytów – w 1931 roku w Kibili w Tunezji termometry miały pokazać 55°C. Naukowcy podważają wiarygodność źródeł z czasów, kiedy Tunezja była francuską kolonią. Wynika z nich, że przed 1950 rokiem średnią dla regionu było 50-55°C. Dziś jest to mniej niż 49°C – stąd wątpliwości.

Czytaj także: Pandemiczne ograniczenia nie zatrzymają zmian klimatu. Zmniejszą ocieplenie o 0,01°C

Inaczej sytuacja wygląda w roku 2020, gdzie z jednej strony dysponujemy dokładniejszą aparaturą pomiarową, z drugiej natomiast stężenie dwutlenku węgla w atmosferze jest istotnie wyższe. Według badaczy z Uniwersytetu Stanforda z powodu ocieplenia klimatu wzrosło ryzyko wystąpienia rekordów temperaturowych na ponad 80 proc. obserwowanych miejsc na Ziemi. Bez wpływu człowieka na klimat nie byłoby także najprawdopodobniej tegorocznej fali upałów na Syberii: według niedawnej analizy ryzyko jej wystąpienia było 600-krotnie wyższe właśnie z powodu zmian klimatu.

„W miarę jak planeta będzie się dalej ocieplać, będziemy notować kolejne rekordy. 54.4°C zanotowane w Dolinie Śmierci to kolejny niepokojący próg, który został przekroczony. Oczywiście, ten rekord również zostanie szybko pobity, jeśli nadal będziemy zanieczyszczać atmosferę dwutlenkiem węgla pochodzącym ze spalania paliw kopalnych i innych działań człowieka” – komentuje prof. Michael Mann, dyrektor Earth System Science Center na Uniwersytecie Stanowym w Pensylwanii.

Czytaj także: 2020 rok może być najcieplejszym w historii pomiarów

„Mamy niepodważalne dowody na to, że te fale upałów i rekordy temperatur zdarzają się coraz częściej i są coraz intensywniejsze właśnie z powodu cieplejszego klimatu. Jeśli chodzi o fale upałów, to zmiany klimatyczne rzeczywiście zmieniają sytuację. Między tymi wszystkimi falami upałów i rekordami widać pewne związki” – mówi dr Friederike Otto z Environmental Change Institute w Oksfordzie.

„Fale upałów są po prostu zabójcze. A nasza świadomość i gotowość do działania jest bardzo odległa od poziomu, którego wymaga świat o 1 stopień cieplejszy, nie mówiąc już o przyszłym ociepleniu” – podkreśla dr Otto.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Doug Lemke

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.