Udostępnij

Wasteless Land – hackathon na pomoc w walce z zalewającymi nas odpadami

26.10.2021

Wasteless Land to hackathon skierowany do uczniów szkół średnich, którzy chcą wykorzystać swoją kreatywność do rozwiązywania problemu związanego z nadprodukcją odpadów i jednorazowych przedmiotów.

WASTELESS LAND to hackathon, czyli maraton innowacji. Tym razem umiejętność programowania nie jest konieczna, wystarczy otwarta głowa, kreatywność oraz odwaga do zmierzenia się z zadaniem.

“Odpady i jednorazowe przedmioty to olbrzymi problem, z którym zmaga się środowisko naturalne. Już teraz niezrównoważona gospodarka odpadami wywołuje bardzo dużą presję na otoczenie. Problem ten tylko z roku na rok się powiększa. Postanowiliśmy wykorzystać sprawdzoną formułę hackathonu do przekazania uczniom szkół średnich zarówno wiedzy o problemach ekologicznych, jak również sposobach ich rozwiązania. To w końcu przecież na obecnych młodych dorosłych i nastolatków spadnie ciężar skutków lat nadmiernej eksploatacji zasobów ziemi. ” – mówi Kamila Knap, pomysłodawczyni hackathonu i współzałożycielka Fundacji onEarth.

Czytaj także: W Mediolanie nie wyrzucają jedzenia. Dostali „ekologicznego Nobla”

Wsparciem dla uczestników będą mentorzy. Specjaliści w dziedzinach takich jak ochrona środowiska, zero waste, design thinking, zarządzanie projektami oraz lokalni aktywiści przeprowadzą dla Uczestników warsztaty, ale będą również dostępni do konsultacji z zespołami.

Zadaniem uczestników jest stworzenie projektu, który w kreatywny sposób pomoże ograniczyć ilość powstających odpadów lub umożliwi ich ponowne wykorzystanie w duchu gospodarki o obiegu zamkniętym.

Do udziału w hackathonie można się zgłaszać indywidualnie oraz w zespołach do 5 osób do dnia 1 listopada 2021.

Dla najlepszych rozwiązań przewidziano nagrody i wyróżnienia w formie voucherów o łącznej wartości niemal 5 tys. PLN!

Partnerem głównym wydarzenia jest Miasto Kraków. Parterem wspierającym jest Hubraum.

Więcej na stronie Fundacji onEarth.

Źródło: Informacja prasowa. Fot. Shutterstock.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.