Udostępnij

Wilk w Europie znowu zagrożony. Nie należy go diabolizować, a chronić

10.02.2024

Ostatnie doniesienia z Unii Europejskiej nie przynoszą dobrych wieści dla miłośników ochrony przyrody. Pod presją lobby rolników i myśliwych Komisja Europejska postanowiła zmniejszyć status ochronny wilka. W obronie tego drapieżnika stają naukowcy, filozofowie przyrody oraz aktywiści ekologiczni.

Wilk przez wiele stuleci był kojarzony ze złem. W wielu podaniach, legendach, a nawet bajkach dla dzieci, wilk był uosobieniem nieprawdziwego okrucieństwa i zła. Jak pokazało wiele badań naukowych, zwierzęta te odgrywają dużą rolę w przyrodzie jako szczytowe drapieżniki regulujące populacje roślinożerców. Ponadto raczej unikają ludzi, niż im zagrażają.

Jak walczyć z mitem złego wilka? O tym opowiedział SmogLabowi dr Ryszard Kulik, psycholog oraz miłośnik przyrody:

– Rzetelna informacja jest najlepszym sposobem na rozprawienie się z mitami. Mówmy o tym, jaka jest skala szkód powodowanych przez wilki oraz że ataki na ludzi są skrajnie rzadkie. Jeśli wilki atakują zwierzęta gospodarskie, oznacza to, że winny temu jest człowiek, który nieodpowiednio się przed tym zabezpieczył.

Wilk może być skreślony z listy ściśle chronionych gatunków

Status ścisłej ochrony wilka szarego (Canis Lupus), uchwalony w 2022 r. przez grupę specjalistyczną Komisji ds. Przetrwania Gatunków – naukowców z Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), jest dziś ponownie zagrożony. W grudniu ubiegłego roku Komisja Europejska zaproponowała zmianę statusu wilka na „chroniony”.

Politycy, pod naciskiem przedstawicieli lobby łowieckiego i rolniczego, kontrargumentują tym, że populacje wilków nadmiernie rozprzestrzeniły się w Europie. I stanowią potencjalne zagrożenie dla wypasanych zwierząt gospodarskich. Ponadto, padają głosy, że podchodzą do siedzib ludzkich, wywołując lęk wśród ludzi.

Naukowcy, filozofowie i aktywiści natomiast twierdzą, że ta decyzja jest niefortunna. Mówią, że nie ma to żadnego związku z racjonalną nauką o ekologii wilka. Autorzy opublikowanego raportu, na podstawie Konwencji o Ochronie Europejskiej Przyrody i Siedlisk Naturalnych, podali informację, że na obszarze Unii Europejskiej – z dziewięciu populacji wilczych – tylko trzy są w miarę stabilne.

Ekolodzy, stający w obronie wilka, podkreślają, że podczas wypasu owiec, tam gdzie są szczelne i wysokie ogrodzenia oraz dobrze wyszkolone, stróżujące psy, niebezpieczeństwo ze strony wilków jest znikome, wręcz żadne.

 class=
Fot. Wataha wilków szarych w lesie. Źródło: Pat-s pictures/Shutterstock

Egalitaryzm biosferyczny

Ważny jest również aspekt moralny, zbudowany na filozoficznej etyce zwierząt. Bo tak naprawdę wilki są istotami ziemskimi – tak samo jak my. I również tak, jak my, mają prawo do życia oraz samostanowienia o sobie.

Norweski filozof przyrody Arne Næss argumentował, że wszystkie istoty ludzkie i pozaludzkie mają równe prawo do istnienia i rozkwitu. Ten sposób myślenia etycznego nazwał egalitaryzmem biosferycznym. W eseju napisanym wspólnie z biologiem Ivarem Mysterudem stwierdził: „Dobrostan gatunku wilka jako część życia ludzkiego i nieludzkiego na Ziemi ma wartość samą w sobie!”

Obaj badacze, filozof przyrody i przyrodnik, traktowali świat natury jako immanentną wartość samą w sobie, którą ludzie powinni nauczyć się szanować. Ponieważ elementem tego świata są nie tylko ludzie, ale również wilki oraz inne dzikie gatunki ziemskie. Dalej w swoim eseju napisali: „Ludzie nie mają prawa ograniczać tego bogactwa i różnorodności, w tym siedlisk i ras wilków, chyba że w celu zaspokojenia potrzeb życiowych!”

Arne Næss swoją koncepcją egalitaryzmu biosferycznego obejmował nie tylko zwierzęta dzikie jak wilki, ale także hodowlane, tj. jak owce, będące ich potencjalnymi ofiarami. Wykazał swój pragmatyzm w zrozumieniu interakcji człowiek-wilk. Dzięki temu wyciągnął następujące refleksje: „Dla niektórych hodowców owiec potrzeba ochrony owiec przed wilkami lub otrzymania jakiejś rekompensaty jest dziś sprawą kluczową. Oznacza to ochronę podstaw ich gospodarki i domu, w którym mieszkają od pokoleń”.

Filozof zdawał sobie sprawę, że udomowione zwierzęta, takie jak owce, w jakimś zakresie zatraciły instynkt samozachowawczy, polegający na unikaniu niebezpieczeństw ze strony takich drapieżników jak wilki.

Nora Ward, wykładowczyni filozofii na Uniwersytecie w Galway, w serwisie The Conversation podała przykład dzikiego przodka owiec domowych muflona. Gdy muflony wywietrzą niebezpieczeństwo, instynktownie uciekają wysoko w góry. Udomowione owce są genetycznie słabiej przysposobione do udanej ucieczki przed czyhającymi drapieżnikami, jak wilki czy niedźwiedzie.

Społeczność mieszana: ludzie, wilki i inne istoty

Næss tych złożonych relacji drapieżnik-ofiara nigdy nie wysuwał oficjalnie tylko w kwestii wilków czy owiec.

Zachował pewien filozoficzno-ekologiczny dystans. Jednak zawsze przypominał, że nie jesteśmy jedynymi istotami na tej planecie, a stanowimy jeden z elementów natury. Jest twórcą interesującego terminu „społeczność mieszana„. Uważał, że w społeczności żyją nie tylko ludzie, ale też inne gatunki. Takie, które odgrywają także zasadniczą rolę w życiu. Myślicielowi norweskiemu chodziło o przełamanie barier międzygatunkowych. W celu ukazania szerszych ram egzystencjalnych, w których ludzie odkryliby poziom zwiększonej identyfikacji do świata zwierząt oraz empatii do nich. Co do szkód w gospodarce pasterskiej, uważał, że potrzebne jest rozwiązanie w formie dużych rekompensat dla rolników i hodowców.

– Wilk od zawsze był dla człowieka konkurentem w środowisku. W tej rywalizacji pojawiły się w związku z tym deprecjonujące wilki uzasadnienia ich eksterminacji. Wilki stały się też idealnym polem do projekcji ludzkiego okrucieństwa, naszej ciemnej strony, do której nie chcemy się przyznawać – tłumaczy nam dr Ryszard Kulik.

Zachodzą w tej kwestii pozytywne zmiany.

Ankieta Eurogroup for Animals wykazała, że ludzie mają coraz bardziej przyjazny stosunek do wilków. Wbrew temu, w przeszłości pisali o nich bracia Grimm, strasząc tym samym dzieci czytające i słuchające tych bajek. To jest argument za prawdziwą tezą społeczności mieszanej – ludzi i istot pozaludzkich.

Næss zawsze twierdził, że człowiek kieruje się w życiu nie tylko rozumem, ale i też emocjami:

Człowiek ma serce, a nie tylko mózg.

Źródła:

  • theconversation.com/europe-has-a-wolf-problem-and-a-late-norwegian-philosopher-had-the-solution-220113
  • lciepub.nina.no/pdf/638036032684557257_LCIE%20CoE%20Wolf%20status%20report%202022.pdf
  • ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_23_6752
  • www.researchgate.net/publication/229572023_Philosophy_of_Wolf_Policies_I_General_Principles_and_Preliminary_Exploration_of_Selected_Norms
  • openairphilosophy.org/wp-content/uploads/2019/02/OAP_Naess_Self-Realization.pdf
  • www.eurogroupforanimals.org/news/survey-wolves-should-be-strictly-protected-majority-rural-inhabitants-say

Zdjęcie tytułowe: Vlada Cech/Shutterstock


Autor

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.