Udostępnij

Władze w praktyce zlikwidowały strefę niskoemisyjną. Na ulice wyszło nawet 60 tys. protestujących

04.07.2019

Tysiące protestujących wyszło w ubiegły weekend na ulice Madrytu, by zaprotestować przeciwko działaniom nowego burmistrza. José Luis Martínez-Almeida w praktyce zamroził funkcjonowanie strefy niskoemisyjnej w centrum miasta, która została wprowadzona przez jego poprzednika. Według szacunków policji udział w proteście wzięło 10 tys. osób, a zdaniem organizatorów nawet 60 tys. mieszkańców stolicy.

W oświadczeniu wydanym przez organizatorów protestu napisano: „Zanieczyszczenie środowiska i zła jakość powietrza są niezwykle poważnymi problemami, które nie powinny być powiązane z barwami politycznymi”. Zwrócono ponadto uwagę na to, że w przypadku likwidacji strefy miasto nie jest w stanie dostosować się do unijnych norm jakości powietrza.

Przypomnijmy: Po zwycięstwie Partii Ludowej w niedawnych wyborach, nowe władze zapowiedziały, że rozprawią się z rozwiązaniem wprowadzonym przez lewicowych poprzedników. [Szerzej na ten temat pisaliśmy tutaj.]

Teraz nowy burmistrz – José Luis Martínez-Almeida – zaczął wcielać swoje zapowiedzi w życie. Na początek zawiesił stosowanie kar w przypadku pojazdów łamiących obowiązujące zakazy – przez co faktycznie zamroził funkcjonowanie strefy niskoemisyjnej na czas nieokreślony.

Decyzja na tyle zbulwersowała część mieszkańców stolicy Hiszpanii, że mimo rekordowo upalnego weekendu, tysiące z nich postanowiło okazać swój sprzeciw.

Strefa niskoemisyjna

Wprowadzony przez poprzedniego burmistrza system – podobnie jak inne tego typu rozwiazania, jak londyński ULEZ – opiera się na klasyfikacji pojazdów ze względu na wielkość emisji. W przypadku Madrytu kierowcy zobowiązani są do odebrania w urzędzie specjalnej naklejki, na podstawie której służby weryfikują, czy pojazd ma prawo wjechać do wydzielonej strefy.

Strefa ta obejmuje obszar około 5 km kwadratowych. Jak wynika z monitoringu prowadzonego przez lokalne służby, po wprowadzeniu rozwiązania zanieczyszczenie tlenkami azotu zostało obniżone o 38 proc.

 

Źródła: El Pais, BBC

Zdjęcie: Shutterstock/David Prado Perucha

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.