Udostępnij

Władze w praktyce zlikwidowały strefę niskoemisyjną. Na ulice wyszło nawet 60 tys. protestujących

04.07.2019

Tysiące protestujących wyszło w ubiegły weekend na ulice Madrytu, by zaprotestować przeciwko działaniom nowego burmistrza. José Luis Martínez-Almeida w praktyce zamroził funkcjonowanie strefy niskoemisyjnej w centrum miasta, która została wprowadzona przez jego poprzednika. Według szacunków policji udział w proteście wzięło 10 tys. osób, a zdaniem organizatorów nawet 60 tys. mieszkańców stolicy.

W oświadczeniu wydanym przez organizatorów protestu napisano: „Zanieczyszczenie środowiska i zła jakość powietrza są niezwykle poważnymi problemami, które nie powinny być powiązane z barwami politycznymi”. Zwrócono ponadto uwagę na to, że w przypadku likwidacji strefy miasto nie jest w stanie dostosować się do unijnych norm jakości powietrza.

Przypomnijmy: Po zwycięstwie Partii Ludowej w niedawnych wyborach, nowe władze zapowiedziały, że rozprawią się z rozwiązaniem wprowadzonym przez lewicowych poprzedników. [Szerzej na ten temat pisaliśmy tutaj.]

Teraz nowy burmistrz – José Luis Martínez-Almeida – zaczął wcielać swoje zapowiedzi w życie. Na początek zawiesił stosowanie kar w przypadku pojazdów łamiących obowiązujące zakazy – przez co faktycznie zamroził funkcjonowanie strefy niskoemisyjnej na czas nieokreślony.

Decyzja na tyle zbulwersowała część mieszkańców stolicy Hiszpanii, że mimo rekordowo upalnego weekendu, tysiące z nich postanowiło okazać swój sprzeciw.

Strefa niskoemisyjna

Wprowadzony przez poprzedniego burmistrza system – podobnie jak inne tego typu rozwiazania, jak londyński ULEZ – opiera się na klasyfikacji pojazdów ze względu na wielkość emisji. W przypadku Madrytu kierowcy zobowiązani są do odebrania w urzędzie specjalnej naklejki, na podstawie której służby weryfikują, czy pojazd ma prawo wjechać do wydzielonej strefy.

Strefa ta obejmuje obszar około 5 km kwadratowych. Jak wynika z monitoringu prowadzonego przez lokalne służby, po wprowadzeniu rozwiązania zanieczyszczenie tlenkami azotu zostało obniżone o 38 proc.

 

Źródła: El Pais, BBC

Zdjęcie: Shutterstock/David Prado Perucha

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.