Udostępnij

„World Energy Outlook 2021”: zerowe emisje netto do 2050

22.10.2021

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) opublikowała najnowszą edycję corocznego raportu „World Energy Outlook 2021”. Po raz pierwszy ścieżkę prowadzącą do osiągnięcia zerowych emisji netto w energetyce do 2050 roku potraktowano jako scenariusz priorytetowy. Wiele jednak musi się zmienić, by wcielić go w życie. Poza zdecydowanym odchodzeniem od paliw kopalnych wskazano m.in. na potrzebę ograniczenia emisji metanu.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (International Energy Agency, IEA) opublikowała najnowsze wydanie raportu „World Energy Outlook 2021”. Dokument ten stanowi wiarygodną ocenę popytu na energię elektryczną w następnych dekadach, a także analizę bieżących trendów w światowej energetyce.

Po raz pierwszy jako podstawowy, pożądany scenariusz przeanalizowano taki, który prowadzić ma do zerowych emisji netto w sektorze energii. Analitycy IEA ocenili przy tym, że taka ścieżka miałaby pozytywny wpływ na rynek pracy: do 2030 r. powstałoby od 13 mln do 26 mln nowych miejsc pracy w sektorze czystej energii i sektorach pokrewnych, przewyższając we wszystkich przypadkach utratę miejsc pracy związanych z paliwami kopalnymi.

By jednak ziścił się plan zerowych emisji netto do połowy stulecia, odejście od paliw kopalnych musiałoby nastąpić w sposób zdecydowany. I obejmować nie tylko dekarbonizację, ale i wstrzymanie inwestycji związanych z gazem. Tymczasem w wielu miejscach na świecie prowadzone są inwestycje, które zmierzają w przeciwnym kierunku.

Czytaj także: Zmiany klimatu dotykają obszar zamieszkiwany przez 85 proc. ludzkości

Świat wciąż inwestuje w paliwa kopalne

W dokumencie zauważono, że w 2021 roku do czynienia mamy z gwałtownym wzrostem zapotrzebowania na węgiel i gaz, za sprawą czego nastąpi drugi największy wzrost emisji CO2 rok do roku w historii. Choć wynika to z gwałtownego spadku emisji w roku 2020, taki trend nie jest po drodze celom Porozumienia Paryskiego, w świetle których powinniśmy zatrzymać wzrost średnich temperatur na Ziemi poniżej progu 1,5 st. Celsjusza (względem okresu sprzed rewolucji przemysłowej).

Odbudowa gospodarek i w związku z tym wzrost zużycia energii wydają się zrozumiałe, jednak w inwestycjach nadal dominują paliwa kopalne. Niedawno eksperci organizacji Teatfound przyjrzeli się temu, w jaki sposób przebiegało wspieranie gospodarek w krajach G7, czyli największych gospodarek świata. Okazuje się, że od wybuchu pandemii do marca 2021 węgiel, ropa i gaz otrzymały 189 mld dolarów wsparcia. W przypadku czystych źródeł energii było to 147 mld USD. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

„Ostatnie wzrosty cen gazu ziemnego na świecie wynikają z wielu czynników, a obarczanie odpowiedzialnością za nie czystej transformacji energetycznej jest błędne i zwodnicze (…) Dobrze zarządzane przejście na czystą energię jest rozwiązaniem problemów, które obserwujemy obecnie na rynkach gazu i energii elektrycznej, a nie ich przyczyną” – powiedział w oświadczeniu szef IEA, Fatih Birol, odnosząc się do aktualnych zawirowań na rynkach energii.

Czytaj także: Eksperci PAN: mieszkańcy polskich miast ucierpią przez zmianę klimatu. Upały zwiększą śmiertelność

Zerowe emisje netto do 2050. Co musi się wydarzyć?

Nakreślony scenariusz osiągnięcia zerowych emisji netto zakłada zdecydowaną dekarbonizację. Według niego należy wstrzymać budowę nowych elektrowni węglowych już w tym roku roku. 40 proc. istniejących tego rodzaju obiektów na świecie musiałoby zostać wycofane z użytku do 2030 roku. Sektor wytwarzania energii elektrycznej miałby zostać całkowicie zdekarbonizowany do 2035 roku w przypadku krajów rozwiniętych i do 2040 roku we wszystkich krajach.

Powinno się wstrzymać wydawanie zezwoleń na eksploatację nowych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, kopalń węgla, a także rozbudowę kopalń. Nie należy rozwijać żadnych nowych projektów eksportu skroplonego gazu LNG.

Istotny jest przy tym wzrost inwestycji w zeroemisyjne źródła (aż trzykrotnie do 2030 roku), a także poprawa efektywności zużycia energii. Według wskazanej ścieżki energochłonność światowej gospodarki musiałaby w tej dekadzie spadać o 4 proc. rocznie. Scenariusz zakłada przy tym, że do 2030 roku roczne inwestycje w OZE rosną do poziomu przewyższającego inwestycje w paliwa kopalne.

Czytaj także: W telewizji częściej usłyszymy o ciastach niż o zmianie klimatu

Na celowniku także emisje metanu

Obok walki z emisjami dwutlenku węgla w dokumencie zwrócono uwagę także na inny gaz cieplarniany, jakim jest metan. Jest to o tyle szczególne w kontekście energetyki, że jest on wydzielany do atmosfery także w wyniki wydobywania kopalin. Według scenariusza zerowych emisji netto emisje metanu związane z paliwami kopalnymi muszą zostać zmniejszone o 75 proc. do 2030 roku.

Co ciekawe, według ubiegłorocznego raportu Ember, 70 proc. unijnych emisji metanu związanych z wydobyciem węgla ma miejsce w Polsce. Na konieczność ograniczania tego rodzaju emisji zwrócono uwagę w najnowszych raporcie Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC), który ukazał się w sierpniu. Więcej na temat raportu IPCC pisaliśmy TUTAJ.

„Scenariusz zeroemisyjny jest wreszcie w centrum najbardziej cenionego i czytanego raportu energetycznego na świecie. Teraz do rządów, przemysłu i instytucji finansowych należy uczynienie z niego swojego głównego scenariusza i rozpoczęcie działań. Jeśli mamy mieć szansę na osiągnięcie celów paryskich, zakończenie ekspansji paliw kopalnych i kontrolowany upadek węgla, ropy i gazu musi być wpisany w plany klimatyczne każdego polityka, bankiera i szefa” – powiedziała w oświadczeniu Jennifer Morgan, dyrektor wykonawcza Greenpeace International.

_

Z całością raportu „World Energy Outlook 2021” można zapoznać się na stronach IEA.

Zdjęcie: Shutterstock/0simon0 SzymonLaszewski

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.