Udostępnij

Z lodowców można odczytać historię. Naukowcy twierdzą, że w lodzie zostanie ślad po pandemii

16.01.2024

Głębokie warstwy ziemskich lodowców zawierają w sobie ślad czasów minionych – katastrof naturalnych, a także działalności człowieka. Naukowcy z Ohio twierdzą, że ze względu na spadek poziomów zanieczyszczeń powietrza, lód „zapamięta” także pandemię COVID-19.

Nietknięty lód lodowcowy to dla naukowców cenne źródło informacji o przebiegu naturalnych dziejów planety, a także historii ludzkiej. Naukowcy z Ohio State University, którzy specjalizują się w badaniu przeszłości w ten sposób, uważają, że ślad po sobie zostawi także COVID-19.

„Ślad [obecnej sytuacji – przyp. red.] zostanie uwięziony w lodzie i zachowany” – powiedział Lonnie Thompson, profesor nauk o ziemi na Ohio State University. „A to oznacza, że ​​za 100 lub 200 lat lód pokaże wszystko, co zachodzi teraz w atmosferze, opowiadając o tym przyszłym pokoleniom. (…) Oczywiście zakładając, że w przyszłości nadal będą istnieć lodowce” – dodaje badacz.

Czytaj także: Koronawirus to tylko początek? Topniejące lodowce mogą uwolnić kolejne źródła chorób

Każdego roku śnieg i lód powstają w lodowcach na całym świecie, a w najzimniejszych miejscach nie dochodzi do ich topnienia. Docierając do tych miejsc, naukowcy pobierają odpowiednio głęboką próbkę, która stanowi swojego rodzaju dokumentację minionych lat. To m.in. w ten sposób możliwe jest szacowanie poziomów dwutlenku węgla na Ziemi w czasach przed powstaniem nowoczesnej nauki.

Naukowcy podkreślają, że już dziś widzimy zmiany na tyle istotne, by mogły one odcisnąć swój ślad w warstwach lodu. Dotyczy to szczególnie poziomów dwutlenku azotu i dwutlenku siarki, których emisja znacząco spadła w Chinach i części Stanów Zjednoczonych.

O spadkach emisji zanieczyszczeń powietrza i dwutlenku węgla, związanych ze stanem epidemii, pisaliśmy m.in. TUTAJ i TU.

_

Źródło: Ohio State University

Zdjęcie: Shutterstock/I. Noyan Yilmaz

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.