Udostępnij

Zakaz wstępu do lasów bez solidnej podstawy w przepisach. „To bajzel prawny” [PODCAST]

07.04.2020

Polska walczy z koronawirusem, a rząd ogranicza możliwości poruszania się. Tak jest również ze spacerami – nie wejdziemy do parku, na bulwary, zamknięte są też plaże. Zakaz wstępu obowiązuje również w przypadku lasów – przeciwko czemu protestują przyrodnicy, aktywiści i prawnicy. Czy powinniśmy stosować się do tego zarządzenia? I czy zakaz ma jakiekolwiek podstawy w prawie?

– To bajzel prawny. Nic dziwnego, że społeczeństwo jest pogubione – mówi mecenas Karolina Kuszlewicz, którą zapytaliśmy o ograniczenia w poruszaniu się po lasach. Lasy Państwowe przekonują, że chodzi o bezpieczeństwo i zdrowie obywateli. „Niestety ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na oficjalnej stronie LP. Decyzja ma zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa. Leśnicy zauważają, że ciepła, słoneczna pogoda sprzyja tłokowi na otoczonych drzewami ścieżkach i znajdujących się w ich pobliżu parkingach. Kuszlewicz twierdzi jednak, że zakaz wprowadzony przez publiczną instytucję nie ma solidnej podstawy w prawie.


– Nie mam wątpliwości co do tego, że powinniśmy dbać o bezpieczeństwo. Z drugiej strony prawo powinno działać w sposób prawidłowy – przekonuje prawniczka. Według niej Dyrekcja Generalna LP nie miała prawa do wydania takiego zarządzenia, bo nie zostało ono ujęte w ustawie o lasach. Zrobiła to, działając na podstawie ustnego polecenia premiera. Ten może je wydawać jednostkom publicznym, kierując się artykułem 11. specustawy o koronawirusie. – Taka decyzja musi mieć solidną podstawę prawną. To nie może być polecenie premiera, do którego nikt nie może dotrzeć. Czy ktoś w ogóle wie, jak ono brzmiało? – zastanawia się Kuszlewicz.

Czytaj także: Czy można iść na spacer do lasu? Raczej nie, ale są wyjątki. Tłumaczymy

Chaos prawny dotyczy również sytuacji myśliwych, których pierwotnie zakaz wstępu do lasów miał nie obowiązywać. Według informacji z zeszłego tygodnia mogli oni wykonywać obowiązki wynikające z Prawa Łowieckiego – a więc również polować. Wywołało to protesty, na które zareagowali rządzący. Zdaniem Karoliny Kuszlewicz – w niewłaściwy sposób, sami sobie przecząc:

– Ministerstwo Środowiska wydało komunikat, w którym mówi, że myśliwi jednak są objęci zakazem. W ten sposób zwykłym komunikatem chciało cofnąć decyzje rozporządzenia, które wydało kilka dni wcześniej.

_

“Proste pytania o ważne sprawy” to cykl podcastów, które publikujemy na platformach Spotify, Google Podcasts, Soundcloud i Castbox. W kolejnych odcinkach będę zadawał proste pytania, na których odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze będzie ekologia.

Zdjęcie: photosforuyou_rk / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.