Udostępnij

Żałobny kondukt dla klimatu przeszedł przez Wrocław

24.07.2019

Żałobny kondukt, złożony z ponad 300 osób, przy dźwiękach podniosłej muzyki we wtorek przeszedł ulicami Wrocławia. Symboliczny Pogrzeb Prz_szłości – mrocznej przeszłości lub optymistycznej przyszłości ludzkiej cywilizacji – zorganizował ruch Extinction Rebellion (XR).

– Na całym świecie, w tym również w Polsce, zmagamy się ze skutkami postępującej katastrofy klimatycznej. Przeżywamy ekstremalne fale upałów, nasze rzeki zanikają, rolnictwo z roku na rok zbiera kolejne ciosy. Jeśli nie przestaniemy wyzyskiwać i podgrzewać naszej planety, będzie to pogrzeb naszych nadziei na przetrwanie. – mówi Robert Rient, pisarz i członek XR.

Po dotarciu konduktu żałobnego na wrocławski Rynek wygłoszona została mowa, w której podkreślono powagę kryzysu klimatycznego i wynikające z niego zagrożenia. Mieszkańcy Wrocławia mogli symbolicznie rzucić garść ziemi do specjalnie przygotowanej trumny oraz wykonać pożegnalny autoportret w lustrze, które w niej umieszczono. Uroczystościom towarzyszyły, ludowe pieśni żałobne, wykonane w technice białego śpiewu. W oczach wielu uczestniczek i uczestników pojawiły się łzy.

 width=

– Żal, gniew czy lęk to zrozumiałe emocje, gdy stajemy przed perspektywą pożegnania stabilnego rynku pracy, swobodnego dostępu do żywności, beztroskich wakacji czy bezpieczeństwa naszych najbliższych. Potrzebujemy przepracowania tego procesu żałoby, bo od poruszenia i zaangażowania nas wszystkich zależy, czy będzie to pożegnanie ostateczne. – komentował Arkadiusz Wierzba z XR.

Ruch Extinction Rebellion domaga się mówienia opartej o wyniki badań naukowych prawdy o skutkach postępującego kryzysu klimatycznego i podjęcia przez władze natychmiastowych działań. Podczas uroczystości pogrzebowych na wrocławskim Rynku odczytany został list do Prezydenta i Rady Miejskiej Wrocławia z wezwaniem do ogłoszenia Klimatycznego Stanu Wyjątkowego oraz organizacji panelu obywatelskiego. Pod listem, przekazanym 12 lipca władzom samorządowym, podpisało się ponad 50 organizacji pozarządowych i przedstawicieli świata nauki.

 

 width=

– Ogłoszenie klimatycznego stanu wyjątkowego i panel obywatelski zapewnią mieszkańcom dostęp do rzetelnej i pełnej informacji o zagrożeniach. Pozwolą także na wprowadzenie zmian pozwalających uniknąć tej katastrofy lub zminimalizować jej skutki oraz przygotują nas wszystkich na ekstremalne warunki pogodowe. – wyjaśniała Karolina Bielecka z XR.

Podobne manifestacje w formie happeningu miały miejsce w wielu miastach świata, między innymi w Londynie, Rotterdamie, Lipsku czy Nottingham. Ruch Extinction Rebellion (bunt przeciwko wymieraniu) zrodził się rok temu w kręgu brytyjskich naukowców i od tego czasu rozszerza się stopniowo na cały świat. Od niedawna XR prężnie rozwija się także w Polsce. We Wrocławiu jest to kolejne wydarzenie po wcześniejszych akcjach symbolicznego wymierania (Die-in) oraz Rebelii Krasnoludków.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.