Udostępnij

99,9% naukowców: za zmiany klimatu odpowiada człowiek

20.10.2021

Analiza blisko 90 000 prac naukowych, które powstały w latach 2012-2020 nie pozostawia złudzeń: za zmiany klimatu odpowiada głównie działalność człowieka. To ostateczne obalenie powtarzanego co jakiś czas mitu, że w środowisku naukowym nie ma konsensusu w tej kwestii.

Najnowsze dane płyną z Cornell University w USA. Opublikowali je amerykańscy naukowcy w czasopiśmie Environmental Research Letters 19 października 2021 roku. Data nie jest przypadkowa, zbliża się szczyt klimatyczny Cop26 w Glasgow, który startuje już 31 października.

Naukowcy przeanalizowali dokładnie 88 125 prac spośród których kluczową rolę człowieka w postępujących zmianach klimatu negowało zaledwie 28 pozycji. To oznacza, że konsensus naukowy co do głównej przyczyny zmian klimatycznych jest niemożliwy do podważenia. Wcześniej takie same wnioski przedstawiał choćby raport IPCC, gdzie wskazano, że to właśnie ludzie spowodowali bezprecedensową i nieodwracalną zmianę klimatu.

Czytaj także: „Dużo pustych słów i niespełnionych obietnic”. Strajki klimatyczne wracają na ulice

„Sprawa zamknięta”

Analiza jest aktualizacją poprzedniego raportu, który pod lupę brał prace naukowe z lat 1991-2012. Wtedy okazało się, że antropogeniczne przyczyny zmian klimatu zgodnie wskazywało 97% naukowców. Pozostałe 3% były wodą na młyn klimatycznych denialistów.

Bezpośrednio po publikacji wyników brytyjski dziennik „The Guardian” pisze, że sprawa przyczyn zmian klimatu została ostatecznie zamknięta (eng. case closed). Jest to analogia do sądowych wyroków, jak również wypowiedzi autora badania. Tymczasem Mark Lynas z Alliance for Science na brytyjskim Cornell University skomentował doniesienia następująco:
– Sprawa jest naprawdę zamknięta. Nie ma nikogo środowisku naukowym, kto kwestionowałby antropogeniczne przyczyny zmian klimatu.

Podobnie sprawę skomentowali naukowcy z Polski. – To jest ważny artykuł, który pokazuje po raz kolejny, że prawa fizyki działają niezmiennie i niezależnie od jakichkolwiek opinii. Wierzę, że wraz z postępującymi nieubłaganie widocznymi zmianami klimatu, pomoże przekonać kolejne grupy sceptyków, iż działanie na rzecz klimatu jest absolutnie konieczne, jeśli ludzkość ma przetrwać – stwierdził dr hab. Jacek Pniewski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Z pełnymi wynikami raportu można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/JessicaGirvan

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.