Udostępnij

1000 kilometrów średnicy. Chmura dymu podczas pożarów w Australii była rekordowo duża

06.11.2020

Chmura dymu, która powstała podczas ostatniej fali pożarów w Australii, była trzykrotnie większa niż jakiekolwiek tego typu zjawisko zarejestrowane przez człowieka. Wcześniejszy rekord odnotowano przy okazji pożarów, które w 2017 roku dotknęły Kanadę. Kataklizm w przypadku Australii pochłonął łącznie ok. 5,8 mln hektarów terenu.

Rekordowa chmura, licząca 1000 kilometrów średnicy, powstała podczas pożarów na przełomie 2019 i 2020 roku. Ogromna ilość dymu wzbiła się na wysokość 35 kilometrów, a następnie przebyła 66 tys. kilometrów – wynika z analiz naukowców z kanadyjskiego University of Saskatchewan. Ich wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym „Communications Earth & Environment„.

Czytaj także: Pożary w Australii: Dziesiątki tys. osób uciekają przed ogniem, który zabił 18 osób i nawet pół miliarda zwierząt

Chmura powstała nad Australią okazała się rekordowo wielka, deklasując podobne zjawisko zaobserwowane podczas pożarów w zachodniej Kanadzie w 2017 roku. Spłonęło wówczas 1,2 mln ha terenu.

Choć naukowcy mają ogólną wiedzę na temat tego rodzaju chmur i ich przemieszczania się, autorzy badania podkreślają konieczność dalszych badań.

Czytaj także: Pożary lasów grożą przekroczeniem punktu przełomowego katastrofy klimatycznej

Badacze podkreślają, że ze względu na ocieplenie klimatu tak dużych pożarów będzie najprawdopodobniej więcej i tym samym nie pozostaną one obojętne dla atmosfery. Interesującym zjawiskiem, na które zwrócono uwagę, jest pochłanianie światła przez cząsteczki dymu. Prowadzi to do ich nagrzania, a następnie przemieszczenia się do wyższych warstw atmosfery.

Po tragicznych pożarach w Australii, od których rozpoczął się 2020 rok, duże pożary przetoczyły się także przez półkulę północną. Z bezprecedensową skalą kataklizmu do czynienia miały Kalifornia i Oregon, natomiast w Europie, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie sezon był jednym z najgorszych w historii. Na Starym Kontynencie w wyniku pożarów rekordowo ucierpiały obszary chronione „Natura 2000”.

_

Z pełnymi wynikami badań na temat chmury można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Daria Nipot

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.