Udostępnij

1000 kilometrów średnicy. Chmura dymu podczas pożarów w Australii była rekordowo duża

06.11.2020

Chmura dymu, która powstała podczas ostatniej fali pożarów w Australii, była trzykrotnie większa niż jakiekolwiek tego typu zjawisko zarejestrowane przez człowieka. Wcześniejszy rekord odnotowano przy okazji pożarów, które w 2017 roku dotknęły Kanadę. Kataklizm w przypadku Australii pochłonął łącznie ok. 5,8 mln hektarów terenu.

Rekordowa chmura, licząca 1000 kilometrów średnicy, powstała podczas pożarów na przełomie 2019 i 2020 roku. Ogromna ilość dymu wzbiła się na wysokość 35 kilometrów, a następnie przebyła 66 tys. kilometrów – wynika z analiz naukowców z kanadyjskiego University of Saskatchewan. Ich wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym „Communications Earth & Environment„.

Czytaj także: Pożary w Australii: Dziesiątki tys. osób uciekają przed ogniem, który zabił 18 osób i nawet pół miliarda zwierząt

Chmura powstała nad Australią okazała się rekordowo wielka, deklasując podobne zjawisko zaobserwowane podczas pożarów w zachodniej Kanadzie w 2017 roku. Spłonęło wówczas 1,2 mln ha terenu.

Choć naukowcy mają ogólną wiedzę na temat tego rodzaju chmur i ich przemieszczania się, autorzy badania podkreślają konieczność dalszych badań.

Czytaj także: Pożary lasów grożą przekroczeniem punktu przełomowego katastrofy klimatycznej

Badacze podkreślają, że ze względu na ocieplenie klimatu tak dużych pożarów będzie najprawdopodobniej więcej i tym samym nie pozostaną one obojętne dla atmosfery. Interesującym zjawiskiem, na które zwrócono uwagę, jest pochłanianie światła przez cząsteczki dymu. Prowadzi to do ich nagrzania, a następnie przemieszczenia się do wyższych warstw atmosfery.

Po tragicznych pożarach w Australii, od których rozpoczął się 2020 rok, duże pożary przetoczyły się także przez półkulę północną. Z bezprecedensową skalą kataklizmu do czynienia miały Kalifornia i Oregon, natomiast w Europie, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie sezon był jednym z najgorszych w historii. Na Starym Kontynencie w wyniku pożarów rekordowo ucierpiały obszary chronione „Natura 2000”.

_

Z pełnymi wynikami badań na temat chmury można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Daria Nipot

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.