Udostępnij

200 reniferów padło ofiarą zmian klimatu. Zwierzęta na Svalbardzie umarły z głodu

31.07.2019

Około 200 zwłok reniferów znaleźli norwescy badacze na wyspie Svalbard, podczas corocznego liczenia osobników gatunku. Zwierzęta zmarły najprawdopodobniej z niedożywienia, co zdaniem naukowców jest skutkiem zmian klimatycznych. Populacja zwierząt jest monitorowana od 1978 roku – i nigdy dotąd nie spotkano się z taką liczbą martwych zwierząt.

W komunikacie opublikowanym na stronach Norweskiego Instytutu Polarnego (NPI) napisano, że przyczyną śmierci znalezionych zwierząt był najprawdopodobniej doświadczony przez nie głód. Świadczy o tym m.in. obserwacja dużej liczby niedożywionych zwierząt, którym udało się przetrwać mimo trudniejszych niż dotychczas warunków.

Z powodu wyjątkowo ciepłej zimy doszło do większych niż zwykle opadów deszczu, w wyniku czego powstała warstwa lodu, utrudniająca reniferom dostęp do pożywienia. W wielu miejscach zwierzęta nie były w stanie przekopać się przez zamarzniętą warstwę roślinności – poinformował instytut.

„Mogą kopać w śniegu, ale nie w lodzie. (…) Strasznie jest znaleźć tak wiele martwych zwierząt. Jest to przerażający przykład tego, jak zmiany klimatu wpływają na przyrodę. To po prostu smutne” – powiedział Åshild Ønvik Pedersen w rozmowie z publiczną telewizją NRK.

Zdjęcie jednego ze znalezisk opublikowano w mediach społecznościowych Norweskiego Instytutu Polarnego:

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Norsk Polarinstitutt (@norskpolarinstitutt)

Rejon Arktyki – zarówno w części euroazjatyckiej, jak i północnoamerykańskiej – wskazywany jest jako jedno z miejsc najdotkliwiej odczuwających zmiany klimatu. Między innymi przed dwoma tygodniami w Kanadzie dwukrotnie notowano przekroczenie dotychczasowego rekordu temperaturowego. [O wyjątkowych temperaturach odnotowanych w na północy Kanady informowaliśmy tutaj].

W tym sezonie Arktyczna tajga zmaga się ponadto z falą pożarów, głownie na terytorium Rosji oraz USA. Choć samo zjawisko pożarów latem nie jest niczym nowym, także w Arktyce, wyjątkowa jest w tym przypadku skala problemu. [Więcej o tym pisaliśmy tutaj.]

 

Źródła: npolar.no, Twitter/norskpolarinstitutt, nrk.no

Zdjęcie: Shutterstock/Incredible Arctic

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.