200 reniferów padło ofiarą zmian klimatu. Zwierzęta na Svalbardzie umarły z głodu

3428
0
Podziel się:
200 reniferów padło ofiarą zmian klimatu. Zwierzęta na Svalbardzie umarły z głodu

Około 200 zwłok reniferów znaleźli norwescy badacze na wyspie Svalbard, podczas corocznego liczenia osobników gatunku. Zwierzęta zmarły najprawdopodobniej z niedożywienia, co zdaniem naukowców jest skutkiem zmian klimatycznych. Populacja zwierząt jest monitorowana od 1978 roku – i nigdy dotąd nie spotkano się z taką liczbą martwych zwierząt.

W komunikacie opublikowanym na stronach Norweskiego Instytutu Polarnego (NPI) napisano, że przyczyną śmierci znalezionych zwierząt był najprawdopodobniej doświadczony przez nie głód. Świadczy o tym m.in. obserwacja dużej liczby niedożywionych zwierząt, którym udało się przetrwać mimo trudniejszych niż dotychczas warunków.

Z powodu wyjątkowo ciepłej zimy doszło do większych niż zwykle opadów deszczu, w wyniku czego powstała warstwa lodu, utrudniająca reniferom dostęp do pożywienia. W wielu miejscach zwierzęta nie były w stanie przekopać się przez zamarzniętą warstwę roślinności – poinformował instytut.

„Mogą kopać w śniegu, ale nie w lodzie. (…) Strasznie jest znaleźć tak wiele martwych zwierząt. Jest to przerażający przykład tego, jak zmiany klimatu wpływają na przyrodę. To po prostu smutne” – powiedział Åshild Ønvik Pedersen w rozmowie z publiczną telewizją NRK.

Zdjęcie jednego ze znalezisk opublikowano w mediach społecznościowych Norweskiego Instytutu Polarnego:

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Norsk Polarinstitutt (@norskpolarinstitutt)

Rejon Arktyki – zarówno w części euroazjatyckiej, jak i północnoamerykańskiej – wskazywany jest jako jedno z miejsc najdotkliwiej odczuwających zmiany klimatu. Między innymi przed dwoma tygodniami w Kanadzie dwukrotnie notowano przekroczenie dotychczasowego rekordu temperaturowego. [O wyjątkowych temperaturach odnotowanych w na północy Kanady informowaliśmy tutaj].

W tym sezonie Arktyczna tajga zmaga się ponadto z falą pożarów, głownie na terytorium Rosji oraz USA. Choć samo zjawisko pożarów latem nie jest niczym nowym, także w Arktyce, wyjątkowa jest w tym przypadku skala problemu. [Więcej o tym pisaliśmy tutaj.]

 

Źródła: npolar.no, Twitter/norskpolarinstitutt, nrk.no

Zdjęcie: Shutterstock/Incredible Arctic

Podziel się: