Udostępnij

2020 był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów, na równi z 2016

08.01.2021

2020 był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów, na równi z 2016. Wyróżnia go jednak liczba ekstremalnych zjawisk pogodowych, w tym silnych burz tropikalnych. W przypadku Europy był to absolutnie najcieplejszy rok, jaki odnotowano. Do największych odchyleń względem wieloletniej średniej doszło natomiast w rejonie Arktyki.

Najnowsze dane opublikowane przez unijną agencję badawczą Copernicus potwierdzają wcześniejsze szacunki, że w roku 2020 do czynienia będziemy mieć z najwyższą średnią temperatur powietrza w historii pomiarów. Eksperci Światowej Organizacji Meteorologicznej oceniali na początku grudnia, że był to jeden z trzech najcieplejszych lat. Okazało się jednak, że ostatecznie temperatury dorównały rekordowi z 2016 roku.

Jak podaje Copernicus, średnia ubiegłorocznych temperatur była o 0,6 st. Celsjusza wyższa niż wynosi średnia z lat 1981-2010 oraz o ok. 1,25 st. Celsjusza wyższa niż w drugiej połowie XIX wieku. W skali globalnej wartości te są porównywalne z dotychczas najcieplejszym rokiem 2016. Średnia była co prawda minimalnie mniejsza, jednak naukowcy z unijnej agencji uznali różnicę za zbyt małą, by uznać ją za znaczącą.

Najcieplejszy rok i najcieplejsze 6 lat

Wartym podkreślenia jest także fakt, że w 2020 roku do czynienia mieliśmy ze zjawiskiem La Niña, które działa ochładzająco na rejon Oceanu Spokojnego. Mimo tego było znacznie cieplej niż w wielu poprzednich latach, gdy pojawiało się przeciwne zjawisko El Niño. [Więcej na temat wspomnianych zjawisk można przeczytać na portalu naukaoklimacie.pl]

Czytaj także: Do końca wieku może zniknąć nawet 92 proc. lodowców w Alpach

Wartości odnotowane w 2020 roku oznaczają również, że minione 6 lat było… najcieplejszym sześcioletnim okresem w historii pomiarów.

W przypadku Europy do czynienia mieliśmy z absolutnym rekordem ciepła. Copernicus zwraca uwagę, że temperatury były szczególnie wysokie w okresie zimy 2019/2020 oraz jesieni. W pierwszym przypadku odnotowano średnią o niemal 1,4 st. Celsjusza wyższą niż w tym samym okresie w rekordowym 2016 roku, natomiast w drugim – o 0,4 st. Celsjusza wyższą niż w roku 2006, kiedy to na Starym Kontynencie miał miejsce dotychczasowy jesienny rekord ciepła.

Największe odchylenia w skali globalnej odnotowano natomiast w rejonie Arktyki, gdzie w niektórych częściach kontynentu średnia temperatur była nawet o 6 st. Celsjusza wyższa niż wynosi średnia z lat 1981-2010. W syberyjskim Wierchojański odnotowano rekord temperaturowy dla całej Arktyki, wynoszący 38 st. Celsjusza. W związku z wysokimi temperaturami rejon Syberii dotknęła w zeszłym roku również bezprecedensowa seria pożarów.

Czytaj także: Zmiana klimatu: granica 1,5 stopnia może pęknąć w ciągu kilku lat

Tym, co szczególnie wyróżniało rok 2020 od równie ciepłego 2016, była liczba ekstremalnych zjawisk pogodowych, które dotknęły różne części świata. „Widzieliśmy ekstremalne temperatury na lądzie, morzu, a zwłaszcza w Arktyce. Pożary pochłonęły ogromne obszary Australii, Syberii, zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych i Ameryki Południowej, wysyłając smugi dymu dookoła globu. Widzieliśmy rekordową liczbę huraganów na Atlantyku, w tym bezprecedensowe huragany czwartej kategorii (…). Powodzie w niektórych częściach Afryki i Azji Południowo-Wschodniej doprowadziły do ​​masowych przesiedleń ludności i podważyły ​​bezpieczeństwo żywnościowe milionów osób”- powiedział w oświadczeniu sekretarz generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej, prof. Petteri Taalas.

_

Zdjęcie: Shutterstock/RavenEyePhoto

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.