Udostępnij

2020 był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów, na równi z 2016

08.01.2021

2020 był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów, na równi z 2016. Wyróżnia go jednak liczba ekstremalnych zjawisk pogodowych, w tym silnych burz tropikalnych. W przypadku Europy był to absolutnie najcieplejszy rok, jaki odnotowano. Do największych odchyleń względem wieloletniej średniej doszło natomiast w rejonie Arktyki.

Najnowsze dane opublikowane przez unijną agencję badawczą Copernicus potwierdzają wcześniejsze szacunki, że w roku 2020 do czynienia będziemy mieć z najwyższą średnią temperatur powietrza w historii pomiarów. Eksperci Światowej Organizacji Meteorologicznej oceniali na początku grudnia, że był to jeden z trzech najcieplejszych lat. Okazało się jednak, że ostatecznie temperatury dorównały rekordowi z 2016 roku.

Jak podaje Copernicus, średnia ubiegłorocznych temperatur była o 0,6 st. Celsjusza wyższa niż wynosi średnia z lat 1981-2010 oraz o ok. 1,25 st. Celsjusza wyższa niż w drugiej połowie XIX wieku. W skali globalnej wartości te są porównywalne z dotychczas najcieplejszym rokiem 2016. Średnia była co prawda minimalnie mniejsza, jednak naukowcy z unijnej agencji uznali różnicę za zbyt małą, by uznać ją za znaczącą.

Najcieplejszy rok i najcieplejsze 6 lat

Wartym podkreślenia jest także fakt, że w 2020 roku do czynienia mieliśmy ze zjawiskiem La Niña, które działa ochładzająco na rejon Oceanu Spokojnego. Mimo tego było znacznie cieplej niż w wielu poprzednich latach, gdy pojawiało się przeciwne zjawisko El Niño. [Więcej na temat wspomnianych zjawisk można przeczytać na portalu naukaoklimacie.pl]

Czytaj także: Do końca wieku może zniknąć nawet 92 proc. lodowców w Alpach

Wartości odnotowane w 2020 roku oznaczają również, że minione 6 lat było… najcieplejszym sześcioletnim okresem w historii pomiarów.

W przypadku Europy do czynienia mieliśmy z absolutnym rekordem ciepła. Copernicus zwraca uwagę, że temperatury były szczególnie wysokie w okresie zimy 2019/2020 oraz jesieni. W pierwszym przypadku odnotowano średnią o niemal 1,4 st. Celsjusza wyższą niż w tym samym okresie w rekordowym 2016 roku, natomiast w drugim – o 0,4 st. Celsjusza wyższą niż w roku 2006, kiedy to na Starym Kontynencie miał miejsce dotychczasowy jesienny rekord ciepła.

Największe odchylenia w skali globalnej odnotowano natomiast w rejonie Arktyki, gdzie w niektórych częściach kontynentu średnia temperatur była nawet o 6 st. Celsjusza wyższa niż wynosi średnia z lat 1981-2010. W syberyjskim Wierchojański odnotowano rekord temperaturowy dla całej Arktyki, wynoszący 38 st. Celsjusza. W związku z wysokimi temperaturami rejon Syberii dotknęła w zeszłym roku również bezprecedensowa seria pożarów.

Czytaj także: Zmiana klimatu: granica 1,5 stopnia może pęknąć w ciągu kilku lat

Tym, co szczególnie wyróżniało rok 2020 od równie ciepłego 2016, była liczba ekstremalnych zjawisk pogodowych, które dotknęły różne części świata. „Widzieliśmy ekstremalne temperatury na lądzie, morzu, a zwłaszcza w Arktyce. Pożary pochłonęły ogromne obszary Australii, Syberii, zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych i Ameryki Południowej, wysyłając smugi dymu dookoła globu. Widzieliśmy rekordową liczbę huraganów na Atlantyku, w tym bezprecedensowe huragany czwartej kategorii (…). Powodzie w niektórych częściach Afryki i Azji Południowo-Wschodniej doprowadziły do ​​masowych przesiedleń ludności i podważyły ​​bezpieczeństwo żywnościowe milionów osób”- powiedział w oświadczeniu sekretarz generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej, prof. Petteri Taalas.

_

Zdjęcie: Shutterstock/RavenEyePhoto

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.