Udostępnij

„Manhattan!” Greta Thunberg dopłynęła do Nowego Jorku

29.08.2019

Greta Thunberg dotarła do Nowego Jorku po dwutygodniowym rejsie, by wziąć udział w szczytach klimatycznych w USA i Chile. Jeszcze na wodach przywitała ją armada kolorowych łodzi, a na miejscu grupa ponad 100 osób, wśród nich protestująca młodzież z obydwu Ameryk.

Podróż, w którą wyruszyła z Wielkiej Brytanii łodzią Malizia II, trwała ponad tygodnie i liczyła blisko 5 tys. kilometrów. Ponieważ Greta osobiście stroni od podróży lotniczych, zaproponowano jej podróż drogą morską – choć nie obyło się bez kontrowersji, o czym jeszcze później. [Więcej na temat samej podróży informowaliśmy tutaj.]

„Manhattan!” – napisała na Twitterze Greta, gdy na horyzoncie pojawiła się charakterystyczna zabudowa Nowego Jorku, w tym wyspy Manhattan. Kilka godzin później była już na scenie, skąd przemawiała do osób, które postanowiły ją przywitać. W międzyczasie czekały ją jeszcze formalności związane z przekroczeniem amerykańskiej granicy.

„Przepłynęłam Atlantyk z powodu dwóch ważnych szczytów klimatycznych w Nowym Jorku i Santiago. Czy światowi przywódcy posłuchają nauki i zaczną traktować kryzys klimatyczny poważnie? Czy usłyszeli wiadomość od milionów młodych ludzi na ulicach? Czy w końcu zrozumieli, że nasz dom płonie? Będziemy kontynuować protesty na ulicach. Każdy, kogo obchodzi nasza przyszłość, powinien dołączyć do nas i strajkować 20 oraz 27 września” – powiedziała.

„Jestem zdumiony i pod wrażeniem tego, jak dobrze Greta poradziła sobie z trudnymi warunkami podczas tej podróży. To pokazuje, jak bardzo jest zdeterminowana” – mówił natomiast Boris Herrmann, towarzyszący jej w podróży.

Zanim jednak przybili do brzegu, w pobliżu miasta przywitało ich kilkanaście kolorowych łodzi, reprezentujących cele zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. To właśnie w organizowanym przez ONZ szczycie Greta weźmie udział już za 3 tygodnie.

Powitanie

„Przybyła! Jesteśmy wszyscy niesamowicie dumni z jej podróży przez Atlantyk oraz jej walki o sprawę klimatu” – napisała na Twitterze jedna z uczestniczek powitania. Na wybrzeżu zgromadziła się co najmniej setka osób, które chciały przywitać nastolatkę, a wśród nich młodzież protestująca podobnie jak ona.

Wiele zdjęć i nagrań z powitania opublikowano w mediach społecznościowych, oto kilka z nich:

Kontrowersje

Kontrowersje wokół jej podróży pojawiły się w mediach po publikacji w niemieckim tabloidzie „Bild”, w którym ujawniono, że jej podróż  wiąże się z lotniczą podróżą innych członków załogi. W związku z tym pojawiły się zarzuty, że podróż nie jest neutralna klimatycznie.

Wywołało to liczne komentarze, także w Polsce, których autorzy wykorzystali okazję, by skrytykować działalność nastolatki samą w sobie. [Na łamach Smoglabu szerzej pisał na ten temat Jakub Jędrak.]

Greta Thunberg jest znana jako inicjatorka strajków dla klimatu, które rozpoczęły się od jej protestów pod szwedzkim parlamentem. Z czasem do inicjatywy dołączyła młodzież ze wszystkich kontynentów, także z Polski. [O motywach, które do protestu skłoniły polską młodzież, przeczytać można tutaj.]

 

Źródła: Twitter, Team Malizia, Bild

Zdjęcie główne: Team Malicia

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.