Greta Thunberg przepłynie Atlantyk, by dostać się na szczyt klimatyczny. W trosce o emisje CO2 popłynie żaglówką

2695
0
Podziel się:
Greta Thunberg przepłynie Atlantyk, by dostać się na szczyt klimatyczny. W trosce o emisje CO2

Greta Thunberg – znana jako inicjatorka młodzieżowych strajków dla klimatu – na najbliższe szczyty i konferencje klimatyczne nie poleci samolotem. Mimo, iż odbywają się po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego. Zamiast tego przepłynie Atlantyk żaglową łodzią wyścigową Malizia II, której załoga zaproponowała jej wspólną podróż do Nowego Jorku.

„Dobre wieści! Dołączę do Szczytu Klimatycznego ONZ w Nowym Jorku, COP25 w Santiago i innych wydarzeń po drodze. Zaproponowano mi podróż 18-metrową łodzią wyścigową Malizia II” – poinformowała w poniedziałek Greta Thunberg na swoim Twitterze.

Zgodnie z deklaracją po przepłynięciu Atlantyku nastolatka weźmie udział w klimatycznym szczycie w Nowym Jorku (organizowanym przez Sekretarza Głównego ONZ), a następnie w konferencji COP25 w Chile. Podróż ma się rozpocząć w połowie sierpnia i – jak deklarują organizatorzy wyprawy – jest to obecnie jedyny zeroemisyjny sposób na przebycie oceanu.

„Wierzę w uświadamianie rosnących globalnych emisji i zanieczyszczeń spowodowanych działalnością człowieka. Przekonanie rządów i instytucji międzynarodowych do podjęcia kroków i egzekwowania praw, które będą chronić ludzkość i różnorodność biologiczną, ma ogromne znaczenie dla przyszłości ludzkości” – napisał w oświadczeniu Pierre Casiraghi, lider załogi Malizia II, który będzie kierować wyprawą.

[Jak prezentuje się Malizia II, można zobaczyć tutaj].

Podróże z troską o klimat

W dłuższym wpisie, zamieszczonym na Facebooku, Greta Thunberg napisała, że mimo iż podróż będzie długa i wymagająca, przebędzie Atlantyk, by razem z innymi młodymi ludźmi przedstawić politykom i światu swoje postulaty.

„Nauka mówi jasno. Musimy zacząć gwałtownie obniżać krzywą emisji CO2, jeśli chcemy mieć szansę pozostać poniżej 1,5 stopnia Celsjusza globalnego wzrostu [średnich] temperatur” – podkreśliła nastolatka.

Greta już wcześniej dała się poznać jako osoba unikająca podróży lotniczych. Znana jest z częstego przemieszczania się koleją. Pociągiem dostała się m.in. na szczyt Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. [O jej podróży, trwającej 2 dni, informowaliśmy tutaj.]

 

Źródła: Twitter, Facebook, unfccc.int, team-malizia.com

Zdjęcie: Shutterstock/Liv Oeian

Podziel się: