Udostępnij

Greta Thunberg przepłynie Atlantyk, by dostać się na szczyt klimatyczny. W trosce o emisje CO2 popłynie żaglówką

29.07.2019

Greta Thunberg – znana jako inicjatorka młodzieżowych strajków dla klimatu – na najbliższe szczyty i konferencje klimatyczne nie poleci samolotem. Mimo, iż odbywają się po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego. Zamiast tego przepłynie Atlantyk żaglową łodzią wyścigową Malizia II, której załoga zaproponowała jej wspólną podróż do Nowego Jorku.

„Dobre wieści! Dołączę do Szczytu Klimatycznego ONZ w Nowym Jorku, COP25 w Santiago i innych wydarzeń po drodze. Zaproponowano mi podróż 18-metrową łodzią wyścigową Malizia II” – poinformowała w poniedziałek Greta Thunberg na swoim Twitterze.

Zgodnie z deklaracją po przepłynięciu Atlantyku nastolatka weźmie udział w klimatycznym szczycie w Nowym Jorku (organizowanym przez Sekretarza Głównego ONZ), a następnie w konferencji COP25 w Chile. Podróż ma się rozpocząć w połowie sierpnia i – jak deklarują organizatorzy wyprawy – jest to obecnie jedyny zeroemisyjny sposób na przebycie oceanu.

„Wierzę w uświadamianie rosnących globalnych emisji i zanieczyszczeń spowodowanych działalnością człowieka. Przekonanie rządów i instytucji międzynarodowych do podjęcia kroków i egzekwowania praw, które będą chronić ludzkość i różnorodność biologiczną, ma ogromne znaczenie dla przyszłości ludzkości” – napisał w oświadczeniu Pierre Casiraghi, lider załogi Malizia II, który będzie kierować wyprawą.

[Jak prezentuje się Malizia II, można zobaczyć tutaj].

Podróże z troską o klimat

W dłuższym wpisie, zamieszczonym na Facebooku, Greta Thunberg napisała, że mimo iż podróż będzie długa i wymagająca, przebędzie Atlantyk, by razem z innymi młodymi ludźmi przedstawić politykom i światu swoje postulaty.

„Nauka mówi jasno. Musimy zacząć gwałtownie obniżać krzywą emisji CO2, jeśli chcemy mieć szansę pozostać poniżej 1,5 stopnia Celsjusza globalnego wzrostu [średnich] temperatur” – podkreśliła nastolatka.

Greta już wcześniej dała się poznać jako osoba unikająca podróży lotniczych. Znana jest z częstego przemieszczania się koleją. Pociągiem dostała się m.in. na szczyt Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. [O jej podróży, trwającej 2 dni, informowaliśmy tutaj.]

 

Źródła: Twitter, Facebook, unfccc.int, team-malizia.com

Zdjęcie: Shutterstock/Liv Oeian

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.