Udostępnij

Emisje CO2 znów wysokie. IEA ostrzega, że robimy za mało, by chronić klimat

04.03.2021

Międzynarodowa Agencja Energetyczna alarmuje, że po gwałtownym załamaniu się poziomu emisji CO2 wiosną 2020 roku, doszło do silnego odbicia. Organizacja uważa to za sygnał, że ludzkość robi niewystarczająco wiele w kierunku dekarbonizacji gospodarek i ochrony klimatu.

Dane Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) potwierdzają, że niższe emisje CO2 na początku pandemii COVID-19 były jedynie tymczasową sytuacją, a bez skoordynowanych działań transformacyjnych nie uda się trwale obniżyć naszego wpływu na klimat.

Po wiosennym lockdownie – i wstrzymaniu działalności wielu sektorów przemysłu – doszło do gwałtownego odbicia, które skutkowało nawet wyższym poziomem emisji niż w tym samym czasie przed pandemią. Ilość dwutlenku węgla, którą ludzkość wypuściła do atmosfery w grudniu 2020 roku, była o 2 proc. większa niż w analogicznym okresie roku 2019.

Czytaj także: Czyste powietrze i lepsza dieta. To skutki Porozumienia Paryskiego, które uratują miliony istnień ludzkich

Szczególnie niepokoją dane z najbardziej emisyjnych państw. W przypadku niektórych emisje w całym roku 2020 wzrosły, pomimo sytuacji pandemicznej. Tak było w Chinach, gdzie wyemitowano o 0,8 proc. więcej CO2 niż w roku 2019, a także Indiach, w których także doszło do wzrostu.

W Stanach Zjednoczonych poziom emisji CO2 był natomiast o 10 proc. niższy. Podobnie, jak w skali globalnej, doszło tam jednak do odbicia i pod koniec roku emisje wzrosły.

Tymczasowe mniejsze emisje CO2 nie wystarczą

Według danych IEA, globalne emisje CO2 były w 2020 roku o 2 miliardy ton mniejsze niż w roku 2019, co było największym spadkiem odnotowanym w historii. Za około 50 proc. spadku odpowiadało mniejsze zużycie ropy naftowej w transporcie drogowym i lotniczym.

Globalnie odnotowano mniejszą emisyjność, jednak – jak wynika m.in. z raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej – zdarzenie to będzie miało marginalny wpływ na problem zmian klimatycznych. By ograniczyć wzrost średnich temperatur na planecie, zmiany musiałyby być długotrwałe.

Business as usual?

Międzynarodowa Agencja Energetyczna ostrzega, że ludzkość może zmarnować okazję, by odbudowę po „koronakryzysie” wykorzystać w celu ochrony klimatu.

„W marcu 2020 roku IEA wezwała rządy do umieszczenia czystej energii w centrum ich planów stymulacji gospodarczej. Nasze dane pokazują jednak, że wracamy do normalnego prowadzenia biznesu, który generuje duże ilości dwutlenku węgla” – powiedział w oświadczeniu dr Fatih Birol, dyrektor wykonawczy IEA.

Czytaj także: USA oficjalnie wróciło do Porozumienia Paryskiego. “Założenie jest proste: zapobiec katastrofie”

Birol wyraża jednak optymizm z powodu celów, które obierają kolejne państwa na świecie. Zwraca on uwagę na ambitny cel klimatyczny Chin, powrót USA do Porozumienia Paryskiego, a także kontynuowanie działań dekarbonizacyjnych w Unii Europejskiej. Ma także nadzieję, że „oszałamiający” sukces odnawialnych źródeł energii w Indiach może zmienić przyszłość tamtejszej energetyki.

_

Źródło: IEA

Zdjęcie: Shutterstock/Nico Garstman Photography

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.