Udostępnij

Anglia zakaże plastikowych talerzy, sztućców i kubków. Sprzedaż foliówek spadła o 95%

30.08.2021

Anglia planuje wprowadzenie zakazu dla jednorazowego plastiku, obejmującego m.in. talerze, sztućce i kubki. Konsultacje społeczne w tej sprawie ruszają jesienią. Będzie to kolejna regulacja, mająca na celu ograniczenie zużycia jednorazowych tworzyw sztucznych w Wielkiej Brytanii.

Brytyjski rząd ogłosił, że jesienią ruszą konsultacje społeczne ws. nowego prawa wymierzonego w jednorazowy plastik na terenie Anglii. To element szerszej strategii. W 2015 roku wprowadzono ograniczenia w obrocie tzw. foliówkami, w 2018 zakazano drobin plastikowych w środkach piorących, natomiast od zeszłego roku obowiązuje zakaz powszechnej sprzedaży plastikowych słomek, mieszadełek i patyczków kosmetycznych.

Kolejne w kolejce są jednorazowe kubki, talerze i sztućce, które są nadal powszechnie wykorzystywane w angielskiej gastronomii. Jak podaje rząd, statystycznie w ciągu roku każdy mieszkaniec Anglii zużywa 18 talerzy i 37 zestawów sztućców z plastiku.

Czytaj także: Na dnie oceanu zalega 14 milionów ton mikroplastiku

Spadek sprzedaży foliówek o 95 proc.

„Poczyniliśmy postępy na rzecz zmiany w zakresie plastiku, zakazując plastikowych słomek, mieszadełek i patyczków kosmetycznych. Z kolei nasza opłata za torby na zakupy [tzw. foliówki – przyp. S.M] zmniejszyła ich sprzedaż w największych sieciach o 95 proc.” – powiedział w oświadczeniu powiedział brytyjski sekretarz ds. środowiska George Eustice.

Choć poszczególne części składowe Zjednoczonego Królestwa same regulują tego rodzaju kwestie, także Szkocja, Walia i Irlandia Północna mają już plany walki z plastikiem w gastronomii. Ponadto podejmowane są działania na rzecz uruchomienia systemu depozytowego dla butelek plastikowych. W czerwcu zakończyły się konsultacje społeczne nt. wspólnego systemu ograniczającego zużycie plastiku w Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Szkocja natomiast sama wdraża depozyty na butelki plastikowe, szklane oraz puszki.

Czytaj także: Kaucja na butelki plastikowe w Polsce? Tak to robią w Europie

Z gastronomii do oceanu

Niedawne wyniki badań, opublikowane na łamach “Nature Sustainability”, wskazują. że wśród odpadów plastikowych w oceanach dominują tworzywa sztuczne związane z jedzeniem i napojami sprzedawanymi na wynos oraz żywnością wysokoprzetworzoną (44 proc.). Plastikowe torebki stanowiły około 14 proc. odpadów z tworzyw sztucznych. Kolejne miejsce zajęły plastikowe butelki (12 proc.), plastikowe pojemniki na żywność i sztućce (9 proc.) oraz plastikowe opakowania (9 proc.).

Autorzy i autorki badania rekomendują, by starać się eliminować jednorazowy plastik wszędzie tam, gdzie to możliwe. Zachęcają do postawienia na tworzywa biodegradowalne oraz promowanie systemu kaucyjnego dla butelek z plastiku. Więcej na ten temat informowaliśmy TUTAJ.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Prostock-studio

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.