Udostępnij

Anglia zakaże plastikowych talerzy, sztućców i kubków. Sprzedaż foliówek spadła o 95%

30.08.2021

Anglia planuje wprowadzenie zakazu dla jednorazowego plastiku, obejmującego m.in. talerze, sztućce i kubki. Konsultacje społeczne w tej sprawie ruszają jesienią. Będzie to kolejna regulacja, mająca na celu ograniczenie zużycia jednorazowych tworzyw sztucznych w Wielkiej Brytanii.

Brytyjski rząd ogłosił, że jesienią ruszą konsultacje społeczne ws. nowego prawa wymierzonego w jednorazowy plastik na terenie Anglii. To element szerszej strategii. W 2015 roku wprowadzono ograniczenia w obrocie tzw. foliówkami, w 2018 zakazano drobin plastikowych w środkach piorących, natomiast od zeszłego roku obowiązuje zakaz powszechnej sprzedaży plastikowych słomek, mieszadełek i patyczków kosmetycznych.

Kolejne w kolejce są jednorazowe kubki, talerze i sztućce, które są nadal powszechnie wykorzystywane w angielskiej gastronomii. Jak podaje rząd, statystycznie w ciągu roku każdy mieszkaniec Anglii zużywa 18 talerzy i 37 zestawów sztućców z plastiku.

Czytaj także: Na dnie oceanu zalega 14 milionów ton mikroplastiku

Spadek sprzedaży foliówek o 95 proc.

„Poczyniliśmy postępy na rzecz zmiany w zakresie plastiku, zakazując plastikowych słomek, mieszadełek i patyczków kosmetycznych. Z kolei nasza opłata za torby na zakupy [tzw. foliówki – przyp. S.M] zmniejszyła ich sprzedaż w największych sieciach o 95 proc.” – powiedział w oświadczeniu powiedział brytyjski sekretarz ds. środowiska George Eustice.

Choć poszczególne części składowe Zjednoczonego Królestwa same regulują tego rodzaju kwestie, także Szkocja, Walia i Irlandia Północna mają już plany walki z plastikiem w gastronomii. Ponadto podejmowane są działania na rzecz uruchomienia systemu depozytowego dla butelek plastikowych. W czerwcu zakończyły się konsultacje społeczne nt. wspólnego systemu ograniczającego zużycie plastiku w Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Szkocja natomiast sama wdraża depozyty na butelki plastikowe, szklane oraz puszki.

Czytaj także: Kaucja na butelki plastikowe w Polsce? Tak to robią w Europie

Z gastronomii do oceanu

Niedawne wyniki badań, opublikowane na łamach “Nature Sustainability”, wskazują. że wśród odpadów plastikowych w oceanach dominują tworzywa sztuczne związane z jedzeniem i napojami sprzedawanymi na wynos oraz żywnością wysokoprzetworzoną (44 proc.). Plastikowe torebki stanowiły około 14 proc. odpadów z tworzyw sztucznych. Kolejne miejsce zajęły plastikowe butelki (12 proc.), plastikowe pojemniki na żywność i sztućce (9 proc.) oraz plastikowe opakowania (9 proc.).

Autorzy i autorki badania rekomendują, by starać się eliminować jednorazowy plastik wszędzie tam, gdzie to możliwe. Zachęcają do postawienia na tworzywa biodegradowalne oraz promowanie systemu kaucyjnego dla butelek z plastiku. Więcej na ten temat informowaliśmy TUTAJ.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Prostock-studio

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.