Udostępnij

Jan Duda o smogu: bez szkodliwych bodźców umrzemy w ciągu tygodnia [WIDEO]

20.09.2022

Ojciec prezydenta RP – Jan Tadeusz Duda (PiS) jest przewodniczącym małopolskiego sejmiku województwa. Korzystając ze swojej funkcji na bieżąco komentuje wypowiedzi pozostałych radnych i gości występujących przed samorządowcami. Zaczęliśmy sprawdzać te komentarze – są szokujące. Czy prezydent Andrzej Duda zareaguje na słowa ojca?

Denializm klimatyczny co jakiś czas pojawia się w debacie publicznej. Jednak zaprzeczanie szkodliwego wpływu smogu na zdrowie i życie człowieka to w 2022 r. nowość. Tym bardziej, gdy słowa wypowiada osoba pełniąca ważne, publiczne stanowisko, a do tego jest ojcem prezydenta dużego kraju w środku Europy, który na smogowej mapie, każdej zimy niechlubnie się wyróżnia. Zaprzeczanie to jedno, ale Jan Duda poszedł o krok dalej. W smogu dostrzegł pozytywny bodziec.

W Krakowie ludzie żyli najdłużej w Polsce. Mimo, że był smog, jak to się mówi, największy w Polsce. Wychowałem się w mieście, które było zasmożone nie gorzej niż Kraków. Wyrosłem na zdrowego człowieka. Bez alergii, bez niczego. Oczywiście, że nadmiar bodźców szkodzi. Ale spróbujmy się odizolować od wszystkich szkodliwych bodźców. Umrzemy w ciągu tygodnia.

Jan Tadeusz Duda (PiS)

Tyrada została wygłoszona po tym, jak przewodniczący Jan Duda sprawdził czy na sali obrad jest lekarz – lekarza nie było.

„Jak to możliwe, że w Krakowie ludzie żyją najdłużej?”

Wypowiedź Jana Dudy pochodzi z lipca 2022 r., gdy rozpoczęła się w Małopolsce dyskusja o demontażu uchwały antysmogowej. Redakcja SmogLabu odszukała ją po powtarzających się, szokujących wypowiedziach Dudy w ubiegły poniedziałek. Podczas kolejnej sesji sejmiku radni PiS zablokowali głosowanie nad wstrzymaniem demontażu uchwały antysmogowej. Podważając przepisy na rzecz czystego powietrza, kolejny raz przewodniczący pytał: – Jeśli smog skraca życie, to jak to jest możliwe, że w Krakowie ludzie żyją najdłużej w Polsce?

Na to odpowiedziała obecna na posiedzeniu Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego. Działaczka społeczna zaproponowała przewodniczącemu Dudzie wizytę u lekarza specjalisty, który miałby wyjaśnić wątpliwe kwestie. Jan Duda odpowiedział, że chętnie skorzysta.

Wczoraj po długim zwlekaniu Zarząd Województwa zdecydował się opublikować wyniki konsultacji społecznych w sprawie zawieszenia uchwały antysmogowej. Wyniki, zgodnie z przewidywaniami nie wyszły po myśli władz.

47 tys. zgonów rocznie

Wydawało się, że szkodliwości smogu nikt podważać już nie będzie. O twardych, naukowych danych pisaliśmy na łamach SmogLabu wielokrotnie. Powstały też filmy na ten temat.

– Osoby, które umrą na chorobę, do której przykłada się zanieczyszczenie powietrza, prawdopodobnie mogłyby żyć średnio 10 lat dłużej – mówił w naszym filmie epidemiolog dr hab. Michał Krzyżanowski z londyńskiego Imperial College. 47 tysięcy przedwczesnych zgonów w Polsce przypisuje się zanieczyszczeniom powietrza.

Z kolei prof. Ewa Czarnobilska wielokrotnie podkreślała, prezentując wyniki badań, że zanieczyszczenie powietrza prowadzi do rozwoju chorób alergicznych, nawet u osób, którzy nie mają wrodzonej alergii. Ostatnie przekrojowe badania z 10 lat nie pozostawiły złudzeń.

O komentarz do niezgodnych z nauką i niebezpiecznych wypowiedzi Jana Dudy poprosiliśmy kancelarię prezydenta RP. Chcemy wiedzieć, czy prezydent Andrzej Duda podziela zdanie Jana Dudy i jak odnosi się do stawianych przez niego regularnie tez. Na odpowiedź czekamy.

Zdjęcie: malopolska.pl

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.