Udostępnij

Już w sobotę „Strajk dla Ziemi” w 9 miastach w Polsce

26.04.2019

W sobotę 27.04 w 9 miastach Polski – w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu – odbędzie się kolejny Strajk dla Ziemi. W protestach uczestniczyć będą również aktywiści Extinction Rebellion, którzy animować będą akcję „die-in”, czyli symbolicznego wymierania.

Protestujący domagać się będą m.in. przejścia na bezpieczne odnawialne źródła energii w ramach sprawiedliwej transformacji i przejęcia międzynarodowych umów służących rozliczeniu korporacji i rządów z ich negatywnego wpływu na klimat oraz środowisko naturalne. Sprzeciwiać się będą przy tym wyniszczaniu lasów deszczowych oraz innych siedlisk dzikiej przyrody, a także przemysłowej hodowli zwierząt.

Oprócz tego protestujący występować będą z lokalnymi postulatami, takimi jak: „większa ilość odnawialnych źródeł energii i klaster energetyczny” w Krakowie czy „zamknięcie elektrowni Bełchatów do roku 2030” w Łodzi.

W kilku miastach – m.in. w Warszawie, Opolu, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu – w strajku udział wezmą aktywiści Extinction Rebellion, którzy zorganizują akcję symbolicznego wymierania „die-in”. Akcja polegać będzie na wspólnym  położeniu się w przestrzeni publicznej, w tym samym czasie. [Więcej na temat planowanego wymierania informowaliśmy tutaj.]

Szczegółowe informacje o wszystkich planowanych wydarzeniach znaleźć można w mediach społecznościowych:

Białystok:  https://www.facebook.com/events/1102059339966048/

Gdańsk: https://www.facebook.com/events/451248292070798/

Katowice: https://www.facebook.com/events/2127394160674397/

Kraków: https://www.facebook.com/events/446830486062124/

Łódź: https://www.facebook.com/events/2053045491481755/

Olsztyn: https://www.facebook.com/events/1211166199048908/

Opole: https://www.facebook.com/events/336093343778161/

Warszawa:

https://www.facebook.com/events/364111787534203/
https://www.facebook.com/events/1114347645404015/
https://www.facebook.com/events/458375894899739/

Wrocław: https://www.facebook.com/events/458375894899739/

____________________________________________

Zdjęcie: Shutterstock/Giorgia Basso

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.