Udostępnij

Kolejny dzień klimatycznych protestów w Londynie. Rebelia trwa

26.08.2021

Środa była trzecim dniem protestów zorganizowanych w Londynie pod flagą organizacji Extinction Rebellion. Protestujący zgromadzili się m.in. przed ambasadą Brazylii. „Rebelia” dosięgła także ruchliwe skrzyżowanie Oxford Circus, w samym centrum stolicy Wielkiej Brytanii, które na kilka godzin zostało zablokowane.

Protesty zorganizowane przez Extinction Rebellion mają na celu wywarcie presji na politykach, by poważniej traktowali kwestię redukcji emisji gazów cieplarnianych. Akcje w ramach „rebelii” mają potrwać przez dwa tygodnie.

W tym roku do stałych postulatów ruchu doszedł nowy, określany mianem „natychmiastowego”. Protestujący domagają się od rządu Wielkiej Brytanii, by zablokował wszystkie nowe inwestycje w paliwa kopalne. Więcej o protestach rozpoczętych w poniedziałek 23.08 informowaliśmy TUTAJ.

W trzecim dniu „rebelii” (25.08) protestowano m.in. przed brazylijską ambasadą, w związku z postępującą degradacją lasów Amazonii. Na kilka godzin udało się również zablokować ruchliwe skrzyżowanie Oxford Circus, na którym wzniesiono kolejną z charakterystycznych instalacji w postaci stołu. Podobna instalacja, do której później przykuwali się protestujący, była wykorzystywana wczoraj. Odbyły się także happeningi, w których akcentowano rolę kobiet, a także rdzennej ludności, w walce o ochronę klimatu.

 class=
Źródło: XR
 class=
Źródło: XR
 class=
Źródło: XR
 class=
Źródło: XR / Fot. Jessica Kleczka
 class=
Źródło: XR / Fot. Crispin Hughes
 class=
Źródło: XR / Fot. Crispin Hughes
 class=
Źródło: XR / Fot. Jessica Kleczka

_

Zdjęcia: materiały prasowe Extinction Rebellion (XR)

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.