Udostępnij

Do niedawna byli światowym liderem w marnowaniu jedzenia. Dziś przetwarzają 95 proc. resztek żywności

16.07.2019

Korea Południowa może pochwalić się ogromnym sukcesem w dziedzinie recyklingu. Do niedawna kraj nie radził sobie z przetwarzaniem resztek z żywności. Dzięki zreformowaniu swojego systemu gromadzenia odpadów może się dziś pochwalić jednym z najlepszych wyników w skali świata.

Azjatycki kraj przetwarza 95 % resztek żywności. Jeszcze kilka lat temu dane mówiły o zaledwie dwóch procentach. Koreańczycy z południa nie zwracali uwagi na marnowanie jedzenia. Wpływa na to między innymi kultura kulinarna. Do wielu posiłków dodawane są tam tak zwane banchan, czyli zestaw przystawek na mniejszych talerzykach. Mieszkańcy Korei są przyzwyczajeni, że nie trzeba ich dojadać do końca. Skutek? 130 kilogramów odpadów z resztek na każdego obywatela w skali roku. Był to jeden z najwyższych wyników na świecie. W Europie i Ameryce Północnej ten wskaźnik waha się między 95 do 115 kilogramami.

Koreański rząd wziął się za problem na poważnie w 2005 roku. Wtedy władze zabroniły wyrzucania resztek na tereny zielone. Osiem lat później mieszkańcy dostali specjalne, biodegradowalne worki, do których muszą wyrzucać pozostałe z żywności odpady. Każda rodzina za zestaw worków płaci równowartość około sześciu dolarów amerykańskich miesięcznie. Kwota pokrywa większość kosztów procesu przetworzenia resztek. Te w większości przeznaczane są na nawóz, część używana jest jako pasza dla zwierząt.

Sukces byłby trudniejszy do osiągnięcia bez udziału nowoczesnej technologii. W stołecznym Seulu władze postawiły sześć tysięcy automatycznych kubłów. Są one wyposażone w wagi i czytniki dowodów osobistych, dzięki którym mogą zidentyfikować każdego mieszkańca. W ten sposób każdy z nich płaci za dokładnie tyle odpadów, ile wyprodukował danego miesiąca. Dzięki temu w mieście marnuje się mniej jedzenia – według władz nawet o 47 tysięcy ton.

Według oficjalnych danych na świecie marnuje się każdego roku ponad 1,3 miliarda ton żywności. Szacuje się, że do wyżywienia miliarda zmagających się z niedoborem żywności osób wystarczyłaby zaledwie jedna czwarta produktów wyrzucanych przez mieszkańców Europy i Ameryki Północnej.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/Fevziee

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.