Udostępnij

Przez kryzys klimatyczny nie chcą być rodzicami. 96% badanych bałoby się o przyszłość swoich dzieci

03.12.2020

W czasopiśmie naukowym „Climatic Change” opublikowane zostały wyniki interdyscyplinarnych badań, dotyczących rezygnacji z rodzicielstwa ze względu na postępujący kryzys klimatyczny. Badacze Singapuru przeprowadzili ankiety i wywiady wśród ponad 600 osób, które zadeklarowały, że nie będą rodzicami.

Temat rezygnacji z rodzicielstwa z powodu kryzysu klimatycznego coraz częściej pojawia się w mediach i debacie publicznej. W Wielkiej Brytanii zawiązał się nawet ruch BirthStrike, którego członkinie nie chcą, by ich dzieci cierpiały z powodu zmian klimatu. Natomiast w USA swoimi wątpliwościami na ten temat dzieliła się m.in. Alexandria Ocasio-Cortez, znana jako twarz najbardziej proklimatycznej części Partii Demokratycznej.

Czytaj także: Raport ONZ: Zagrożone są środowiskowe podstawy naszego istnienia. Wciąż jednak nie jest za późno

Problemowi postanowili przyjrzeć się bliżej naukowcy z singapurskiego Yale-NUS College. W ich badaniu wzięło udział 607 osób, które wcześniej zadeklarowały, że problem zmian klimatu jest istotny dla ich decyzji o rodzicielstwie. By lepiej zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, przeprowadzone zostały badania o ilościowe (w formie ankiet) oraz wywiady pogłębione.

Badanie zrealizowano wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych, w wieku od 27 do 45 lat. Wyniki opublikowane zostały w czasopiśmie naukowym „Climatic Change„.

Przyszłość w szarych barwach

Jednym z uchwyconych motywów, które skłaniają badanych do rezygnacji z posiadania potomstwa, jest kalkulacja dotycząca wpływu tej decyzji na klimat. Na pytanie o stopień zaniepokojenia przyszłym śladem węglowym, jakie pozostawiłoby po sobie dziecko, blisko 60 proc. badanych zadeklarowało „bardzo duże” lub „skrajne” zaniepokojenie.

Znacznie bardziej jednak podzielana była troska o dobrostan dziecka, które mogłoby przyjść na świat w czasach postępującego kryzysu klimatycznego. W tym przypadku „bardzo duże” lub „skrajne” zaniepokojenie wyraziło 96,5 proc. badanych.

„Obawy dotyczące śladu węglowego związanego z posiadaniem dzieci były zwykle abstrakcyjne i pozbawione emocji” – powiedział „Guardianowi” kierownik badania, Matthew Schneider-Mayerson z Yale-NUS College w Singapurze. „Obawy o życie obecnych lub potencjalnych dzieci były natomiast naprawdę głębokie i emocjonalne. Często analiza wyznań [badanych] była dla nas bolesna” – dodaje Schneider-Mayerson.

Czytaj także: Przez ekstrema pogodowe migrowało 7 milionów osób. Tylko w I połowie 2019 roku

„Czuję, że nie mogę z czystym sumieniem sprowadzić dziecka na ten świat i zmusić go do próby przetrwania w warunkach, które mogą okazać się apokaliptyczne” – mówił 27-latek, który brał udział w badaniu.

Co ciekawe, 6 proc. badanych zadeklarowało wyrzuty sumienia z powodu już posiadanego potomstwa. „Byłem zaskoczony” – komentuje Schneider-Mayerson. „Dla rodziców jest to niezwykle trudne stwierdzenie”.

„Początkowo byłam pewna, że nie chcę sprowadzać żadnych dzieci na świat skazany na zagładę. Później jednak poznałam męża, zakochałam się i chciałam mieć dzieci” – relacjonowała badana 38-latka. „[Posiadanie dzieci] przyniosło mi wiele radości, jednak czuję się z tego powodu bardzo winna. Nie chcę, by teraz musiały cierpieć z powodu przyszłości, którą zgotowali im inni ludzie” – stwierdziła.

_

Dostęp do pełnych wyników badań uzyskać można tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Jacob_09

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.