Udostępnij

Orbán ogłasza „chrześcijańsko-demokratyczną” strategię klimatyczną. Węgry stawiają na atom i OZE

21.01.2020

Victor Orbán zmienia retorykę w strawie polityki ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Rząd oficjalnie ogłasza, że do 2030 roku miks energetyczny kraju będzie w 90 proc. opierać się na źródłach niskoemisyjnych, przede wszystkim atomie i OZE.

Jak podają węgierskie serwisy informacyjne, pod koniec ubiegłego tygodnia na Węgrzech ogłoszony został plan ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, który premier Victor Orbán określił mianem „chrześcijańsko-demokratycznego”. Politycy rządzącego Fideszu dopowiadają, że działania proklimatyczne uznać można za ochronę świata, który ludzkości został podarowany przez Boga.

W związku z tym lokalni komentatorzy zwracają uwagę, że jest to próba budowy prawicowo-konserwatywnej alternatywy dla lewicowej narracji o środowisku.

Zobacz także: Papież Franciszek: „Czas, aby porzucić uzależnienie od paliw kopalnych

Część z nich przypomina jednak, że jeszcze w ubiegłym roku wypowiadał się wyjątkowo krytycznie o aktywistach proklimatycznych. W czerwcu zeszłego roku rząd Orbana – razem z Polską, Czechami i Estonią – blokował wpisanie celu neutralności klimatycznej do 2050 roku do dokumentu wieńczącego ówczesny unijny szczyt.

Kilka miesięcy później jednak, m.in. po negocjacjach z Brukselą, rząd oficjalnie zapowiedział rezygnację z węgla w energetyce. Według opublikowanego na oficjalnych stronach rządowych planu, do 2030 roku 90 proc. energii elektrycznej w kraju ma pochodzić ze źródeł niskoemisyjnych, przede wszystkim atomu oraz paneli fotowoltaicznych. [O wcześniejszych zapowiedziach odejścia od węgla na Węgrzech informowaliśmy tutaj.] Obecnie ok. 1/5 energii elektrycznej na Węgrzech pochodzi z węgla.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.