Udostępnij

Po pożarach w Australii pierwsze uratowane koale wracają na wolność

08.04.2020

W Australii skończył się właśnie sezon pożarów, dlatego koale, które znalazły się pod opieką szpitali i lecznic dla zwierząt, powoli zaczynają wracać do swoich naturalnych siedlisk. Pierwsze zwierzęta wypuszczono na wolność m.in. w Górach Błękitnych oraz nad jeziorem Innes.

Aktywiści organizacji Science for Wildlife poinformowali, że wszystkie koale, którym udzielono pomocy pod koniec zeszłego roku, zostały już wypuszczone na wolność. „Podczas ogromnych pożarów, gdy spłonęło 80 proc. obszaru uznanego za światowe dziedzictwo [UNESCO – przyp. red.], byliśmy narażeni na utratę całej populacji koali w tym miejscu. Dlatego postanowiliśmy wypróbować coś tak radykalnego, jak ewakuacja grupy koali przed nadejściem ognia” – powiedziała w oświadczeniu dr Kellie Leigh, dyrektor wykonawczy Science for Wildlife.

Zobacz także: Australijscy żołnierze w wolnym czasie karmią uratowane z pożaru koale

Torbacze wróciły w okolice Gór Błękitnych, które zamieszkiwały przed nadejściem niedawnej fali pożarów. Przed wypuszczeniem zwierząt na wolność upewniono się, że roślinność odtworzyła się wystarczająco, by mogła wyżywić powracające koale. Żeby monitorować zachowania zwierząt oraz zapewnić im bezpieczeństwo w przyszłości, każde z trzynaściorga koali zostało wyposażone w nadajniki radiowe.

https://www.facebook.com/ScienceForWildlife/posts/1473898789454034

Góry Błękitne to chroniony obszar przyrodniczy, który znajduje się w australijskim stanie Nowa Południowa Walia, najsilniej dotkniętym niedawną falą upałów. Region ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na duży wybór rosnących tam eukaliptusów, co pozwala koalom na swobodniejsze osiedlanie się niż gdziekolwiek indziej w Australii. Odkryto także, że żyjące tam koale cechują się większą różnorodnością genetyczną od innych.

Czytaj także: Naukowcy alarmują, że koale “funkcjonalnie” wymarły

Jak informuje „The Independent”, w związku z nadejściem końca sezonu pożarów, zwierzęta zaczynają opuszczać ośrodki także w innych regionach Nowej Południowej Walii.

Pracownicy szpitala dla koali w Port Macquarie wypuścili pierwszego z 26 podopiecznych 2 kwietnia. Pozostałe torbacze w ciągu najbliższych tygodni wrócą do swoich dotychczasowych siedlisk: w parku narodowym Crowdy Bay oraz w rezerwacie Innes Lake.

Pożary w Australii są zjawiskiem sezonowym, jednak zdaniem wielu ekspertów żywioł, z którym kraj zmagał się ostatnim razem, był wyjątkowo niszczycielski. [Więcej na ten temat poczytać i posłuchać można TUTAJ.] Podczas pożarów, które dotknęły najsilniej południe Australii, ucierpieli ludzie, ich domostwa, a także wiele zwierząt. Według szacunków prof. Chrisa Dickmana, ekologa z University of Sydney, wskutek nadejścia żywiołu życie stracił co najmniej miliard zwierząt. [Szczegóły jego wyliczeń omawialiśmy TUTAJ.]

_

Źrodła: Science for Wildlife , The Independent, SmogLab

Zdjęcie: Shutterstock/Jearu

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.