Udostępnij

Pożegnanie z węglem. Startujemy z nowym cyklem SmogLabu

29.11.2021

Pożegnanie z węglem ma dziś kilka znaczeń. Poznajemy plany zamykania kopalń, które mają działać do 2049 roku. Cały świat wyłącza węglowe elektrownie. Polska w najbliższych latach również będzie musiała to zrobić. Walczymy ze smogiem i węglem spalanym w starych kotłach, który śmierdzi, dymi i nas zatruwa.

Właśnie na tym ostatnim aspekcie będziemy się skupiać w cyklu „Pożegnanie z węglem”. Do końca stycznia na SmogLabie będą ukazywały się materiały dotyczące lokalnych zakazów dla palenia w piecach „czarnym złotem”, jak kiedyś mówiło się na ten surowiec.

Uchwały antysmogowe, przyjęte obecnie w 14 województwach, wciąż dopuszczają spalanie węgla. W piecach najwyższej klasy, o wiele mniej emisyjnych niż te najstarsze kotły. „Zamienianie węgla na węgiel” – komentuje w jednym z reportaży, które będą mogli Państwo przeczytać na łamach SmogLabu. Bo przecież niezależnie od tego, w jakim piecu spalimy węgiel, to nigdy nie będzie czyste źródło ciepła.

Gminy mogą zawnioskować do władz wojewódzkich to zaostrzenie tych przepisów. Szlaki przetarł Kraków, który całkowity zakaz spalania węgla w piecach wprowadził od 1 września 2019. Dziś – ponad dwa lata po wprowadzeniu zakazu – w Krakowie oddycha się lepiej. Nie idealnie. Ale znacznie lepiej.

Krakowskie pożegnanie z węglem

Pokazują to zresztą również liczby. Działanie krakowskiej uchwały sprawdzili prof. Piotr Kleczkowski i mgr inż. Katarzyna Kotarba z Akademii Górniczo-Hutniczej w styczniu 2021. Z analizy wynikło, że zmiana średniego stężenia pyłu PM10 jest wyższa w Krakowie niż w całym województwie z wyłączeniem Krakowa. O ile spadek (liczony w sezonach grzewczych) w Krakowie wynosi 45,42 proc., tak w Małopolsce jest on dużo mniejszy – 28,73 proc. Podobna tendencja występuje w przypadku pyłu PM2,5 – w Krakowie obserwujemy zmianę na poziomie 43,76 proc., natomiast w całym województwie z wyłączeniem Krakowa – 32,15 proc.

Kolejne gminy i miasta chcą iść w ślady Krakowa, podejmując podobne uchwały. Niektóre przyjmowane jednogłośnie, inne wywalczone. Najważniejsze jednak, że węgiel przestał być tym „czarnym złotem” i dziś umiemy sobie wyobrazić ogrzewanie naszych domów bez niego.

Chcemy Państwu tę zmianę pokazać. Nasi reporterzy i reporterki ruszyli w Polskę, żeby poznać historie osób, które za tym pożegnaniem z węglem stoją. Żeby zobaczyć miasta i miasteczka, które zyskują szansę na czyste powietrze.

Efekty tej pracy będą mogli Państwo przeczytać na SmogLabie. Serdecznie zapraszamy!

Dotychczas w cyklu ukazały się następujące materiały:

Stolica bez kopciuchów to mit. Czy zmieni to zakaz palenia węglem w Warszawie?

Zakaz palenia węglem się sprawdza. „Nie zakładam już maseczki antysmogowej” [PODCAST]

Rybnik. Stolica polskiego smogu chce pożegnania z węglem

Krakowski obwarzanek bez węgla? Kierunek znany, cel wciąż daleko

Pomorska wyspa smogu. W Wejherowie powietrze często stoi, a miasto się dusi [PODCAST]

„Kiedyś taka rozmowa byłaby nie do pomyślenia”. Aktywista o zakazie spalania węgla [PODCAST]

Zdjęcie: Inna Limanskaya/Shutterstock

Logo: Tomasz Bartkowiak

Projekt „Pożegnanie z węglem” powstaje dzięki wsparciu European Climate Foundation

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.