Udostępnij

Pożegnanie z węglem. Startujemy z nowym cyklem SmogLabu

29.11.2021

Pożegnanie z węglem ma dziś kilka znaczeń. Poznajemy plany zamykania kopalń, które mają działać do 2049 roku. Cały świat wyłącza węglowe elektrownie. Polska w najbliższych latach również będzie musiała to zrobić. Walczymy ze smogiem i węglem spalanym w starych kotłach, który śmierdzi, dymi i nas zatruwa.

Właśnie na tym ostatnim aspekcie będziemy się skupiać w cyklu „Pożegnanie z węglem”. Do końca stycznia na SmogLabie będą ukazywały się materiały dotyczące lokalnych zakazów dla palenia w piecach „czarnym złotem”, jak kiedyś mówiło się na ten surowiec.

Uchwały antysmogowe, przyjęte obecnie w 14 województwach, wciąż dopuszczają spalanie węgla. W piecach najwyższej klasy, o wiele mniej emisyjnych niż te najstarsze kotły. „Zamienianie węgla na węgiel” – komentuje w jednym z reportaży, które będą mogli Państwo przeczytać na łamach SmogLabu. Bo przecież niezależnie od tego, w jakim piecu spalimy węgiel, to nigdy nie będzie czyste źródło ciepła.

Gminy mogą zawnioskować do władz wojewódzkich to zaostrzenie tych przepisów. Szlaki przetarł Kraków, który całkowity zakaz spalania węgla w piecach wprowadził od 1 września 2019. Dziś – ponad dwa lata po wprowadzeniu zakazu – w Krakowie oddycha się lepiej. Nie idealnie. Ale znacznie lepiej.

Krakowskie pożegnanie z węglem

Pokazują to zresztą również liczby. Działanie krakowskiej uchwały sprawdzili prof. Piotr Kleczkowski i mgr inż. Katarzyna Kotarba z Akademii Górniczo-Hutniczej w styczniu 2021. Z analizy wynikło, że zmiana średniego stężenia pyłu PM10 jest wyższa w Krakowie niż w całym województwie z wyłączeniem Krakowa. O ile spadek (liczony w sezonach grzewczych) w Krakowie wynosi 45,42 proc., tak w Małopolsce jest on dużo mniejszy – 28,73 proc. Podobna tendencja występuje w przypadku pyłu PM2,5 – w Krakowie obserwujemy zmianę na poziomie 43,76 proc., natomiast w całym województwie z wyłączeniem Krakowa – 32,15 proc.

Kolejne gminy i miasta chcą iść w ślady Krakowa, podejmując podobne uchwały. Niektóre przyjmowane jednogłośnie, inne wywalczone. Najważniejsze jednak, że węgiel przestał być tym „czarnym złotem” i dziś umiemy sobie wyobrazić ogrzewanie naszych domów bez niego.

Chcemy Państwu tę zmianę pokazać. Nasi reporterzy i reporterki ruszyli w Polskę, żeby poznać historie osób, które za tym pożegnaniem z węglem stoją. Żeby zobaczyć miasta i miasteczka, które zyskują szansę na czyste powietrze.

Efekty tej pracy będą mogli Państwo przeczytać na SmogLabie. Serdecznie zapraszamy!

Dotychczas w cyklu ukazały się następujące materiały:

Stolica bez kopciuchów to mit. Czy zmieni to zakaz palenia węglem w Warszawie?

Zakaz palenia węglem się sprawdza. „Nie zakładam już maseczki antysmogowej” [PODCAST]

Rybnik. Stolica polskiego smogu chce pożegnania z węglem

Krakowski obwarzanek bez węgla? Kierunek znany, cel wciąż daleko

Pomorska wyspa smogu. W Wejherowie powietrze często stoi, a miasto się dusi [PODCAST]

„Kiedyś taka rozmowa byłaby nie do pomyślenia”. Aktywista o zakazie spalania węgla [PODCAST]

Zdjęcie: Inna Limanskaya/Shutterstock

Logo: Tomasz Bartkowiak

Projekt „Pożegnanie z węglem” powstaje dzięki wsparciu European Climate Foundation

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.