Analiza polskich badaczy potwierdza, że istnieje związek między jakością powietrza w poszczególnych powiatach a liczbą przypadków zachorowań na COVID-19.
Grupa naukowców przeanalizowała główne czynniki, które mogą mieć wpływ na różnice w liczbie przypadków zachorowań na COVID-19 w poszczególnych powiatach Polski. Okazuje się, że jakość powietrza była najistotniejszym z nich, ważniejszym nawet od gęstości zaludnienia. Wyniki ich badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Ecological Informatics„.
Do analizy wykorzystano nie tylko dane instytucji państwowych, ale i te pochodzące m.in. z sieci czujników jakości powietrza Airly. Pozwoliło to uzyskać szerszy obraz skali zanieczyszczeń i objąć analizą także te miejsca, gdzie nie ma państwowych stacji pomiarowych.
Czytaj także: Prof. Kleczkowski: “Związek między COVID-19 a smogiem jest, ale na razie nie wiemy jak silny”
Wśród badanych czynników znalazły się ponadto między innymi: atrakcyjność regionu (wyrażona w liczbie hoteli); procentowy udział wśród mieszkańców dzieci i młodzieży do 14 roku życia oraz seniorów; zatrudnienie w przemyśle czy dostęp do opieki medycznej.
Analiza z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi statystycznych wykazała jednak, że spośród analizowanych czynników to stan jakości powietrza okazał się najsilniej wyjaśniać różnice między liczbą zachorowań na COVID-19 pomiędzy powiatami.
Smog a COVID-19. Czy jest związek?
Wcześniej związek między skalą epidemii a stanem jakości powietrza dostrzegano również w innych krajach, między innymi w Stanach Zjednoczonych. Ukazała się również międzynarodowa analiza, z której wynikało, że Polska znajduje się pośród krajów, w których zanieczyszczenia powietrza w największym stopniu przyczyniają się do zgonów na COVID-19.
Czytaj także: Naukowcy z Harvardu: “Smog zwiększa śmiertelność na koronawirusa.” Analizujemy najnowsze badania
W przeglądzie naukowym, który na początku roku przygotowano dla Parlamentu Europejskiego, wskazano dwie grupy przyczyn takiego stanu rzeczy.
Po pierwsze, zwrócono uwagę, że zła jakość powietrza może przyczyniać się do zapadania na choroby przewlekłe oraz ich rozwój. Wiele z nich zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, co może prowadzić do hospitalizacji lub śmierci. Z drugiej strony nawet krótkotrwałe narażenie na zanieczyszczenia powietrza może obniżyć odporność dróg oddechowych wobec wirusów i bakterii. Niewykluczone, że dotyczy to także koronawirusa. [Więcej na temat raportu PE pisaliśmy TUTAJ.]
_
Z całością przytoczonych badań polskich naukowców można zapoznać się tutaj.
Zdjęcie: Shutterstock/Patrik Slezak