Udostępnij

Sosnowiec chce całkowicie zakazać ogrzewania domów węglem. „Wszystko jest podyktowane walką o zdrowie sosnowiczan”

31.10.2019

Sosnowiec zapowiada, że chce wprowadzenia całkowitego zakazu ogrzewania węglem gospodarstw indywidualnych, stawiając w zamian na alternatywy – takie jak m.in. ogrzewanie gazowe lub z sieci ciepłowniczej. Ponieważ jednak miasto samo nie może wprowadzić takiego zakazu, zwróci się o to z prośbą do sejmiku województwa. Całkowity zakaz miałby obowiązywać najprawdopodobniej od 2028 roku.

Jak deklaruje miejski ratusz, trwają obecnie prace nad odpowiednią uchwałą intencyjną, w której Sosnowiec poprosi o zmiany organ wojewódzki.

Wstępnie ustalono, że w treści dokumentu będzie mowa o całkowitym zakazie spalania węgla dla gospodarstw domowych od 2028 roku, jednak władze miasta analizują możliwość skrócenia tego terminu.

Nie chcą wymieniać kotłów węglowych na węglowe

Propozycja całkowitego zakazu palenia węglem idzie znacznie dalej niż wojewódzka uchwała antysmogowa, która określa jedynie parametry urządzeń oraz spalanego w nich opału, którym nadal może być węgiel.

„Nasza propozycja różni się od uchwały marszałkowskiej tym, że my chcemy całkowitego zakazu ogrzewania węglem, koksem i pochodnymi budynków indywidualnych. Jeśli w określonym czasie na danym obszarze nie zostanie wybudowana sieć gazowa lub zagwarantowana możliwość korzystania z ciepła systemowego, to my chcemy, aby była możliwość ogrzewania domu jedynie przy użyciu oleju opałowego, a nie kotła węglowego – nawet piątej generacji. Wszystko jest podyktowane walką o czyste powietrze i zdrowie sosnowiczan” – zaznacza miejski rzecznik prasowy, Rafał Łysy.

Podobne rozwiązania antysmogowe do tej pory weszły w życie jedynie w Krakowie, gdzie od września zabronione jest nie tylko spalanie węgla, ale i drewna.

Sosnowiec ma szanse być pierwszym miastem z tego typu zakazem w województwie śląskim, jednak prześcignąć może go Racibórz. Jak donosi „Dziennik Zachodni” miasto to chce zakazać spalania węgla po 2025 roku, a tam gdzie nie ma możliwości podpięcia do sieci ciepłowniczej lub gazować dopuszczać jedynie pellet – i to tylko do 2028 roku. Podobnie jak Sosnowiec, miasto planuje przygotować uchwałę intencyjną, skierowaną do sejmiku województwa.

Czytaj także: Warszawiacy zbierają podpisy pod petycją o wprowadzenie zakazu ogrzewania węglem. Mają ich już ponad 2500

Co w zamian?

Sosnowiec chce więc postawić na alternatywy wobec indywidualnego ogrzewania domów węglem. Bez odpowiednich regulacji prawnych pojawia się jednak problem: choć inne źródła ciepła są dostępne na rynku, mieszkańcy niekoniecznie skłonni są z nich skorzystać. Tak jest m.in. z podpięciem do sieci ciepłowniczej lub wykorzystywaniem gazu, na co uwagę zwracają miejscy urzędnicy.

„Zwracamy też uwagę na inny problem związany z brakiem jakichkolwiek regulacji, które niejako przymuszą właścicieli kamienic i domów do korzystania na przykład z ogrzewania gazowego, jeśli nitka gazowa przebiega pod ich domem. Podobnie jest z brakiem form nacisku na podłączanie się do ciepła systemowego. Dla przykładu, wspólnie z Tauron Ciepło udało nam się zakończyć przebudowę głównej ulicy w centrum miasta. Tauron Ciepło ułożył nitkę ciepłowniczą, a my zadbaliśmy o nowy wygląd ulicy. Niestety, nie ma żadnych narzędzi, które zmuszałyby właścicieli kamienic do korzystania z ciepła systemowego. Mamy tu na myśli podpięcie się do sieci w określonym czasie, nie natychmiast” – podkreśla Rafał Łysy.

Kto za to zapłaci?

Sosnowiec szacuje, że na jego terenie znajduje się jeszcze ok. 12-14 tysięcy tzw. „kopciuchów”, których wymianę obiecuje nadal wspierać finansowo.

„Na wsparcie finansowe mieszkańcy mogą liczyć od wielu lat. W 2014 roku na walkę ze smogiem, poprzez wsparcie na wymianę 'kopciuchów’, miasto wydało 800 tys. zł, a w 2018 r. wydatki na ten cel sięgnęły już 2,5 mln zł. W tym roku zamkniemy się kwotą ok. 3 mln zł. Dzięki temu zdecydowanie zwiększyliśmy liczbę wymienianych 'kopciuchów’ z 200 w 2014 roku do ok 700-800 w tym roku. Do tego należy doliczyć zadania realizowane przez naszą jednostkę, czyli Miejski Zakład Zasobów Lokalowych, który tylko w dzielnicy Juliusz zlikwidował blisko 1000 pieców w jeden rok. Zwiększyliśmy też kwotę dofinansowania z 4 do 8 tysięcy złotych” – informuje rzecznik miasta.

O wprowadzenie antysmogowych rozwiązań w Sosnowcu od dawna stara się Zagłębiowski Alarm Smogowy.

 

Zdjęcie: Shutterstock/Keni

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.