Udostępnij

Strajk dla Ziemi w Polsce [FOTORELACJA]

15.02.2019

W pięciu miastach Polski miał dziś miejsce Strajk dla Ziemi (Earthstrike PL), będący częścią międzynarodowego protestu odbywającego się w miastach całego świata. Poniżej zdjęcia i nagrania z kilku z nich – ze szczególnym uwzględnieniem strajku krakowskiego, który odwiedziliśmy.

Protesty w ramach polskiego Strajku dla Ziemi odbyły się w pięciu miastach kraju – Warszawie, Krakowie, Opolu, Lublinie i Białymstoku.  Wszystkie łączył sprzeciw wobec bezczynności władz wobec globalnego ocieplenia i postulat zdecydowanego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Strajk w Krakowie

Strajk dla Ziemi w Krakowie rozpoczął się krótko po godzinie 18.00 na Rynku Głównym, gdzie ostatecznie zgromadziło się około 100 osób. Przez blisko godzinę przemawiano na temat przyczyn globalnego ocieplenia – m.in. emisjach pochodzących z hodowli zwierząt, górnictwa, a także transportu. Żądano także większej ilości zieleni – zamiast wszechobecnego betonu. Obok postulatów związanych z ochroną klimatu pojawiły się hasła dotyczące smogu – problemu, który po części ma te same przyczyny.

Następnie Strajk przemaszerował w stronę Placu Wszystkich Świętych, pod siedzibę Urzędu Miasta Krakowa, by przedstawić postulaty rządzącym. Niestety – mimo przesłanych zaproszeń – na miejscu pojawił się tylko jeden radny, który zapewnił protestujących o swojej gotowości do rozmowy o klimacie.

 

 

„Przeraża mnie to, co się dzieje. Ktoś musi coś z tym zrobić, a skoro politycy się do tego nie garną, to musimy protestować. Czuję naprawdę potrzebę, by tutaj być” – powiedziała nam jedna z uczestniczek protestu. Podkreśliła przy tym, że nie rozumie, dlaczego wciąż tak niewiele osób jest świadomych zagrożenia, przed jakim stoimy.

„Nie chcę, by moje dzieci musiały mierzyć się z tym, do czego może doprowadzić bezczynność. Musimy powiedzieć 'Dość!'” – tłumaczył nam mężczyzna z kilkuletnią córką.

Warszawa

Poza Krakowem – protesty klimatyczne odbyły się dziś także w Warszawie, Opolu, Lublinie i Białymstoku. Tak Strajk dla Ziemi wyglądał w stolicy, gdzie pod sejmem protestował również Młodzieżowy Strajk Klimatyczny:

Więcej o udziale młodzieży w proteście można znaleźć na Facebooku MSK:

Opublikowany przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Piątek, 15 lutego 2019

 

Lublin

Tak natomiast Strajk dla Ziemi przebiegał w Lublinie, gdzie protestujący spotkali się nieco wcześniej, bo już o 16.00. Fotorelację z lubelskiego wydarzenia można zobaczyć w mediach społecznościowych Towarzystwa dla Natury i Człowieka, które współorganizowało wydarzenie:

Dziękujemy wszystkim za przybycie i udział w akcji!

Opublikowany przez Towarzystwo dla Natury i Człowieka Piątek, 15 lutego 2019

 

Jak deklarują organizatorzy – dzisiejsze wydarzenia stanowią początek łańcucha kolejnych protestów, które zakończyć się mają Strajkiem Generalnym – zaplanowanym na dzień 27 września 2019 roku.

 

 

Źródła: Facebook/Strajk dla Ziemi, Earth Strike PL (www), 350.org Europe, Facebook/Towarzystwo dla Natury i Człowieka, Facebook/Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Zdjęcia z Krakowa: Sebastian Medoń

 

Czytaj też: Zmiana klimatu: granica 1,5 stopnia może pęknąć w ciągu kilku lat

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.