Strajk dla Ziemi w Polsce [FOTORELACJA]

2758
0
Podziel się:
Strajk dla ziemi kraków earthstrike PL smog

W pięciu miastach Polski miał dziś miejsce Strajk dla Ziemi (Earthstrike PL), będący częścią międzynarodowego protestu odbywającego się w miastach całego świata. Poniżej zdjęcia i nagrania z kilku z nich – ze szczególnym uwzględnieniem strajku krakowskiego, który odwiedziliśmy.

Protesty w ramach polskiego Strajku dla Ziemi odbyły się w pięciu miastach kraju – Warszawie, Krakowie, Opolu, Lublinie i Białymstoku.  Wszystkie łączył sprzeciw wobec bezczynności władz wobec globalnego ocieplenia i postulat zdecydowanego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Strajk w Krakowie

Strajk dla Ziemi w Krakowie rozpoczął się krótko po godzinie 18.00 na Rynku Głównym, gdzie ostatecznie zgromadziło się około 100 osób. Przez blisko godzinę przemawiano na temat przyczyn globalnego ocieplenia – m.in. emisjach pochodzących z hodowli zwierząt, górnictwa, a także transportu. Żądano także większej ilości zieleni – zamiast wszechobecnego betonu. Obok postulatów związanych z ochroną klimatu pojawiły się hasła dotyczące smogu – problemu, który po części ma te same przyczyny.

Następnie Strajk przemaszerował w stronę Placu Wszystkich Świętych, pod siedzibę Urzędu Miasta Krakowa, by przedstawić postulaty rządzącym. Niestety – mimo przesłanych zaproszeń – na miejscu pojawił się tylko jeden radny, który zapewnił protestujących o swojej gotowości do rozmowy o klimacie.

 

 

„Przeraża mnie to, co się dzieje. Ktoś musi coś z tym zrobić, a skoro politycy się do tego nie garną, to musimy protestować. Czuję naprawdę potrzebę, by tutaj być” – powiedziała nam jedna z uczestniczek protestu. Podkreśliła przy tym, że nie rozumie, dlaczego wciąż tak niewiele osób jest świadomych zagrożenia, przed jakim stoimy.

„Nie chcę, by moje dzieci musiały mierzyć się z tym, do czego może doprowadzić bezczynność. Musimy powiedzieć 'Dość!'” – tłumaczył nam mężczyzna z kilkuletnią córką.

Warszawa

Poza Krakowem – protesty klimatyczne odbyły się dziś także w Warszawie, Opolu, Lublinie i Białymstoku. Tak Strajk dla Ziemi wyglądał w stolicy, gdzie pod sejmem protestował również Młodzieżowy Strajk Klimatyczny:

Więcej o udziale młodzieży w proteście można znaleźć na Facebooku MSK:

Opublikowany przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Piątek, 15 lutego 2019

 

Lublin

Tak natomiast Strajk dla Ziemi przebiegał w Lublinie, gdzie protestujący spotkali się nieco wcześniej, bo już o 16.00. Fotorelację z lubelskiego wydarzenia można zobaczyć w mediach społecznościowych Towarzystwa dla Natury i Człowieka, które współorganizowało wydarzenie:

Dziękujemy wszystkim za przybycie i udział w akcji!

Opublikowany przez Towarzystwo dla Natury i Człowieka Piątek, 15 lutego 2019

 

Jak deklarują organizatorzy – dzisiejsze wydarzenia stanowią początek łańcucha kolejnych protestów, które zakończyć się mają Strajkiem Generalnym – zaplanowanym na dzień 27 września 2019 roku.

 

 

Źródła: Facebook/Strajk dla Ziemi, Earth Strike PL (www), 350.org Europe, Facebook/Towarzystwo dla Natury i Człowieka, Facebook/Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Zdjęcia z Krakowa: Sebastian Medoń

 

Czytaj też: Zmiana klimatu: granica 1,5 stopnia może pęknąć w ciągu kilku lat

Podziel się: