Udostępnij

Strajk dla Ziemi w Polsce [FOTORELACJA]

15.02.2019

W pięciu miastach Polski miał dziś miejsce Strajk dla Ziemi (Earthstrike PL), będący częścią międzynarodowego protestu odbywającego się w miastach całego świata. Poniżej zdjęcia i nagrania z kilku z nich – ze szczególnym uwzględnieniem strajku krakowskiego, który odwiedziliśmy.

Protesty w ramach polskiego Strajku dla Ziemi odbyły się w pięciu miastach kraju – Warszawie, Krakowie, Opolu, Lublinie i Białymstoku.  Wszystkie łączył sprzeciw wobec bezczynności władz wobec globalnego ocieplenia i postulat zdecydowanego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Strajk w Krakowie

Strajk dla Ziemi w Krakowie rozpoczął się krótko po godzinie 18.00 na Rynku Głównym, gdzie ostatecznie zgromadziło się około 100 osób. Przez blisko godzinę przemawiano na temat przyczyn globalnego ocieplenia – m.in. emisjach pochodzących z hodowli zwierząt, górnictwa, a także transportu. Żądano także większej ilości zieleni – zamiast wszechobecnego betonu. Obok postulatów związanych z ochroną klimatu pojawiły się hasła dotyczące smogu – problemu, który po części ma te same przyczyny.

Następnie Strajk przemaszerował w stronę Placu Wszystkich Świętych, pod siedzibę Urzędu Miasta Krakowa, by przedstawić postulaty rządzącym. Niestety – mimo przesłanych zaproszeń – na miejscu pojawił się tylko jeden radny, który zapewnił protestujących o swojej gotowości do rozmowy o klimacie.

 

 

„Przeraża mnie to, co się dzieje. Ktoś musi coś z tym zrobić, a skoro politycy się do tego nie garną, to musimy protestować. Czuję naprawdę potrzebę, by tutaj być” – powiedziała nam jedna z uczestniczek protestu. Podkreśliła przy tym, że nie rozumie, dlaczego wciąż tak niewiele osób jest świadomych zagrożenia, przed jakim stoimy.

„Nie chcę, by moje dzieci musiały mierzyć się z tym, do czego może doprowadzić bezczynność. Musimy powiedzieć 'Dość!'” – tłumaczył nam mężczyzna z kilkuletnią córką.

Warszawa

Poza Krakowem – protesty klimatyczne odbyły się dziś także w Warszawie, Opolu, Lublinie i Białymstoku. Tak Strajk dla Ziemi wyglądał w stolicy, gdzie pod sejmem protestował również Młodzieżowy Strajk Klimatyczny:

Więcej o udziale młodzieży w proteście można znaleźć na Facebooku MSK:

Opublikowany przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Piątek, 15 lutego 2019

 

Lublin

Tak natomiast Strajk dla Ziemi przebiegał w Lublinie, gdzie protestujący spotkali się nieco wcześniej, bo już o 16.00. Fotorelację z lubelskiego wydarzenia można zobaczyć w mediach społecznościowych Towarzystwa dla Natury i Człowieka, które współorganizowało wydarzenie:

Dziękujemy wszystkim za przybycie i udział w akcji!

Opublikowany przez Towarzystwo dla Natury i Człowieka Piątek, 15 lutego 2019

 

Jak deklarują organizatorzy – dzisiejsze wydarzenia stanowią początek łańcucha kolejnych protestów, które zakończyć się mają Strajkiem Generalnym – zaplanowanym na dzień 27 września 2019 roku.

 

 

Źródła: Facebook/Strajk dla Ziemi, Earth Strike PL (www), 350.org Europe, Facebook/Towarzystwo dla Natury i Człowieka, Facebook/Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Zdjęcia z Krakowa: Sebastian Medoń

 

Czytaj też: Zmiana klimatu: granica 1,5 stopnia może pęknąć w ciągu kilku lat

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.