Udostępnij

Watykan chce być neutralny dla klimatu do 2050 roku. Kolejne kraje zapowiadają ograniczenie emisji

13.12.2020

Przy okazji piątej rocznicy ustanowienia Porozumienia Paryskiego odbyło się spotkanie Climate Ambition Summit. Dyskutowano o celach klimatycznych poszczególnych państw, w tym najnowszych deklaracjach, które padły m.in. ze strony Etiopii, Korei Południowej i Watykanu. „Nadszedł czas, by zmienić kierunek. Nie okradajmy młodszych pokoleń z nadziei na lepszą przyszłość” – mówił podczas spotkania papież Franciszek.

W związku z piątą rocznicą przyjęcia Porozumienia Paryskiego dyskutowano o postępach w realizacji jego postanowień oraz deklaracjach klimatycznych poszczególnych państw.

Rozmawiano między innymi o zaangażowaniu najbogatszych państw w walkę o powstrzymanie zmian klimatu. „Jak dotąd członkowie G20 w ramach swoich pakietów stymulacyjnych i ratunkowych wydają o połowę więcej na sektory związane z paliwami kopalnymi, niż na czystą energię. To nie do przyjęcia” – mówił podczas spotkania Antonio Guterres, Sekretarz Generalny ONZ.

„Biliony dolarów potrzebnych na odbudowę po COVID to pieniądze, które pożyczamy od kolejnych pokoleń” – podkreślał Guterres, zwracając uwagę na konieczność zadbania o los tych, którzy będą zamieszkiwać Ziemię w przyszłości.

„Choć wszystkie te deklaracje ambicji dodają otuchy, to nie wystarczy”

Uczestnicy szczytu zwracali także uwagę, że w ostatnim czasie pojawiły się liczne zapowiedzi dążenia do neutralności klimatycznej do 2050 roku, m.in. ze strony Korei Południowej, Etiopii i Watykanu. Argentyna zapowiedziała, że swój plan ograniczenia emisji przedstawi w połowie 2021 roku, natomiast Pakistan poinformował, że zatrzyma rozbudowę mocy zainstalowanych w elektrowniach węglowych.

Swoje strategie w ostatnich miesiącach zapowiedziały ponadto m.in. Japonia oraz Chiny. Ambitniejszy kurs przed kilkoma dniami przyjęła także Unia Europejska. Wiele zależy także od decyzji, które podejmie nowa administracja w Stanach Zjednoczonych (będących drugim, po Chinach, największym emitentem CO2).

Czytaj także: Unia Europejska ogranicza emisje, ale starania spowalnia kilka krajów. W tym Polska

Szef brytyjskiej prezydencji COP podkreślał jednak, że starania nadal nie są wystarczające. „Czy na tym szczycie poczyniliśmy jakieś prawdziwe postępy? Odpowiedź na to brzmi: tak. Ale czy zrobiliśmy wystarczająco dużo, aby skierować świat na drogę ograniczenia ocieplenia poniżej 1,5 stopnia? Aby ochronić ludzi i przyrodę przed skutkami zmian klimatu? Aby urzeczywistnić Porozumienie Paryskie? Przyjaciele, musimy być szczerzy wobec siebie, odpowiedź na to pytanie brzmi obecnie: nie. Choć wszystkie te deklaracje ambicji dodają otuchy, to nie wystarczy” – Alok Sharma, prezydent COP26.

Papież ogłasza plany Watykanu i apeluje o zmianę kierunku

W nagraniu przesłanym do uczestników szczytu papież Franciszek zadeklarował, że Watykan jako państwo-miasto chce osiągnąć zerową emisyjność netto do 2050 roku. Wspomniał w tym kontekście m.in. o promowaniu efektywności energetycznej, promowaniu zrównoważonego transportu, wspieraniu ponownego zalesiania.

Czytaj także: Papież Franciszek: „Czas, aby porzucić uzależnienie od paliw kopalnych”

„Nadszedł czas, by zmienić kierunek” – powiedział papież na koniec wystąpienia. „Nie okradajmy młodszych pokoleń z nadziei na lepszą przyszłość” – podkreślił. W kontekście ochrony klimatu Franciszek podkreślił, że konieczne jest, by troskę o dobro wspólne stawiać w centrum polityk krajowych i międzynarodowych, promując model zrównoważonej produkcji.

Podkreślił także potrzebę edukacji i promowania „modelu zrównoważonego rozwoju, skupionego na braterstwie i sojuszu między ludźmi i środowiskiem”. Papież zaznaczył, że Stolica Apostolska chce wspierać w tych działaniach szkoły i uczelnie katolickie. Uczęszcza do nich ponad 70 milionów uczniów i studentów na świecie.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Pajor Pawel

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.