Udostępnij

Watykan chce być neutralny dla klimatu do 2050 roku. Kolejne kraje zapowiadają ograniczenie emisji

13.12.2020

Przy okazji piątej rocznicy ustanowienia Porozumienia Paryskiego odbyło się spotkanie Climate Ambition Summit. Dyskutowano o celach klimatycznych poszczególnych państw, w tym najnowszych deklaracjach, które padły m.in. ze strony Etiopii, Korei Południowej i Watykanu. „Nadszedł czas, by zmienić kierunek. Nie okradajmy młodszych pokoleń z nadziei na lepszą przyszłość” – mówił podczas spotkania papież Franciszek.

W związku z piątą rocznicą przyjęcia Porozumienia Paryskiego dyskutowano o postępach w realizacji jego postanowień oraz deklaracjach klimatycznych poszczególnych państw.

Rozmawiano między innymi o zaangażowaniu najbogatszych państw w walkę o powstrzymanie zmian klimatu. „Jak dotąd członkowie G20 w ramach swoich pakietów stymulacyjnych i ratunkowych wydają o połowę więcej na sektory związane z paliwami kopalnymi, niż na czystą energię. To nie do przyjęcia” – mówił podczas spotkania Antonio Guterres, Sekretarz Generalny ONZ.

„Biliony dolarów potrzebnych na odbudowę po COVID to pieniądze, które pożyczamy od kolejnych pokoleń” – podkreślał Guterres, zwracając uwagę na konieczność zadbania o los tych, którzy będą zamieszkiwać Ziemię w przyszłości.

„Choć wszystkie te deklaracje ambicji dodają otuchy, to nie wystarczy”

Uczestnicy szczytu zwracali także uwagę, że w ostatnim czasie pojawiły się liczne zapowiedzi dążenia do neutralności klimatycznej do 2050 roku, m.in. ze strony Korei Południowej, Etiopii i Watykanu. Argentyna zapowiedziała, że swój plan ograniczenia emisji przedstawi w połowie 2021 roku, natomiast Pakistan poinformował, że zatrzyma rozbudowę mocy zainstalowanych w elektrowniach węglowych.

Swoje strategie w ostatnich miesiącach zapowiedziały ponadto m.in. Japonia oraz Chiny. Ambitniejszy kurs przed kilkoma dniami przyjęła także Unia Europejska. Wiele zależy także od decyzji, które podejmie nowa administracja w Stanach Zjednoczonych (będących drugim, po Chinach, największym emitentem CO2).

Czytaj także: Unia Europejska ogranicza emisje, ale starania spowalnia kilka krajów. W tym Polska

Szef brytyjskiej prezydencji COP podkreślał jednak, że starania nadal nie są wystarczające. „Czy na tym szczycie poczyniliśmy jakieś prawdziwe postępy? Odpowiedź na to brzmi: tak. Ale czy zrobiliśmy wystarczająco dużo, aby skierować świat na drogę ograniczenia ocieplenia poniżej 1,5 stopnia? Aby ochronić ludzi i przyrodę przed skutkami zmian klimatu? Aby urzeczywistnić Porozumienie Paryskie? Przyjaciele, musimy być szczerzy wobec siebie, odpowiedź na to pytanie brzmi obecnie: nie. Choć wszystkie te deklaracje ambicji dodają otuchy, to nie wystarczy” – Alok Sharma, prezydent COP26.

Papież ogłasza plany Watykanu i apeluje o zmianę kierunku

W nagraniu przesłanym do uczestników szczytu papież Franciszek zadeklarował, że Watykan jako państwo-miasto chce osiągnąć zerową emisyjność netto do 2050 roku. Wspomniał w tym kontekście m.in. o promowaniu efektywności energetycznej, promowaniu zrównoważonego transportu, wspieraniu ponownego zalesiania.

Czytaj także: Papież Franciszek: „Czas, aby porzucić uzależnienie od paliw kopalnych”

„Nadszedł czas, by zmienić kierunek” – powiedział papież na koniec wystąpienia. „Nie okradajmy młodszych pokoleń z nadziei na lepszą przyszłość” – podkreślił. W kontekście ochrony klimatu Franciszek podkreślił, że konieczne jest, by troskę o dobro wspólne stawiać w centrum polityk krajowych i międzynarodowych, promując model zrównoważonej produkcji.

Podkreślił także potrzebę edukacji i promowania „modelu zrównoważonego rozwoju, skupionego na braterstwie i sojuszu między ludźmi i środowiskiem”. Papież zaznaczył, że Stolica Apostolska chce wspierać w tych działaniach szkoły i uczelnie katolickie. Uczęszcza do nich ponad 70 milionów uczniów i studentów na świecie.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Pajor Pawel

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.