Przy okazji piątej rocznicy wydania encykliki „Laudato Si” – określanej przez niektórych „ekologiczną” – Watykan opublikował dokument pt. „Na drodze troski o wspólny dom”, w którym rozwijana jest myśl papieża Franciszka na tematy społeczne i ekologiczne. Autorzy szeroko odnoszą się do kwestii zmian klimatu i kryzysu środowiskowego, zachęcając katolików m.in. do rezygnacji z paliw kopalnych.
Przy okazji piątej rocznicy wydania encykliki „Laudato Si” Watykan opublikował dokument „Na drodze troski o wspólny dom”. Stanowi on kontynuację myśli papieża zawartej w encyklice, podejmującą problemy ubóstwa, a także kryzysu środowiskowego.
Jak podaje portal Vatican News, autorzy odnieśli się w bezpośrednio do głównego przesłania encykliki Laudato Si, które papież Franciszek ujął w słowach: „Wszystko jest powiązane, nie ma kryzysów oddzielonych od siebie, istnieje jeden złożony kryzys społeczno-środowiskowy, który wzywa do prawdziwego nawrócenia ekologicznego„.
Czytaj także: By zrównoważyć emisje związane z jednym spotkaniem biskupów, posadzą 50 ha lasu. Watykan stawia na neutralność klimatyczną
Choć dokument przygotowywano jeszcze przed pandemią, podczas jego prezentacji ks. Bruno-Marie Duffé, papieski sekretarz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, podkreślał nowy kontekst, związany z kryzysem sanitarno-społecznym, którego doświadczamy w związku z szerzeniem się COVID-19.
Póki co watykański dokument ukazał się tylko po włosku, jednak wkrótce ma zostać przetłumaczony także na inne języki.
Rezygnacja z paliw kopalnych
Portal Common Dreams podaje, że dokument zachęca katolików do rezygnacji z ropy, węgla, i gazu, a w zamian do inwestowania w źródła energii nieprzyczyniające się do kryzysu ekologicznego. Zwrócono także uwagę na zbieżność działań na korzyść środowiska z pomocą ludziom ubogim, którzy często najbardziej cierpią z powodu skutków zmian klimatu.
Wprost na temat paliw kopalnych wypowiadał się także wielokrotnie papież Franciszek. Podkreślał przy tym antropogeniczność zmian klimatycznych i wzywał do redukcji emisji gazów cieplarnianych, w trosce o otaczający nas świat.
„Nadszedł czas, by odkryć na nowo nasze powołanie jako dzieci Bożych, braci między nami, strażników stworzenia” – podkreślał Franciszek w liście do wiernych, opublikowanym we wrześniu ubiegłego roku. Apelował przy tym do katolików nie tylko o modlitwę, ale i o działanie.
Czytaj również: Papież Franciszek ogłosił stan zagrożenia klimatycznego
„Jest to czas, aby zastanowić się nad naszym stylem życia i tym, że nasze codzienne wybory w zakresie żywności, konsumpcji, przemieszczania się, zużycia wody, energii i wielu dóbr materialnych są często bezmyślne i szkodliwe. Zbyt często triumfujemy nad stworzeniem. Wybierajmy zmianę, przyjęcie prostszego i bardziej pełnego szacunku stylu życia! Nadszedł czas, aby porzucić uzależnienie od paliw kopalnych i podjąć szybko i stanowczo przejście na formy energii czystej oraz na zrównoważoną gospodarkę o obiegu zamkniętym” – pisał papież w liście do wiernych, o którym szerzej informowaliśmy TUTAJ.
_
Zdjęcie: Shutterstock/Yury Dmitrienko