Watykan zachęca do rezygnacji z paliw kopalnych. „Wszystko jest powiązane, nie ma osobnych kryzysów”

1423
0
Podziel się:

Przy okazji piątej rocznicy wydania encykliki „Laudato Si” – określanej przez niektórych „ekologiczną” – Watykan opublikował dokument pt. „Na drodze troski o wspólny dom”, w którym rozwijana jest myśl papieża Franciszka na tematy społeczne i ekologiczne. Autorzy szeroko odnoszą się do kwestii zmian klimatu i kryzysu środowiskowego, zachęcając katolików m.in. do rezygnacji z paliw kopalnych.

Przy okazji piątej rocznicy wydania encykliki „Laudato Si” Watykan opublikował dokument „Na drodze troski o wspólny dom”. Stanowi on kontynuację myśli papieża zawartej w encyklice, podejmującą problemy ubóstwa, a także kryzysu środowiskowego.

Jak podaje portal Vatican News, autorzy odnieśli się w bezpośrednio do głównego przesłania encykliki Laudato Si, które papież Franciszek ujął w słowach: „Wszystko jest powiązane, nie ma kryzysów oddzielonych od siebie, istnieje jeden złożony kryzys społeczno-środowiskowy, który wzywa do prawdziwego nawrócenia ekologicznego„.

Czytaj także: By zrównoważyć emisje związane z jednym spotkaniem biskupów, posadzą 50 ha lasu. Watykan stawia na neutralność klimatyczną

Choć dokument przygotowywano jeszcze przed pandemią, podczas jego prezentacji ks. Bruno-Marie Duffé, papieski sekretarz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, podkreślał nowy kontekst, związany z kryzysem sanitarno-społecznym, którego doświadczamy w związku z szerzeniem się COVID-19.

Póki co watykański dokument ukazał się tylko po włosku, jednak wkrótce ma zostać przetłumaczony także na inne języki.

Rezygnacja z paliw kopalnych

Portal Common Dreams podaje, że dokument zachęca katolików do rezygnacji z ropy, węgla, i gazu, a w zamian do inwestowania w źródła energii nieprzyczyniające się do kryzysu ekologicznego. Zwrócono także uwagę na zbieżność działań na korzyść środowiska z pomocą ludziom ubogim, którzy często najbardziej cierpią z powodu skutków zmian klimatu.

W czwartek został opublikowany WATYKAŃSKI DOKUMENT o ekologii integralnej?Podkreśla on, że kwestia zmian klimatycznych…

Opublikowany przez Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska Piątek, 19 czerwca 2020

Wprost na temat paliw kopalnych wypowiadał się także wielokrotnie papież Franciszek. Podkreślał przy tym antropogeniczność zmian klimatycznych i wzywał do redukcji emisji gazów cieplarnianych, w trosce o otaczający nas świat.

„Nadszedł czas, by odkryć na nowo nasze powołanie jako dzieci Bożych, braci między nami, strażników stworzenia” – podkreślał Franciszek w liście do wiernych, opublikowanym we wrześniu ubiegłego roku. Apelował przy tym do katolików nie tylko o modlitwę, ale i o działanie.

Czytaj również: Papież Franciszek ogłosił stan zagrożenia klimatycznego

„Jest to czas, aby zastanowić się nad naszym stylem życia i tym, że nasze codzienne wybory w zakresie żywności, konsumpcji, przemieszczania się, zużycia wody, energii i wielu dóbr materialnych są często bezmyślne i szkodliwe. Zbyt często triumfujemy nad stworzeniem. Wybierajmy zmianę, przyjęcie prostszego i bardziej pełnego szacunku stylu życia! Nadszedł czas, aby porzucić uzależnienie od paliw kopalnych i podjąć szybko i stanowczo przejście na formy energii czystej oraz na zrównoważoną gospodarkę o obiegu zamkniętym” – pisał papież w liście do wiernych, o którym szerzej informowaliśmy TUTAJ.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Yury Dmitrienko

Podziel się: