Udostępnij

Watykan zachęca do rezygnacji z paliw kopalnych. „Wszystko jest powiązane, nie ma osobnych kryzysów”

21.06.2020

Przy okazji piątej rocznicy wydania encykliki „Laudato Si” – określanej przez niektórych „ekologiczną” – Watykan opublikował dokument pt. „Na drodze troski o wspólny dom”, w którym rozwijana jest myśl papieża Franciszka na tematy społeczne i ekologiczne. Autorzy szeroko odnoszą się do kwestii zmian klimatu i kryzysu środowiskowego, zachęcając katolików m.in. do rezygnacji z paliw kopalnych.

Przy okazji piątej rocznicy wydania encykliki „Laudato Si” Watykan opublikował dokument „Na drodze troski o wspólny dom”. Stanowi on kontynuację myśli papieża zawartej w encyklice, podejmującą problemy ubóstwa, a także kryzysu środowiskowego.

Jak podaje portal Vatican News, autorzy odnieśli się w bezpośrednio do głównego przesłania encykliki Laudato Si, które papież Franciszek ujął w słowach: „Wszystko jest powiązane, nie ma kryzysów oddzielonych od siebie, istnieje jeden złożony kryzys społeczno-środowiskowy, który wzywa do prawdziwego nawrócenia ekologicznego„.

Czytaj także: By zrównoważyć emisje związane z jednym spotkaniem biskupów, posadzą 50 ha lasu. Watykan stawia na neutralność klimatyczną

Choć dokument przygotowywano jeszcze przed pandemią, podczas jego prezentacji ks. Bruno-Marie Duffé, papieski sekretarz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, podkreślał nowy kontekst, związany z kryzysem sanitarno-społecznym, którego doświadczamy w związku z szerzeniem się COVID-19.

Póki co watykański dokument ukazał się tylko po włosku, jednak wkrótce ma zostać przetłumaczony także na inne języki.

Rezygnacja z paliw kopalnych

Portal Common Dreams podaje, że dokument zachęca katolików do rezygnacji z ropy, węgla, i gazu, a w zamian do inwestowania w źródła energii nieprzyczyniające się do kryzysu ekologicznego. Zwrócono także uwagę na zbieżność działań na korzyść środowiska z pomocą ludziom ubogim, którzy często najbardziej cierpią z powodu skutków zmian klimatu.

https://www.facebook.com/katolicydlasrodowiska/posts/721587665269035

Wprost na temat paliw kopalnych wypowiadał się także wielokrotnie papież Franciszek. Podkreślał przy tym antropogeniczność zmian klimatycznych i wzywał do redukcji emisji gazów cieplarnianych, w trosce o otaczający nas świat.

„Nadszedł czas, by odkryć na nowo nasze powołanie jako dzieci Bożych, braci między nami, strażników stworzenia” – podkreślał Franciszek w liście do wiernych, opublikowanym we wrześniu ubiegłego roku. Apelował przy tym do katolików nie tylko o modlitwę, ale i o działanie.

Czytaj również: Papież Franciszek ogłosił stan zagrożenia klimatycznego

„Jest to czas, aby zastanowić się nad naszym stylem życia i tym, że nasze codzienne wybory w zakresie żywności, konsumpcji, przemieszczania się, zużycia wody, energii i wielu dóbr materialnych są często bezmyślne i szkodliwe. Zbyt często triumfujemy nad stworzeniem. Wybierajmy zmianę, przyjęcie prostszego i bardziej pełnego szacunku stylu życia! Nadszedł czas, aby porzucić uzależnienie od paliw kopalnych i podjąć szybko i stanowczo przejście na formy energii czystej oraz na zrównoważoną gospodarkę o obiegu zamkniętym” – pisał papież w liście do wiernych, o którym szerzej informowaliśmy TUTAJ.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Yury Dmitrienko

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.