Udostępnij

Wybory w USA. Od wyniku zależy, jak Stany zaangażują się w walkę ze zmianami klimatu

03.11.2020

Trwają prezydenckie wybory w USA. O najważniejszy urząd w państwie walczą demokrata, były wiceprezydent Joe Biden oraz kandydat Partii Republikańskiej, urzędujący prezydent Donald Trump. Kandydaci skupili się w kampanii na pandemii i związaną z nią zapaścią gospodarczą. Nie mogli jednak uciec od tematyki kryzysu klimatycznego.


Nie mogli, bo obaj musieli odpowiedzieć na pytanie o politykę klimatyczną podczas pierwszej przedwyborczej debaty. Jak wyliczył brytyjski „Guardian”, stacje telewizyjne organizujące dyskusje kandydatów omijały ten temat od 20 lat.

„Czy wierzycie w to, co nauka mówi o zmianach klimatu i co planujecie zrobić w ciągu następnych czterech lat, by stawić im czoła?” – zapytał kandydatów moderator debaty przed wyborami w USA Chris Wallace


Donald Trump w swojej wypowiedzi wspomniał o staraniach o „krystalicznie czystą wodę i powietrze”. Powiedział, że Stany Zjednoczone mają „najniższy węgiel”. Amerykańską ekologię przeciwstawił jego zdaniem nieodpowiednim postawom Chin, Rosji i Indii. Prezydent USA przyznał, że zmiany klimatu są do pewnego stopnia spowodowane działalnością człowieka.

Czytaj także: Trump nazwał się “ekologiem”. Jednak na sesję dotyczącą kryzysu klimatycznego nie przyszedł

Joe Biden obiecał z kolei realizację planu gospodarczego wartego dwa biliony dolarów. Ma on zapewnić między innymi zieloną transformację energetyczną kraju, zmierzającą do neutralności klimatycznej w 2050 roku. Według jego planu do 2035 roku elektryczność w USA ma pochodzić z innych źródeł niż węgiel. Stany miałyby stać się liderami w produkcji pojazdów elektrycznych. Były wiceprezydent wyśmiał też Trumpa, który według mediów miał proponować bombardowanie huraganów ładunkami nuklearnymi.

Można powiedzieć, że urzędujący prezydent w czasie swojej kadencji w najlepszym przypadku ignorował zagrożenie kryzysem klimatycznym. Amerykańskie media zarzucają mu, że przez całą swoją kadencję nie pokazał, żeby miał plan jakikolwiek na politykę klimatyczną. Tymczasem w USA już widać skutki globalnego ocieplenia – chociażby ogromne pożary w Kalifornii i huragan Laura.The New York Times” podsumował wszystkie działania prezydenta USA, które mają spowolnić walkę ze smogiem i emisjami gazów cieplarnianych. Według dziennikarzy administracja Trumpa osłabiła lub wycofała się z aż 100 ustaleń dotyczących ekologii. Wymieniają m.in. osłabienie reguły z czasów Obamy, mającej na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w parkach narodowych, zwolnienie i wycofanie wymogu raportowania emisji metanu przez firmy naftowe i gazowe.

Joe Biden z kolei dużo obiecuje, co wzbudza nieufność części sceny politycznej. Z jej lewej strony odzywają się z kolei głosy o tym, że były wiceprezydent powinien realizować już opracowywany plan „Nowego Zielonego Ładu”, lansowany między innymi przez progresywną deputowaną do Izby reprezentantów Alexandrię Ocasio-Cortez.

Wybory w USA przesądzą o udziale w Porozumieniu Paryskim

Dokładnie na rok i jeden dzień przed wyborami prezydenckimi Donald Trump ogłosił, że USA wystąpi z Porozumienia Paryskiego, czyli ogólnoświatowego programu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Porozumienie zostało podpisane podczas konferencji klimatycznej w stolicy Francji przez 195 krajów, a jego głównym celem jest zatrzymanie ocieplenia na poziomie 2 stopni Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej (choć naukowcy rekomendują zatrzymanie się na 1,5 stopnia).

Czytaj także: Normy jakości powietrza. Unia Europejska vs USA vs Światowa Organizacja Zdrowia

Stany Zjednoczone przestaną być stroną programu dzień po wyborach, czyli w środę 4 listopada 2020. Uzyskają status obserwatora.

Donald Trump od początku był przeciwnikiem ustaleń z Paryża, podpisanych przez USA jeszcze w trakcie kadencji Baracka Obamy. Porozumienie, zdaniem Trumpa, niesprawiedliwie obciąży amerykańskich pracowników, przedsiębiorców i podatników. W jednym ze swoich wystąpień nazwał je „kompletną katastrofą”.

Za pozostaniem w Porozumienia Paryskim opowiadały się największe amerykańskie firmy. Do inicjatywy „We are still in”, która ma być deklaracją walki ze zmianami klimatu pomimo polityki prezydenta, dołączyło już ponad 4 tys. sygnatariuszy – w tym przedstawiciele biznesu, związków wyznaniowych i uczelni.

Komentatorzy przekonują, że wystąpienie z Porozumienia ma przede wszystkim znaczenie polityczne. W mniejszym stopniu wpłynie na walkę ze zmianami klimatu, mimo że w USA jest jednym z największych emitentów i mieszka tam 4 proc. światowej populacji. Jak napisał „Guardian”: „Nawet gdyby rząd Stanów Zjednoczonych nie był aktywny w działaniach na rzecz klimatu, ekologiczne stany i miejscowości prawdopodobnie zjednoczyłyby się, aby dalej uczestniczyć w globalnych działaniach.” Co więcej, część zobowiązań zawartych w Porozumieniu wzmacnia wcześniejsze, z Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych. A z tej Stany Zjednoczone nie występują.

Joe Biden zapowiedział jednak, że jeśli wygra wybory, USA wróci do Porozumienia. Ta procedura jest znacznie szybsza niż odejście z programu i trwa miesiąc.

Pytanie, czy równie prosta będzie walka z postępującymi zmianami klimatu. W postanowieniach z Paryża Stany Zjednoczone zadeklarowały, że ograniczą emisje gazów cieplarnianych o 26-28 procent do 2030 roku w stosunku do poziomów z 2005 roku.

Jak mówią specjaliści, to i tak za mało. Świat wciąż jest na prostej drodze do tego, by ogrzać się o 3 stopnie ponad poziom sprzed rewolucji przemysłowej.

_

Autorzy: Katarzyna Kojzar i Marcel Wandas

Zdjęcie: Christos S/Shutterstock



Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.