Udostępnij

Wybory w USA. Od wyniku zależy, jak Stany zaangażują się w walkę ze zmianami klimatu

03.11.2020

Trwają prezydenckie wybory w USA. O najważniejszy urząd w państwie walczą demokrata, były wiceprezydent Joe Biden oraz kandydat Partii Republikańskiej, urzędujący prezydent Donald Trump. Kandydaci skupili się w kampanii na pandemii i związaną z nią zapaścią gospodarczą. Nie mogli jednak uciec od tematyki kryzysu klimatycznego.


Nie mogli, bo obaj musieli odpowiedzieć na pytanie o politykę klimatyczną podczas pierwszej przedwyborczej debaty. Jak wyliczył brytyjski „Guardian”, stacje telewizyjne organizujące dyskusje kandydatów omijały ten temat od 20 lat.

„Czy wierzycie w to, co nauka mówi o zmianach klimatu i co planujecie zrobić w ciągu następnych czterech lat, by stawić im czoła?” – zapytał kandydatów moderator debaty przed wyborami w USA Chris Wallace


Donald Trump w swojej wypowiedzi wspomniał o staraniach o „krystalicznie czystą wodę i powietrze”. Powiedział, że Stany Zjednoczone mają „najniższy węgiel”. Amerykańską ekologię przeciwstawił jego zdaniem nieodpowiednim postawom Chin, Rosji i Indii. Prezydent USA przyznał, że zmiany klimatu są do pewnego stopnia spowodowane działalnością człowieka.

Czytaj także: Trump nazwał się “ekologiem”. Jednak na sesję dotyczącą kryzysu klimatycznego nie przyszedł

Joe Biden obiecał z kolei realizację planu gospodarczego wartego dwa biliony dolarów. Ma on zapewnić między innymi zieloną transformację energetyczną kraju, zmierzającą do neutralności klimatycznej w 2050 roku. Według jego planu do 2035 roku elektryczność w USA ma pochodzić z innych źródeł niż węgiel. Stany miałyby stać się liderami w produkcji pojazdów elektrycznych. Były wiceprezydent wyśmiał też Trumpa, który według mediów miał proponować bombardowanie huraganów ładunkami nuklearnymi.

Można powiedzieć, że urzędujący prezydent w czasie swojej kadencji w najlepszym przypadku ignorował zagrożenie kryzysem klimatycznym. Amerykańskie media zarzucają mu, że przez całą swoją kadencję nie pokazał, żeby miał plan jakikolwiek na politykę klimatyczną. Tymczasem w USA już widać skutki globalnego ocieplenia – chociażby ogromne pożary w Kalifornii i huragan Laura.The New York Times” podsumował wszystkie działania prezydenta USA, które mają spowolnić walkę ze smogiem i emisjami gazów cieplarnianych. Według dziennikarzy administracja Trumpa osłabiła lub wycofała się z aż 100 ustaleń dotyczących ekologii. Wymieniają m.in. osłabienie reguły z czasów Obamy, mającej na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w parkach narodowych, zwolnienie i wycofanie wymogu raportowania emisji metanu przez firmy naftowe i gazowe.

Joe Biden z kolei dużo obiecuje, co wzbudza nieufność części sceny politycznej. Z jej lewej strony odzywają się z kolei głosy o tym, że były wiceprezydent powinien realizować już opracowywany plan „Nowego Zielonego Ładu”, lansowany między innymi przez progresywną deputowaną do Izby reprezentantów Alexandrię Ocasio-Cortez.

Wybory w USA przesądzą o udziale w Porozumieniu Paryskim

Dokładnie na rok i jeden dzień przed wyborami prezydenckimi Donald Trump ogłosił, że USA wystąpi z Porozumienia Paryskiego, czyli ogólnoświatowego programu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Porozumienie zostało podpisane podczas konferencji klimatycznej w stolicy Francji przez 195 krajów, a jego głównym celem jest zatrzymanie ocieplenia na poziomie 2 stopni Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej (choć naukowcy rekomendują zatrzymanie się na 1,5 stopnia).

Czytaj także: Normy jakości powietrza. Unia Europejska vs USA vs Światowa Organizacja Zdrowia

Stany Zjednoczone przestaną być stroną programu dzień po wyborach, czyli w środę 4 listopada 2020. Uzyskają status obserwatora.

Donald Trump od początku był przeciwnikiem ustaleń z Paryża, podpisanych przez USA jeszcze w trakcie kadencji Baracka Obamy. Porozumienie, zdaniem Trumpa, niesprawiedliwie obciąży amerykańskich pracowników, przedsiębiorców i podatników. W jednym ze swoich wystąpień nazwał je „kompletną katastrofą”.

Za pozostaniem w Porozumienia Paryskim opowiadały się największe amerykańskie firmy. Do inicjatywy „We are still in”, która ma być deklaracją walki ze zmianami klimatu pomimo polityki prezydenta, dołączyło już ponad 4 tys. sygnatariuszy – w tym przedstawiciele biznesu, związków wyznaniowych i uczelni.

Komentatorzy przekonują, że wystąpienie z Porozumienia ma przede wszystkim znaczenie polityczne. W mniejszym stopniu wpłynie na walkę ze zmianami klimatu, mimo że w USA jest jednym z największych emitentów i mieszka tam 4 proc. światowej populacji. Jak napisał „Guardian”: „Nawet gdyby rząd Stanów Zjednoczonych nie był aktywny w działaniach na rzecz klimatu, ekologiczne stany i miejscowości prawdopodobnie zjednoczyłyby się, aby dalej uczestniczyć w globalnych działaniach.” Co więcej, część zobowiązań zawartych w Porozumieniu wzmacnia wcześniejsze, z Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych. A z tej Stany Zjednoczone nie występują.

Joe Biden zapowiedział jednak, że jeśli wygra wybory, USA wróci do Porozumienia. Ta procedura jest znacznie szybsza niż odejście z programu i trwa miesiąc.

Pytanie, czy równie prosta będzie walka z postępującymi zmianami klimatu. W postanowieniach z Paryża Stany Zjednoczone zadeklarowały, że ograniczą emisje gazów cieplarnianych o 26-28 procent do 2030 roku w stosunku do poziomów z 2005 roku.

Jak mówią specjaliści, to i tak za mało. Świat wciąż jest na prostej drodze do tego, by ogrzać się o 3 stopnie ponad poziom sprzed rewolucji przemysłowej.

_

Autorzy: Katarzyna Kojzar i Marcel Wandas

Zdjęcie: Christos S/ShutterstockAutor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.