Światowa Organizacja Zdrowia apeluje, by w powrocie do „normalności” po pandemii nie zapominać o naszych bliskich relacjach z planetą i środowiskiem naturalnym. Wśród obszarów, o które należy się troszczyć, wymieniono m.in. klimat i jakość powietrza.
„Pandemia przypomina o bliskich i delikatnych relacjach między ludźmi a planetą. Wszelkie wysiłki mające na celu uczynienie naszego świata bezpieczniejszym są skazane na niepowodzenie, jeśli nie zajmiemy się najistotniejszymi połączeniami: między ludźmi i patogenami, a także realnym zagrożeniem zmianami klimatu, które czynią naszą planetę coraz mniej nadająca się do zamieszkiwania” – mówił dyrektor WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, podczas 73. Światowego Zgromadzenia Zdrowia.
WHO opublikowało manifest, wzywający ludzkość do odbudowy w duchu ekologii. Jako największe wyzwania wskazano m.in. zmiany klimatu, zanieczyszczenia środowiska (w tym złą jakości powietrza) oraz ingerencje w siedliska dzikich gatunków zwierząt.
W odniesieniu do wspomnianych wyzwań wystosowano 6 rad dla ludzkości:
- Troska o środowisko naturalne. WHO podkreśla, że nasze społeczności zbudowane są na podstawach, zapewnianych przez środowisko, m.in. poprzez dostarczanie nam wody, powietrza i żywności. Zwrócono uwagę na wzrost ryzyka rozprzestrzeniania się odzwierzęcych chorób zakaźnych, wynikający z ingerencji w przyrodę.
- Troska o dostęp do zasobów i ich jakość, m.in. czystą wodę i powietrze. Podkreślono, że jakość tych zasobów wpływa na nasze bezpieczeństwo i stan zdrowia. Czysta woda jest niezbędna dla zachowania higieny, dzięki której można powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusów. Zła jakość powietrza to więcej chorób i większe wydatki na służbę zdrowia.
- Troska o źródła energii wolne od emisji zanieczyszczeń. WHO wezwało do zwrotu w kierunku czystej energii, nieprzyczyniającej się do zmian klimatycznych ani pogorszenia jakości powietrza.
- Promocja zrównoważonej produkcji żywności. Zwrócono uwagę zarówno na wpływ niezdrowej, wysokokalorycznej diety na zdrowie ludzkie, jak i oddziaływanie produkcji żywności na klimat (szczególnie poprzez emisje gazów cieplarnianych związanych z hodowlą zwierząt).
- Miasta i ich mieszkańcy będą zdrowsi, jeśli postawią na transport publiczny, rowerowy i pieszy. Ruch, jak zaznacza WHO, jest niezbędny dla zachowania odpowiedniej kondycji fizycznej i zdrowia. Więcej deptaków i ścieżek rowerowych to także sposób na „społeczne dystansowanie się” ze względu na pandemię, alternatywny wobec poruszania się samochodami.
- Stop finansowaniu zanieczyszczeń powietrza i niszczenia klimatu za publiczne pieniądze. WHO podkreśla rolę finansów publicznych w kształtowaniu przyszłości po pandemii. Od decyzji rządzących zależy, które rozwiązania otrzymają wsparcie z kieszeni podatników.
_
Ze szczegółami manifestu WHO zapoznać można się tutaj.
Zdjęcie: Shutterstock/Rich Carey