Udostępnij

Merkel popiera strajki klimatyczne młodzieży. Ale prosi uczniów o cierpliwość

05.03.2019

W zeszły piątek młodzież w Niemczech protestowała przeciwko bierności władz wobec problemu zmiany klimatu, a wspierała ją Greta Thunberg – inicjatorka protestów, które odbywają się w wielu zakątkach świata. Do piątkowych wydarzeń odniosła się kanclerz Angela Merkel.

W piątkowe przedpołudnie lekcje w Niemczech opuściło około 10 tysięcy uczniów. Największy protest odbył się w Hamburgu, gdzie młodzież była wspierana przez Gretę Thunberg. Szczegółowo wydarzenie relacjonowaliśmy TUTAJ.

„Zamierzamy zmienić los ludzkości, czy wam się to podoba, czy nie. Żądamy od światowych decydentów wzięcia odpowiedzialności i rozwiązania tego kryzysu. Zawiedliście nas w przeszłości. Ale młodzież tego świata rozpoczęła ruch i ponownie nie spoczniemy” – napisano w liście młodzieży opublikowanym w piątek przez brytyjskiego Guardiana.

Apel niemieckiej kanclerz

„Bardzo się cieszę, że młodzi ludzie, uczniowie szkół, demonstrują i mówią nam, żebyśmy zrobili coś w związku ze zmianami klimatycznych. Uważam, że jest to bardzo dobra inicjatywa” – powiedziała Merkel – nie odnosząc się do tego, że by uczestniczyć w proteście, młodzież opuściła lekcje.

Merkel podkreśliła, że rezygnacja z węgla do 2038 roku wymaga wielu kroków. „Z punktu widzenia uczniów termin ten może się wydawać bardzo odległy, ale to dla nas duże wyzwanie, dlatego proszę ich o zrozumienie”.

„Ochrona klimatu jest wyzwaniem, z którym (skutecznie – przyp. red.) zmierzyć się możemy tylko razem” – powiedziała kanclerz.

 

Źródła: BBC, The Guardian

Zdjęcie: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.