Udostępnij

WHO apeluje o ekologiczny powrót do normalności. „Pandemia przypomina o bliskich relacjach z planetą”

11.06.2020

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje, by w powrocie do „normalności” po pandemii nie zapominać o naszych bliskich relacjach z planetą i środowiskiem naturalnym. Wśród obszarów, o które należy się troszczyć, wymieniono m.in. klimat i jakość powietrza.

„Pandemia przypomina o bliskich i delikatnych relacjach między ludźmi a planetą. Wszelkie wysiłki mające na celu uczynienie naszego świata bezpieczniejszym są skazane na niepowodzenie, jeśli nie zajmiemy się najistotniejszymi połączeniami: między ludźmi i patogenami, a także realnym zagrożeniem zmianami klimatu, które czynią naszą planetę coraz mniej nadająca się do zamieszkiwania” – mówił dyrektor WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, podczas 73. Światowego Zgromadzenia Zdrowia.

WHO opublikowało manifest, wzywający ludzkość do odbudowy w duchu ekologii. Jako największe wyzwania wskazano m.in. zmiany klimatu, zanieczyszczenia środowiska (w tym złą jakości powietrza) oraz ingerencje w siedliska dzikich gatunków zwierząt.

W odniesieniu do wspomnianych wyzwań wystosowano 6 rad dla ludzkości:

  1. Troska o środowisko naturalne. WHO podkreśla, że nasze społeczności zbudowane są na podstawach, zapewnianych przez środowisko, m.in. poprzez dostarczanie nam wody, powietrza i żywności. Zwrócono uwagę na wzrost ryzyka rozprzestrzeniania się odzwierzęcych chorób zakaźnych, wynikający z ingerencji w przyrodę.
  2. Troska o dostęp do zasobów i ich jakość, m.in. czystą wodę i powietrze. Podkreślono, że jakość tych zasobów wpływa na nasze bezpieczeństwo i stan zdrowia. Czysta woda jest niezbędna dla zachowania higieny, dzięki której można powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusów. Zła jakość powietrza to więcej chorób i większe wydatki na służbę zdrowia.
  3. Troska o źródła energii wolne od emisji zanieczyszczeń. WHO wezwało do zwrotu w kierunku czystej energii, nieprzyczyniającej się do zmian klimatycznych ani pogorszenia jakości powietrza.
  4. Promocja zrównoważonej produkcji żywności. Zwrócono uwagę zarówno na wpływ niezdrowej, wysokokalorycznej diety na zdrowie ludzkie, jak i oddziaływanie produkcji żywności na klimat (szczególnie poprzez emisje gazów cieplarnianych związanych z hodowlą zwierząt).
  5. Miasta i ich mieszkańcy będą zdrowsi, jeśli postawią na transport publiczny, rowerowy i pieszy. Ruch, jak zaznacza WHO, jest niezbędny dla zachowania odpowiedniej kondycji fizycznej i zdrowia. Więcej deptaków i ścieżek rowerowych to także sposób na „społeczne dystansowanie się” ze względu na pandemię, alternatywny wobec poruszania się samochodami.
  6. Stop finansowaniu zanieczyszczeń powietrza i niszczenia klimatu za publiczne pieniądze. WHO podkreśla rolę finansów publicznych w kształtowaniu przyszłości po pandemii. Od decyzji rządzących zależy, które rozwiązania otrzymają wsparcie z kieszeni podatników.

_

Ze szczegółami manifestu WHO zapoznać można się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Rich Carey

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.