Żałobny kondukt dla klimatu przeszedł przez Wrocław

2075
0
Podziel się:
Wrocław kondukt żałobny klimat

Żałobny kondukt, złożony z ponad 300 osób, przy dźwiękach podniosłej muzyki we wtorek przeszedł ulicami Wrocławia. Symboliczny Pogrzeb Prz_szłości – mrocznej przeszłości lub optymistycznej przyszłości ludzkiej cywilizacji – zorganizował ruch Extinction Rebellion (XR).

– Na całym świecie, w tym również w Polsce, zmagamy się ze skutkami postępującej katastrofy klimatycznej. Przeżywamy ekstremalne fale upałów, nasze rzeki zanikają, rolnictwo z roku na rok zbiera kolejne ciosy. Jeśli nie przestaniemy wyzyskiwać i podgrzewać naszej planety, będzie to pogrzeb naszych nadziei na przetrwanie. – mówi Robert Rient, pisarz i członek XR.

Po dotarciu konduktu żałobnego na wrocławski Rynek wygłoszona została mowa, w której podkreślono powagę kryzysu klimatycznego i wynikające z niego zagrożenia. Mieszkańcy Wrocławia mogli symbolicznie rzucić garść ziemi do specjalnie przygotowanej trumny oraz wykonać pożegnalny autoportret w lustrze, które w niej umieszczono. Uroczystościom towarzyszyły, ludowe pieśni żałobne, wykonane w technice białego śpiewu. W oczach wielu uczestniczek i uczestników pojawiły się łzy.

– Żal, gniew czy lęk to zrozumiałe emocje, gdy stajemy przed perspektywą pożegnania stabilnego rynku pracy, swobodnego dostępu do żywności, beztroskich wakacji czy bezpieczeństwa naszych najbliższych. Potrzebujemy przepracowania tego procesu żałoby, bo od poruszenia i zaangażowania nas wszystkich zależy, czy będzie to pożegnanie ostateczne. – komentował Arkadiusz Wierzba z XR.

Ruch Extinction Rebellion domaga się mówienia opartej o wyniki badań naukowych prawdy o skutkach postępującego kryzysu klimatycznego i podjęcia przez władze natychmiastowych działań. Podczas uroczystości pogrzebowych na wrocławskim Rynku odczytany został list do Prezydenta i Rady Miejskiej Wrocławia z wezwaniem do ogłoszenia Klimatycznego Stanu Wyjątkowego oraz organizacji panelu obywatelskiego. Pod listem, przekazanym 12 lipca władzom samorządowym, podpisało się ponad 50 organizacji pozarządowych i przedstawicieli świata nauki.

 

– Ogłoszenie klimatycznego stanu wyjątkowego i panel obywatelski zapewnią mieszkańcom dostęp do rzetelnej i pełnej informacji o zagrożeniach. Pozwolą także na wprowadzenie zmian pozwalających uniknąć tej katastrofy lub zminimalizować jej skutki oraz przygotują nas wszystkich na ekstremalne warunki pogodowe. – wyjaśniała Karolina Bielecka z XR.

Podobne manifestacje w formie happeningu miały miejsce w wielu miastach świata, między innymi w Londynie, Rotterdamie, Lipsku czy Nottingham. Ruch Extinction Rebellion (bunt przeciwko wymieraniu) zrodził się rok temu w kręgu brytyjskich naukowców i od tego czasu rozszerza się stopniowo na cały świat. Od niedawna XR prężnie rozwija się także w Polsce. We Wrocławiu jest to kolejne wydarzenie po wcześniejszych akcjach symbolicznego wymierania (Die-in) oraz Rebelii Krasnoludków.

Podziel się: