Udostępnij

Kilogram plastikowych śmieci za obiad, pół kilograma za śniadanie. Powstaje „śmieciowa restauracja”

20.08.2019

Mało lokali może liczyć na takie publicity towarzyszące otwarciu, jak niewielka restauracja w Ambikapur w Indiach. Pomysł na nią, w swej istocie bardzo prosty, spodobał się bowiem tak bardzo, że rozpisała się o niej światowa prasa. Wszystko ze względu na nietypową walutę, którą się w niej płaci. Obiad kosztuje tam kilogram plastiku, a śniadanie pół kilograma.

Lokal, którego szybkie otwarcie zapowiedziano pod koniec ubiegłego miesiąca, powstaje w indyjskim Ambikapur. Jego powstanie będzie możliwe dzięki wsparciu miasta, dla którego będzie to element szerszej kampanii dbania o czystość. Idea jest bardzo prosta. Posiłki w restauracji będą wydawane w zamian za plastikowe śmieci, których trzeba będzie jednak przynieść całkiem sporo.

Burmistrz Ajay Tirkey zapewnia, że posiłki będą zdrowe. W rozmowie z agencją Reutera jako przykład podawał na przykład curry z ryżem i soczewicą lub faszerowane chlebki naan.  Wskazywał też, że na pomyśle skorzystają wszyscy: miasto będzie czystsze, głodni nakarmieni, a kilka osób otrzyma całkiem niezłą pracę w kuchni i lokalu.

Samo miasto ma zresztą skorzystać podwójnie, bo śmieci odsprzeda do firm zajmujących się recyklingiem plastiku. Ta robi z niego granulat, który jest w Indiach coraz częściej wykorzystywany w budowie dróg, które są dzięki temu bardziej wytrzymałe i nieco tańsze. Korzyść jest więc jeszcze taka, że miejscowość swoje drogi buduje nieco taniej, ale wystarczają one na dłużej.

Mający prawie 200 tys. mieszkańców Ambikapur jest zresztą – warto i o tym wspomnieć – uznawany za jedno z najczystszych miast w Indiach (w niedawnym rankingu czystości zajął drugie miejsce) i stawiany za wzór do naśladowania dla innych. Wszystko za sprawą innowacyjnego, przynajmniej na poziomie kraju, systemu zarządzania odpadami. W tym udział bierze ponad 400 kobiet, które zatrudniono do tego, by segregowane śmieci odbierały codziennie bezpośrednio w domach. Stamtąd, między innymi na rowerach towarowych, zawożą je do sortowni, skąd odsprzedaje się je do zakładów recyklingu.

Wdrożenie systemu nie było jednak proste i wymagało między innymi tego, by w ramach kampanii mającej przekonać do niego mieszkańców miasta, przejść się po domach i wyjaśnić całą ideę. – Tonęliśmy w śmieciach i wiedzieliśmy, że coś musi się drastycznie zmienić. – jeden z miejskich urzędników Ritesh Saini tłumaczył telewizji NDTV, dlaczego zdecydowano się na jego podjęcie. Efekty są tak dobre, chwalą się władze miasta, że jedno z wysypisk udało się zmienić w miejski park.

Z plastikowymi śmieciami próbuje walczyć nie tylko Ambikapur. W ubiegłym roku premier kraju Narendra Modi zapowiedział, że do 2022 roku Indie zakażą wykorzystywania jednorazowego plastiku. Już dziś zakazy obowiązują w niektórych stanach i miastach, a produkcja śmieci per capita (11 kg rocznie) jest tam znacznie niższa na przykład w USA (109 kg rocznie) lub Europie (około 65 kilogramów).

Mimo to problem odpadów jest gigantyczny, bo licząca 1,3 miliarda ludzi populacja kraju produkuje ich bardzo dużo, a zarządzanie odpadami kuleje. Dlatego trafiają m.in. do rzek i oceanu.

 

***

 

Wraz z narastaniem problemu zanieczyszczenia plastikiem – w ostatnim czasie mikroplastik zaobserowano między innymi w deszczach oraz śniegu spadającym z arktycznego nieba, znajduje się go w wodzie i żywności, a także zorientowano się, że ten staje się wszechobecnym zanieczyszczeniem powietrza – pojawiają się kolejne pomysły mające na celu to, by mu zaradzić.

Na przykład w Kenii wprowadzono niezwykle restrykcyjny zakaz stosowania jednorazowego plastiku, a w Rzymie i Istanbule butelkomaty w zamian za butelki wydają bilety komunikacji miejskiej. Szanghaj grozi wysokimi karami za brak segregacji, a także zapowiada, że nie będzie wywoził śmieci tym mieszkańcom, którzy tego nie robią. Różne działania podejmują też polskie miasta. Kraków na kilka tygodni ustawił butelkomat w urzędzie, a Sosnowiec ma ich kilka w zamian za oddane butelki wspiera lokalny klub sportowy. Miasta rezygnują też z jednorazowego plastiku w swoich zakupach oraz przy okazji organizowania imprez.

Słusznie, bo dziś wydaje się, że nawet szybki rozwój technologii pozwalających na skuteczny recykling, nie pozwoli poradzić sobie z wszechobecnym zanieczyszczeniem plastikiem i przede wszystkim trzeba drastycznie ograniczyć jego zużycie. Co nie powinno być bardzo trudne, bo zdecydowaną większość zrobionych z niego opakowań, zużywamy zupełnie bez sensu.

Fot. Natalia Davidovich/Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.