Udostępnij

„Efekt Grety”. Brytyjczycy kupują dzieciom dwukrotnie więcej książek o ekologii

12.08.2019

Na Wyspach Brytyjskich dwukrotnie wzrosło zainteresowanie dziecięcymi książkami o klimacie i środowisku. Jako przyczynę wskazuje się działalność Grety Thunberg. Wcześniej podobny proklimatyczny i prośrodowiskowy wpływ przypisywano Davidowi Attenborough, prowadzącego liczne programy przyrodnicze. 

Jak wynika z danych Nielsen Book Research, przekazanych brytyjskiemu „The Observer”, w ciągu ostatniego roku podwoiła się sprzedaż dziecięcych książek o ekologii, klimacie i środowisku. Na rynku pojawiło się również dwukrotnie więcej pozycji. Komentatorzy na Wyspach przyczyn zjawiska upatrują w działalności nastoletniej Grety Thunberg.

O działalności nastoletniej Szwedki, która zainicjowała młodzieżowe strajki klimatyczne w wielu krajach na świecie, pisaliśmy wielokrotnie, m.in. tutaj. „Strajk” zapoczątkowany przed siedzibą szwedzkich władz stał się szybko inspiracją dla grup młodzieży w innych stolicach Europy, a później w miastach rozsianych po całym świecie.

Protest Grety stał się inspiracją dla zawiązania się także polskiego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, który działa dziś nie tylko w największych, ale i mniejszych miastach kraju. [Więcej o motywacjach młodzieży, która zainicjowała „strajk klimatyczny” w Polsce, można przeczytać tutaj.]

Wcześniej podobny wpływ na brytyjskie społeczeństwo przypisywano Davidowi Attenborough, znanemu popularyzatorowi nauki, prowadzącemu liczne programy przyrodnicze, emitowane także w Polsce. Po emisji serialu Blue Planet II zaobserwowano wzrost zainteresowania problemem plastiku wśród Brytyjczyków, co określono mianem „efektu Attenborough„. Wzrosła także deklarowana gotowość obywateli, by ponosić koszty walki z zanieczyszczeniem. [Szerzej na temat jego prośrodowiskowej i proklimatycznej działalności, w kontekście głośnej produkcji „Climate change: the facts”, pisaliśmy tutaj.]

 

Zdjęcie: Shutterstock/Per Grunditz

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.