Udostępnij

Raport ONZ: Zagrożone są środowiskowe podstawy naszego istnienia. Wciąż jednak nie jest za późno

13.03.2019

W środę ukazał się raport Organizacji Narodów Zjednoczonych, w którym podjęto się analizy stanu, w jakim znajduje się dziś środowisko naturalne na świecie. Wnioski płynące z dokumentu nie są optymistyczne: degradacja środowiska wywołana działalnością człowieka postępuje w tak szybkim tempie, że wkrótce może zagrozić fundamentom naszego istnienia. Analitycy pozostawiają nam jednak cień nadziei. 

Liczący ponad 700 stron raport został przygotowany przez zespół 250 naukowców i ekspertów, z ponad 70 krajów. Szósta edycja „Global Environment Outlook”, bo o niej mowa, stanowi kompleksową ocenę stanu środowiska naturalnego na świecie.

Dokument, mimo pesymistycznego wydźwięku, pozostawia ludzkości odrobinę nadziei. Jeśli wystarczająco szybko podejmiemy działania – zakrojone na szeroką, globalną skalę – możliwe będzie powstrzymanie nadchodzącej katastrofy, a przynajmniej złagodzenie jej skutków. Chodzi w tym przypadku szczególnie o redukcję emisji CO2, a także zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza oraz wód.

Autorzy raportu ostrzegają, że w przeciwnym razie czekają nas m.in. miliony zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem środowiska (szczególnie w Azji, na Bliskim Wschodzie i w Afryce), a także kryzys związany ze spadkiem bioróżnorodności.

Podkreślają przy tym, że wcale tak być nie musi: ich zdaniem mamy wystarczające środki – nauką, technikę i pieniądze. To od rządzących zależy, czy z nich skorzystamy.

[Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że losem planety martwią się nie tylko autorzy raportu ONZ. Troska o klimat zmobilizowała do udziału w protestach młodzież już w 1325 miastach, w 98 krajach]

Po pierwsze: zmiana klimatu

Autorzy – podobnie jak eksperci Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) czy brytyjskiego Met Office – podkreślają, że jesteśmy blisko katastrofy, jeśli chodzi o wzrost średnich temperatur na planecie. Ich zdaniem globalne ocieplenie jest najpoważniejszym spośród problemów środowiskowych, przed jakimi stoimy.

Zmiana klimatu to m.in. topniejące lodowce, nieodwracalnie zmieniające środowisko naturalne i osadzone w nim ekosystemy, a także równie wyniszczające susze. Globalne ocieplenie pogłębia także problem zaniku bioróżnorodności, w tym masowego wymierania owadów.

W Polsce z kolei odczuć możemy ekstremalne zjawiska pogodowe, które bezpośrednio mogą zagrażać ludzkiemu zdrowiu lub życiu, nie mówiąc o kosztach zniszczeń, które z sobą przynoszą. Mimo tego Polacy znajdują się wciąż w grupie społeczeństw najmniej zmartwionych losem klimatu.

Jakość powietrza i zanik bioróżnorodności

Jako największe zagrożenie dla zdrowia publicznego eksperci ONZ wskazali zanieczyszczenie powietrza, powodujące rocznie przedwczesną śmierć 6-7 milionów osób na świecie.

Równie niebezpieczne – zdaniem autorów raportu – jest masowe wymieranie gatunków, z jakim mamy dziś do czynienia na skalę niespotykaną w historii ludzkości. Zagrożonych wyginięciem jest m.in. 43 proc. bezkręgowców, 34 proc. gatunków słodkowodnych oraz 25 proc. morskich.

Równocześnie wzrasta liczebność populacji ludzkiej, której wyżywienie będzie coraz większym wyzwaniem. Autorzy raportu ONZ widzą jednak rozwiązanie problemu: zmniejszając marnotrawienie żywności oraz zmniejszając światowe spożycie mięsa, możemy zredukować zapotrzebowanie na żywność o połowę. Zdaniem ekspertów pozwoliłoby to wyżywić dodatkowe 9-10 miliardów ludzi.

W sieci powiązań

Eksperci ONZ zwrócili uwagę na to, że problemy środowiskowe są ze sobą nierozerwalnie powiązane – dlatego nie można patrzeć na nie w sposób selektywny.

Przykładowo: niektóre analizy wskazują, że przeznaczanie większych obszarów pod produkcję biopaliw (celem redukcji emisji CO2), może negatywnie wpływać na pozostałe sektory rolnictwa, związane z produkcją żywności – pogłębiając problem głodu wśród najbiedniejszych.

„Decydenci powinni dopilnować, aby rozwiązania wdrożone w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych nie stwarzały nowych wyzwań. Wszystkie korzyści i szkody działań powinny być brane pod uwagę” – powiedziała w rozmowie z CNN prof. Kristie Ebi, z Wydziału Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Waszyngtońskiego.

 

Z podsumowaniem raportu „Global Environment Outlook” (w języku angielskim) zapoznać się można tutaj.

Pełny raport znaleźć można na stronach ONZ.

Źródła: CNN, UN Environmental

Zdjęcie: Shutterstock/lexaarts

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.