Udostępnij

„Nie podnoście nam temperatury!”. Młodzież zaprotestowała w ponad 2 tys. miast – także w Polsce

15.03.2019

W piątek na całym świecie – w tym także w Polsce – odbyły się szkolne strajki dla klimatu – inspirowane działalnością nastoletniej Grety Thunberg. Młodzież w ponad dwóch tysiącach miast, w 123 krajach, zamiast na lekcje udała się na główne place miast i przed siedziby władz, by zaprotestować przeciwko bierności polityków – w obliczu pogłębiającego się problemu zmiany klimatu. 

Młodzieżowe strajki odbywają się w europejskich miastach już od kilku miesięcy. Do protestów zapoczątkowanych przez 15-letnią wówczas Gretę Thunberg, przyłączała się młodzież z kolejnych państw – między innymi z Niemiec, Belgii, Francji czy Wielkiej Brytanii.

W protestach brała udział także polska młodzież. Wywiad z organizatorami warszawskiego protestu, który przemaszerował pod siedzibę Ministerstwa Energii, przeczytać można tutaj.

W piątkowym proteście, najliczniejszym jak do tej pory, wzięli udział młodzi ze 123 krajów. Poniżej relacja z wybranych europejskich miast, w tym kilku polskich.

Niemcy

Jak donosi Deutsche Welle – w Berlinie niemiecka młodzież przemaszerowała pod biurem Angeli Merkel. Choć kanclerz niedawno wyraziła się pochlebnie o strajkach, nazywając je „bardzo dobrą inicjatywą”, poprosiła równocześnie o zrozumienie, że odejście od węgla musi potrwać.

Cierpliwość młodzieży nie jest jednak nieskończona. „Ryzyko poparzeniem. Wkrótce Ziemia będzie tak gorąca, jak młody Leonardo DiCaprio” – głosił napis na jednym z transparentów.

Tak natomiast wyglądał protest w Stuttgarcie, gdzie młodzież domagała się m.in. zamknięcia kopalni węgla:

Francja

Protestowała również francuska młodzież. W paryskim marszu, według organizatorów, udział wzięło 40 tys. osób. Tak natomiast wyglądał strajk w mieście Nancy, we wschodniej Francji:

Wielka Brytania

W Londynie, jak informuje The Guardian, zebrało się 10 tys. młodych. Między innymi przed brytyjskim parlamentem domagano się stanowczych działań mających na celu powstrzymanie globalnego ocieplenia.

Na apele młodzieży, w zamieszczonym na Twitterze wideo, odpowiedział Michael Gove, brytyjski minister środowiska:

„Razem możemy pokonać zmianę klimatu. Będzie to wymagało od nas zmiany sposobu wytwarzania naszej energii, zmiany sposobu budowy naszych domów, zmiany sposobu zarządzania naszą ziemią i funkcjonowania rolnictwa. Ale ta zmiana jest absolutnie konieczna”.

A tak wyglądał marsz, w którym wzięła udział londyńska młodzież:

Polska

Kilkadziesiąt wydarzeń miało też miejsce polskich miastach. Wśród haseł niesionych na transparentach spotkać można było znane już: „Nie podnoście nam temperatury”, „Make Love, Not CO2” czy „Planeta B nie istnieje”.

Tak protestowano w Warszawie, gdzie tysiące młodych przemaszerowały przez centrum miasta – zaczynając od skrzyżowania ulic Marszałkowskiej i Królewskiej, a kończąc pod siedzibą Ministerstwa Energii:

Tak w Katowicach:

Natomiast tak w Krakowie, gdzie zebrało się ok. dwóch tysięcy protestujących uczniów:

Poparcie środowiska naukowego

Wsparcie dla protestujących wyraziło ponad 200 polskich naukowców, którzy w liście napisali m.in.:

„Niniejszym zdecydowanie potwierdzamy, że w środowisku naukowym panuje konsensus, wskazywany przez młodzież jako podstawa ich oburzenia i protestu: klimat się ociepla, a przyczyną tego jest działalność człowieka. Szybkie i bardzo znaczące ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery jest podstawowym warunkiem uniknięcia przez ludzkość klimatycznej katastrofy”.

 

 

Źródła: The Guardian, Deutsche Welle, France24, Twitter (Elisa Miebach, France 3, Hasan Patel, Bohdan Pekacki, Bartosz Wojsa, Michał Olszewski)

Zdjęcie: Shutterstock/livoeian

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.